Bechtel Polska i Politechnika Warszawska rozpoczynają współpracę w obszarze energetyki jądrowej

fot. Bechtel
fot. Bechtel
Czas2 min

Bechtel Polska oraz Politechnika Warszawska podpisały umowę o współpracy dotyczącą uruchomienia Programu Rozwoju Kariery w obszarze energetyki jądrowej. Celem programu jest m.in. wykształcenie specjalistów, którzy wesprą rozwój polskiej energetyki jądrowej, w tym budowę i eksploatację pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej w pomorskiej gminie Choczewo.

Amerykańska firma i polska uczelnia połączą praktyczne doświadczenie z wiedzą akademicką, co pozwoli przygotować studentów do rozwijania kariery w sektorze energetyki jądrowej. W ramach współpracy Bechtel pomoże uczelni stworzyć program nauczania związany z energią jądrową, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie. Specjaliści Bechtel wesprą dodatkowo szkolenia dla kadry dydaktycznej Uniwersytetu, aby ta mogła potem przekazywać wiedzę studentom.

-Cieszymy się, że możemy wesprzeć Politechnikę w kształceniu przyszłych pracowników sektora energetyki jądrowej. Wspólnie z naukowcami i studentami Politechniki Warszawskiej przygotujemy kolejne pokolenia profesjonalistów branży jądrowej w Polsce. Mamy nadzieję, że dzięki tej inicjatywie poznamy wielu utalentowanych ludzi, którzy dołączą do naszego lokalnego zespołu specjalistów, a w dłuższej perspektywie pomogą stworzyć w Polsce europejskie centrum innowacji w dziedzinie energetyki jądrowej – powiedział Leszek Hołda, prezes Bechtel Polska.

-Na całym świecie współpraca między Bechtel a społecznością naukową i inżynieryjną jest kluczowa dla budowy i utrzymania kadry profesjonalistów z dziedziny energetyki jądrowej. Bechtel ma 70 lat doświadczenia w tej dziedzinie. Razem z Politechniką Warszawską zapewnimy studentom możliwość rozwoju w zakresie innowacji, które mają obecnie miejsce w sektorze energetyki jądrowej – powiedział Ahmet Tokpinar, dyrektor generalny linii biznesowej Bechtel Nuclear Power.

-Politechnika Warszawska od roku 1959 do początku lat 90. XX wieku kształciła specjalistów w zakresie energetyki jądrowej. W roku 2006 ponownie uruchomiliśmy studia w tym zakresie i od tego momentu nieprzerwanie kształcimy polskie kadry specjalizujące się w tej dziedzinie. Współpracujemy z czołowymi przedstawicielami biznesu tego sektora gospodarki oraz z wieloma organizacjami badawczymi i jesteśmy bardzo zadowoleni, że do tego grona dołącza firma, która ma wieloletnie i bogate doświadczenie w projektach jądrowych. Jestem przekonany, że współpraca Politechniki i firmy Bechtel pozwoli rozwijać polski przemysł energetyki jądrowej i dostarczać do niego świetnie przygotowane kadry – twierdzi prof. Adam Kisiel, Pełnomocnik Rektora Politechniki Warszawskiej ds. energetyki jądrowej.

Jako partner Politechniki Bechtel będzie wspierał również organizację lokalnych staży. Firma wraz z uczelnią planują opracowanie i wdrożenie programów stypendialnych. Będą również współorganizować konkursy na prace naukowe i projektowe, warsztaty, badania i eksperymenty, a także prowadzić szkolenia dla kadry naukowej.

Od 70 lat Bechtel pomaga klientom dostarczać czystą energię za pośrednictwem elektrowni jądrowych. W tym czasie firma zaprojektowała, zbudowała lub świadczyła usługi budowlane dla 150 elektrowni jądrowych na całym świecie, dostarczając ponad 76 000 megawatów nowej mocy wytwórczej w energetyce jądrowej. Obecnie jej portfolio obejmuje duże reaktory, takie jak Vogtle, a także małe reaktory modułowe, w tym zaawansowany reaktor demonstracyjny Natrium w USA. Niedawno Bechtel i Westinghouse podpisały umowę, która otwiera drogę do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Ponadto w ostatnim czasie Bechtel otworzył nowe biuro w Warszawie.

Źródło: Bechtel