Powołano Centralną Dolinę Wodorową

Czas2 min

W Kielcach uroczyście powołano Centralną Dolinę Wodorową im. Braci Łaszczyńskich. W założeniach jest m.in produkcja zielonej energii z farm wiatrowych i słonecznych o mocy 2 gigawatów oraz elektrolizerów wodoru o mocy 250 megawatów. W całodniowym wydarzeniu udział wzięli prezydent Bogdan Wenta oraz jego zastępca Bożena Szczypiór.

Dolina będzie funkcjonować na obszarze trzech województw: łódzkiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego. Powstała na bazie klastra wodorowego Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria należącej do Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. To kolejna inicjatywa, której celem jest produkcja zeroemisyjnej energii, opartej o tzw. zielony wodór.

Centralna Dolina Wodorowa to kompleksowy projekt, który obejmie całą ścieżkę produkcji i wykorzystania wodoru. Począwszy od budowy elektrolizerów, które przekształcą energię elektryczną w wodór, poprzez magazynowanie wodoru, a na jego wykorzystaniu do produkcji energii elektrycznej kończąc.

– Transformacja energetyczna, a co za tym idzie bezpieczeństwo energetyczne, to dziś jedno z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi świat. Polska jest w światowej czołówce producentów wodoru i to musimy wykorzystać – podkreśla prezydent Bogdan Wenta. 

Tuż przed południem, w Galerii Winda w Kieleckim Centrum Kultury spotkali się obecni i nowi członkowie Klastra Wodorowego, który jest zaczątkiem CDW. Spotkanie połączone było z panelami eksperckimi. W wydarzeniu udział wziął prezydent Bogdan Wenta. – Powołanie CWD to bardzo dobry i ważny kierunek. Możemy czuć się zabezpieczeni w takich sytuacjach, jakie dzieją się np. teraz podczas wojny na Ukrainie i w Izraelu. 

Szczepan Ruman, prezes Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria zauważa, że wszystkie doliny wodorowe przyjęły formę stowarzyszeń.

– Także my przyjęliśmy tę formę. Członkami założycielami mogą być tu tylko osoby fizyczne. Bardzo cieszymy się, że dołączył dziś do nas prezydent Bogdan Wenta. Świadczy to o tym, że mamy wsparcie ze strony władz samorządowych, bo nie jest to wyłącznie inicjatywa biznesowa. Potrzebuje wsparcia całej lokalnej społeczności – powiedział prezes.

Dodał, że dzisiejsze panele mają służyć dyskusji nt. dekarbonizacji przemysłu, wielkoskalowej produkcji wodoru oraz współpracy pomiędzy elektrowniami SMR.

– Jako Dolina pracujemy już nad produkcją energii z zeroemisyjnych źródeł oraz wytwarzaniem zielonego wodoru z tej czystej energii. 

Wiceprezydent Bożena Szczypiór wzięła udział w popołudniowej części inauguracji, podczas której na dużej scenie KCK uroczyście powołano CGW.

– Wszyscy oczekujemy, że środowisko, w którym funkcjonujemy, będzie czystsze, zdrowsze i bardziej przyjazne. Autobusy na wodór, małe reaktory, które z pewnością będą w stanie zastąpić duże i kosztowne, konwencjonalne bloki energetyczne to droga, z której powrotu w zasadzie nie ma. Ta odważna i zapewne niełatwa inicjatywa, której dwa lata temu podjął się prezes Szczepan Ruman, dzięki współpracy i szerokiemu partnerstwu na styku biznesu, samorządu oraz instytucji naukowych, dzisiaj wchodzi w kolejny etap. Możliwości jakie dzięki temu się otwierają przyniosą korzyści zarówno społeczne, naukowe, ekonomiczne jak i gospodarcze. Dają również realne wyobrażenie o bezpieczeństwie i niezależności energetycznej miasta i państwa – komentuje wiceprezydent.

Pierwszy wodór w województwie świętokrzyskim może zostać pozyskany w 2024 roku. Wówczas w kopalni Jaźwica uruchomiona zostanie farma fotowoltaiczna o mocy 3 MW, a także elektrolizer o mocy 1 MW, produkujący wodór. Zeroemisyjne paliwo pozwoli zasilić pojazd wykorzystywany w kopalni.

Źródło: Urząd Miasta Kielce

- REKLAMA-spot_img
- REKLAMA -

Najnowsze

- REKLAMA -

Zainteresuje Cię

Sekwestracja i podziemne magazynowanie CO2 – zrównoważona technologia przyszłości

W obliczu rosnących wyzwań związanych ze zmianami klimatu, kluczowe pytanie brzmi: jak skutecznie przeciwdziałać globalnemu ociepleniu? W jaki sposób...

Platformy pod bocianie gniazda Energa-Operator liczy już w tysiącach

Już ponad 14 tysięcy platform pod bocianie gniazda założyła Energa-Operator na swoich słupach energetycznych. W ramach ochrony tego gatunku...

Nowy parapodatek zamiast proekologicznego systemu ROP

Firmy wprowadzające na rynek produkty w opakowaniach będą z tego tytułu wnosić opłaty na rzecz państwa, nie mając...

Eiffage Polska buduje pierwszy hotel dla dzikich pszczół w rezerwacie Kadzielnia w Kielcach

Eiffage Polska Budownictwo we współpracy z Fundacją Ekologiczną Pszczoła Musi Być, Geonaturą Kielce i Miastem Kielce zrealizowało w...

ORLEN inwestuje w szkocki start-up recyklingu plastiku – technologia może zwiększyć dostępność surowców wtórnych

ORLEN Venture Capital zainwestował w szkocki start-up ReVentas, który opracował nowatorską technologię oczyszczania odpadów z tworzyw sztucznych umożliwiającą...

KFC rozwija sieć ładowarek dla aut elektrycznych w Polsce

Sieć restauracji KFC rozwija infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych, montując szybkie ładowarki przy lokalach z opcją Drive Thru. Inwestycja...

Veolia rozpoczyna dekarbonizację ciepłowni w Chrzanowie – inwestycja za miliony złotych wyeliminuje węgiel do 2030 roku

Veolia Południe z Grupy Veolia term zainaugurowała 29 maja 2025 roku budowę kotła biomasowego oraz czterech gazowych silników...

Odpad jako zasób. Nowe podejście firm do cyklu życia produktów 

Współczesna gospodarka coraz częściej musi odpowiadać na wyzwania związane z ograniczonymi zasobami naturalnymi, zmianami klimatu i nadmiarem odpadów....