Podczas Polsko-Duńskiego Okrągłego Stołu Energetycznego w Warszawie eksperci podkreślili kluczowe znaczenie zielonych paliw dla przyszłości krajowej gospodarki. Konieczne są systemowe zmiany w regulacjach krajowych i unijnych, które pozwolą na wyrównanie szans między różnymi regionami Europy.
Olga Sypuła z European Energy Polska zwróciła uwagę na fundamentalny problem nierównych warunków geograficznych. Kraje Europy Środkowo-Północnej, w tym Polska, mają znacznie trudniejsze warunki produkcji energii ze źródeł odnawialnych w porównaniu z krajami południowymi. Kluczowe jest zatem wprowadzenie kryterium geograficznego w podziale wsparcia finansowego, które zagwarantuje rozwój tego sektora w mniej uprzywilejowanych regionach.
Zielony wodór i biometan to nie tylko nowoczesne technologie służące ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych, lecz także strategiczna szansa biznesowa. Są one integralną częścią europejskiego planu transformacji energetycznej, zwanego Clean Industry Deal. Dr Christian Schnell z kancelarii Dentons podkreśla potrzebę stworzenia ogólnoeuropejskiego systemu zachęt dla rozwoju rynku biometanu.
Przedstawiciele sektora finansowego coraz przychylniej patrzą na projekty związane z zielonymi paliwami. Anna Chmielewska z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju zapowiedziała finansowanie projektów pilotażowych w zakresie biometanolu, biometanu i wodoru. Z kolei Europejski Bank Inwestycyjny już w zeszłym roku przeznaczył ponad 50% swojego portfela inwestycyjnego w Polsce na projekty związane z transformacją energetyczną.
Dr Tomasz Zieliński, prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, wskazuje na nadchodzący kluczowy moment – rozpoczęcie prac przez nową Komisję Europejską. Oczekuje się prezentacji pakietu regulacji, które fundamentalnie zmienią dotychczasowe podejście do zielonych paliw.
Istotnym głosem w debacie był również głos parlamentarzysty Waldemara Sługockiego, który zwrócił uwagę na prawne aspekty rozwoju OZE. Niedawna liberalizacja przepisu 10H, zwiększająca minimalną odległość farm wiatrowych do 700 metrów, ma szansę znacząco ułatwić inwestycje w tym sektorze.
Eksperci są zgodni – bez zielonych paliw polska gospodarka ryzykuje utratę długoterminowej konkurencyjności. Kluczowe będą najbliższe miesiące regulacyjnych zmian i inwestycji, które zdecydują o kierunku transformacji energetycznej.