- This event has passed.
40. edycja Konferencji Energetycznej EuroPOWER & OZE POWER
7 listopada - 8 listopada
40. edycja Konferencji Energetycznej EuroPOWER & OZE POWER odbędzie się 7 i 8 listopada 2024 roku w The Westin Warsaw Hotel. Eksperci i liderzy sektora energetycznego stworzyli pierwszą wersję agendy, która obejmie zarówno aktualne, jak i przyszłościowe wyzwania energetyczne w Polsce. W ramach kongresu omówione zostaną kluczowe wyzwania i szanse związane z transformacją energetyczną w Polsce oraz wytyczone kierunki przyszłych działań. Portal ZielonyRozwoj.pl jest patronem medialnym wydarzenia.
Tematem rozpoczynającym kongres będzie przekształcenie sektora energetycznego w kierunku zrównoważonych i odnawialnych źródeł energii w obliczu globalnych zmian klimatycznych. W związku z tym, debata inauguracyjna obejmie ocenę obecnej sytuacji energetycznej, wpływu unijnej polityki klimatycznej, długoterminowych celów klimatycznych Polski oraz roli rządu i samorządów w promowaniu transformacji energetycznej.
Ważnym zagadnieniem będzie sektor gazowy i paliwowy, który jako fundament wielu branż i znaczący konsument energii, odgrywa kluczową rolę w polskiej gospodarce. Dyskusja podczas panelu skoncentruje się na omówieniu aktualnych problemów i wyzwań w tych sektorach oraz zidentyfikowaniu możliwych kierunków działań, w kontekście dynamicznych zmian na globalnym rynku energetycznym oraz wyzwań związanych z polityką klimatyczną.
W dobie cyfryzacji sektor energetyczny staje się coraz bardziej narażony na zagrożenia cybernetyczne, co może prowadzić do poważnych zakłóceń w dostawach energii i zagrażać bezpieczeństwu narodowemu. Eksperci porozmawiają o aktualnych problemach związanych z cyberbezpieczeństwem energetycznym w Polsce, wskazując kluczowe wyzwania oraz wypracowując skuteczne strategie ochrony.
Analiza trendów rozwoju i produkcji energii wiatrowej będzie kolejnym istotnym tematem poruszanym na kongresie. Rozmowa będzie dotyczyła identyfikacji głównych wyzwań, takich jak zwiększenie transparentności procesu przyznawania warunków przyłączenia do sieci oraz problemów z lokalną akceptacją farm wiatrowych. Omówione zostaną także kwestie magazynowania energii z wiatru oraz bariery lokalizacyjne i odległościowe hamujące rozwój energetyki wiatrowej na lądzie i morzu.
Biogaz i biometan w Polsce również znajdą się w centrum uwagi. Panel dyskusyjny skupi się na przeglądzie aktualnej sytuacji sektora, analizie obecnych regulacji prawnych oraz programach dotacyjnych. Poruszone zostaną wyzwania związane z infrastrukturą, innowacyjne technologie produkcji oraz scenariusze rozwoju sektora biogazu i biometanu do 2030 i 2050 roku, w tym ich zastosowanie w transporcie.
Kwestia energii jądrowej, oferującej stabilne dostawy energii o niskiej emisji CO2, również będzie przedmiotem analizy. Debata obejmie harmonogram realizacji inwestycji, standardy bezpieczeństwa, zarządzanie ryzykiem, koszty budowy i eksploatacji elektrowni jądrowych, modele finansowania oraz długoterminowe strategie zarządzania odpadami, a także współpracę technologii jądrowych z OZE.
W erze cyfrowej transformacji dane odgrywają kluczową rolę w optymalizacji sektora energetycznego w Polsce, więc panel dyskusyjny skupi się na wyzwaniach związanych z prywatnością, bezpieczeństwem i integracją systemów, a także na roli sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w analizie danych, poprawie efektywności energetycznej oraz zarządzaniu ESG.
Sieci dystrybucyjne, kluczowy element systemu energetycznego, także znalazły się w programie kongresu. Dyskusja obejmie rolę inwestycji w rozbudowę i utrzymanie sieci, adaptację infrastruktury do zmiennych źródeł energii, nowoczesne technologie monitoringu i automatyzacji oraz współpracę państwa i sektora prywatnego w finansowaniu tych projektów.
Finansowanie energetyki, jako kluczowe wyzwanie dla Polski w kontekście zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej, wymaga znacznych inwestycji. Eksperci omówią aktualne źródła finansowania, wpływ polityki finansowej i gospodarczej, oraz innowacyjne modele inwestycyjne, wskazując potencjalne rozwiązania dla sektora energetycznego w Polsce.
Ciepłownictwo, kluczowe dla polskiego sektora energetycznego, również będzie przedmiotem debaty. Dyskusja skoncentruje się na technologiach zwiększających efektywność energetyczną, integracji OZE, współpracy publiczno-prywatnej oraz innowacjach w ciepłownictwie, aby wskazać najlepsze praktyki i rozwiązania dla zrównoważonego rozwoju sektora.
Kongres będzie miejscem dyskusji na temat inwestycji, zysków oraz wyzwań związanych z przestawieniem produkcji na obsługę OZE i źródeł bezemisyjnych, a także potencjalnego wpływu przyszłych technologii na rozwój elektromobilności w Polsce.
Wśród uczestników Rady Programowej biorących udział w tworzeniu agendy znajdują się.:
- Leszek Juchniewicz, Prezes Polskich Elektrowni Jądrowych, Przewodniczący Rady Programowej
- Rafał Gawin, Prezes, Urząd Regulacji Energetyki
- Marzena Czarnecka, Minister Przemysłu
- Dariusz Wieczorek, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
- Dariusz Standerski, Sekretarz Stanu, Ministerstwo Cyfryzacji
- Miłosz Motyka, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Klimatu i Środowiska
- Dariusz Marzec, Prezes Zarządu, PGE Polska Grupa Energetyczna
- Grzegorz Onichimowski, Prezes Zarządu, PSE S.A.
- Sławomir Hinc, Prezes Zarządu, GAZ-SYSTEM
- Grzegorz Lot, Prezes Zarządu, TAURON Polska Energia
- Andrzej Modzelewski, CEO, E.ON Polska S.A.
Link do wszystkich członków Rady Programowej – https://konferencjaeuropower.pl/europower/rada-programowa/
Kongres jest realizowany w ramach działalności MMC Polska organizującej prestiżowe kongresy, konferencje, warsztaty i szkolenia biznesowe dedykowane kadrze menedżerskiej oraz zarządom firm. Więcej na www.mmcpolska.pl.