Zielone technologie wśród najpopularniejszych kierunków studiów w Gdańsku

Studia, fot. armin rimoldi, źrudło pexels
Studia, fot. armin rimoldi, źrudło pexels
Czas2 min

Ekonomia, zielone technologie i inżynieria danych najpopularniejszymi kierunkami studiów na Politechnice Gdańskiej. Zakończyła się rekrutacja podstawowa na studia I stopnia w roku akademickim 2024/2025. Wpłynęło niemal 30 tys. zgłoszeń, a średnio o jedno miejsce ubiegało się 6 kandydatów.

Kandydaci na studia I stopnia na Politechnice Gdańskiej mogli wybierać spośród 37 kierunków na 8 wydziałach, na których przygotowano łącznie 5 tys. miejsc. Podczas rekrutacji wpłynęło 29 731 zgłoszeń.

– To budujące, że ponownie tak wiele zdolnych, młodych osób zdecydowało się wybrać Politechnikę Gdańską – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.

– Nasza uczelnia z każdym rokiem jest coraz lepsza, co pokazują awanse w najważniejszych rankingach: zarówno krajowych, jak i ogólnoświatowych. Idziemy z duchem czasu, stąd nowy kierunek Technologie przemysłu 5.0, ale praktycznie cała nasza oferta kierunków wpisuje się w potrzeby rynkowe, idee zielonej transformacji oraz inżynierii przyszłości. Studia na PG to nie tylko cenna wiedza i umiejętności, ale też pewny zawód, interesująca kariera i godne zarobki. A przede wszystkim możliwość wpływania na otaczającą nas rzeczywistość i zmieniania świata na lepsze.

– Witamy na pokładzie i gratulujemy trafnego wyboru! Studia to świetny czas w życiu, pozwalają na zdobycie niezwykle ciekawej wiedzy i umiejętności, nowych przyjaźni, a także ukierunkowania swojej kariery zawodowej – podkreśla Oliwia Hauchszulz, przewodnicząca Samorządu Studentów PG.

– Ze swojego doświadczenia dodam, że warto udzielać się także po zajęciach: w Kołach Naukowych, organizacjach studenckich, czy naszym Samorządzie Studentów, do którego serdecznie zapraszam. Tak jak do udziału w „Adapciaku PG”, naszym corocznym obozie dla nowych studentek i studentów PG.

Najpopularniejsze kierunki studiów na PG

Najpopularniejszymi kierunkami według liczby chętnych przeliczeniu na jedno miejsce były:

  1. Ekonomia – 13,8 os. na miejsce (limit miejsc: 90),
  2. Zielone technologie – 13,6 (30),
  3. Inżynieria danych – 13,2 (60),
  4. Zarządzanie (studia w j. angielskim) – 11,8 (40),
  5. Gospodarka przestrzenna – 11,4 (70).

Z kolei najwięcej zgłoszeń wpłynęło na kierunki:

  1. Informatyka – 1658 kandydatów (limit miejsc: 260),
  2. Automatyka, cybernetyka i robotyka – 1544 (140),
  3. Budownictwo – 1489 (400)
  4. Automatyka, robotyka i systemy sterowania – 1390 (155),
  5. Ekonomia – 1246 (90).

Duże zainteresowanie nowym kierunkiem

W ofercie studiów uczelni znalazła się w tym roku jedna nowość – kierunek Technologie Przemysłu 5.0. Studia mają charakter interdyscyplinarny, kształcąc specjalistów o pogłębionej wiedzy dotyczącej optymalizacji działań i interakcji z maszynami, którzy potrafią projektować i nadzorować fizyczne i wirtualne sfery sterowania procesami technologicznymi. Kształcenie w znacznej mierze skupiać się będzie na metodzie projektowej (project-based learning). Przewidziano łącznie ponad 500 godzin zajęć projektowych i łącznie ponad 1500 godzin zajęć praktycznych.

Nowa propozycja uczelni spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony kandydatów. W toku rekrutacji wpłynęło aż 403 zgłoszenia, co w przeliczeniu na liczbę miejsc (50) daje 8,1 os. na miejsce.

Kierunek współprowadzony będzie przez Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej oraz Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.

Rekrutacja na PG – najważniejsze informacje

Rekrutacja na studia w roku akademickim 2024/2025 na PG rozpoczęła się 22 maja. Do 14 lipca kandydaci mogli rejestrować się w internetowym systemie e-Rekrutacja. Na podstawie zgłoszeń i wyników kandydatów 17 lipca zostały opublikowane listy rankingowe dla poszczególnych kierunków studiów. Sprawdzić je można, logując się do systemu rekrutacyjnego – rekrutacja.pg.edu.pl.

Rekrutacja uzupełniająca odbędzie się we wrześniu. Szczegółowe informacje na ten temat będą opublikowane w osobnym komunikacie.

Źródło: Politechnika Gdańska