Zakochaj się w klimacie. Budki lęgowe i karmniki dla Krakowa

Czas2 min

1000 budek lęgowych i karmników dla krakowian. Po raz dziewiąty Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania wspólnie z Asocjacją Promotorów Radosnego Ptaka rozdadzą mieszkankom i mieszkańcom budki pozyskanych ze starych mebli czy foteli, oddanych m.in. do Lamusowni.

Budki lęgowe dla ptaków będzie można odebrać dziś, 14 lutego, w dwóch lokalizacjach:

  • o godz. 10.30 przed otwieranym tego dnia Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej przy ul. Wielopole 17a (w tym miejscu rozdanych zostanie ok. 100 sztuk)
  • ale i o tradycyjnej porze – o godz. 12.00 na placu Wszystkich Świętych (ok. 900 sztuk).

Wśród budek lęgowych, które zostaną rozdane znajduje się 200 budek dla jerzyków, 300 budek dla sikorek i 300 budek dla szpaków. Dodatkowo mieszkańcy będą mogli odebrać jeden z 200 przygotowanych do dokarmiania ptaków karmników.

9-letnia tradycja walentynkowa

Przez ten czas doroczne rozdawanie budek nie odbyło się tylko raz – w 2021 r. ze względu na pandemię koronawirusa. W ciągu tych dziewięciu lat ekologiczne budki trafiały nie tylko do mieszkańców Krakowa, którzy przychodzili pod magistrat 14 lutego, ale też do spółdzielni mieszkaniowych, zarządców i administratorów budynków i osiedli, wspólnot mieszkaniowych oraz do ogrodów działkowych.

Łącznie aż do dzisiaj rozdano ponad 20 tys. budek i karmników. Zaoszczędzone w ten sposób drewno zapobiegło wycięciu ponad 2,5 tys. drzew.

Ta inicjatywa idealnie wpisuje się w wytyczne i ustalenia dotyczące gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym (z ang. circular economy). Chodzi o maksymalne, powtórne wykorzystanie wszelkich możliwych odpadów i surowców z nich pochodzących – celem jest maksymalne ograniczenie marnotrawstwa potencjalnej i zawartej w odpadach energii. Unia Europejska stawia przed swoimi członkami bardzo ambitne cele, wyśrubowane poziomy recyklingu i znaczące ograniczenia w ilości składowanych odpadów.

W gospodarce o systemie zamkniętym kluczową rolę odgrywa selektywna zbiórka odpadów. Kolejnym krokiem jest znalezienie dla nich i zawartych w nich surowców wtórnych odpowiedniego zastosowania.

Drewno z odzysku

Dobrym przykładem jest tu drewno. MPO Kraków odbiera od krakowian odpady wielkogabarytowe, stare meble, łóżka, fotele, kanapy, biurka, szafy. Część z nich mieszkańcy przywożą samodzielnie do Lamusowni przy ul. Nowohuckiej 1 lub Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Krzemienieckiej 40. Firmy i przedsiębiorcy pozbywają się tam palet po przewożonych towarach czy innych odpadów, w tym również drewnianych. Tak pozyskane drewno i elementy pochodzące z drewna mogą być wykorzystane na różne sposoby. Ważne, by drewno wróciło do użycia.

Z całości zebranego drewna wybierane są najlepsze elementy, które od razu nadają się do ponownego użycia. Jest ich jednak stosunkowo niewiele. Kolejna część zebranego drewna (wymieszanego z różnych elementów) jest mielona i przekazywana firmom meblarskim, które wytwarzają z nich płyty meblowe i paździerzowe. Z części robione budki lęgowe dla ptaków i karmniki, a to, co się nie nadaje do innego wykorzystania (drobne części, pył), staje się częścią paliwa alternatywnego, które zastępuje węgiel kamienny w cementowaniach.

Jak zadbać o mieszkańców budki lęgowej?

  • idealnym momentem do powieszenia budki jest druga połowa zimy, ale można to robić przez cały rok
  • budkę należy wieszać na drzewie, od strony południowo-wschodniej, na wysokości 3-4 metrów nad ziemią, w zacienionym i możliwie odludnym miejscu, nie na otwartej przestrzeni
  • sąsiednie budki dobrze wieszać w odległości 30 metrów od siebie
  • można je przymocować za pomocą drewnianej listwy, przy użyciu ocynkowanych lub aluminiowych gwoździ, należy pamiętać, by nie wbijać gwoździ do końca (powinny wystawać ok. 3-4 cm z listy mocującej)
  • raz powieszoną budkę lęgową należy czyścić raz w roku, w terminie od połowy października do końca lutego

Źródło i zdjęcie: Krakow.pl

Zostaw komentarz