Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

X Droniada 2023 – take the challenge! Droniada Tech by Politechnika Śląska

1 czerwca, 2023 - 2 czerwca, 2023

Częścią X Droniady pod patronatem honorowym Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego jest konferencja Droniada Tech by Politechnika Śląska, która odbędzie się w Planetarium Śląskim 1 i 2 czerwca. Mamy tylko 100 miejsc! Zarejestruj się i dowiedz się więcej o wykorzystywaniu sztucznej inteligencji w dronach i robotyce.

„Wykorzystanie AI w dronach i robotyce umożliwia samodzielne wykonywanie zadań bez udziału człowieka. Przyczynia się do zwiększenia wydajności produkcji, poprawy jakości wyrobów, a także bezpieczeństwa pracowników i ludzi” – takiej odpowiedzi udzielił nam… ChatGPT – system sztucznej inteligencji, największej, medialnej gwiazdy ostatnich miesięcy. Tymczasem Elon Musk apeluje w liście otwartym o pilne zatrzymanie prac na sześć miesięcy nad rozwojem sztucznej inteligencji, w tym botami w rodzaju ChatGPT, który „wyrwał się spod kontroli”. Wsparł go m.in. Steve Wozniak, współzałożyciel Apple. Czy powinniśmy ryzykować utratą kontroli nad naszą cywilizacją? – pytają.

Kto ma rację? Zwolennicy Open AI czy przeciwnicy? A może to przebrzmiała dyskusja i lepiej przedstawić korzyści z zastosowania AI do analiz ogromnych ilości danych pozyskiwanych przez wszelkiej maści roboty?

Pożytki z AI

Planetarium Śląskim 1 i 2 czerwca w ramach Droniada Tech by Politechnika Śląska skupimy się przede wszystkim na pożytkach z zastosowań AI w dronach i robotyce. Nie pominiemy jednak refleksji na sposobem kształcenia np. informatyków, gdy z pomocą AI można przygotować w oka mgnieniu zawansowane programy. Przyjrzymy się też jak pierwsza wojna dronowa, która toczy się w Ukrainie, wpływa na akceptację społeczną dla robotyki powietrznej.

Od tego zależy w jakim stopniu uda się spełnić idee nowej mobilności miejskie opartej na bezzałogowych maszynach. Jak samorządy mają przygotowywać się do roli zarządzającego przestrzenią powietrzną w duchu unijnej koncepcji u-Space, jeśli będą miały przeciwko sobie swoich mieszkańców – wyborców? Co należy wiedzieć o prawie dronowym, by niwelować lęki i obawy różnych grup społecznych? Odpowiedzi szukaj m. in. na specjalnej sesji Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.

Prawo dronowe we mnie, niebo gwiaździste nade mną

A jak już będziesz w Planetarium, zapoznawszy się z prawem dronowym i dylematami moralnymi wokół AI, to skorzystaj z okazji i poznaj niebo gwiaździste nad nami. Wieczorem 1 czerwca zapraszamy na specjalny pokaz na wspaniałym, sferycznym ekranie, aby zerknąć np. na Marsa, na którym niestrudzenie lata od ponad dwóch dron Ingenuity. Natomiast 2 czerwca wyruszymy na lotnisko Katowice – Muchowiec, by w świetle pełni księżyca i blasku gwiazd kibicować zespołom Droniada Challenge by Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa biorącym udział w nocnej konkurencji „Sztafeta”.

Wiedz wszakże, że liczba miejsc w Planetarium jest ograniczona do 100. Nie odkładaj rejestracji na ostatni moment. Droniada czeka na Ciebie! Gorąco zapraszam.

Droniada w trzech smakach kolaż

X Droniada w trzech smakach

X Droniadę rozpoczynamy od konkursu Droniada Challenge by Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa w czwartek 1 czerwca na Polach Marsowych w Parku Śląskim. Następnie otworzymy w Planetarium Śląskim dwudniową konferencję Droniada Tech by Politechnika Śląska. Finał w postaci pięciogodzinnej wystawy i pokazów przeprowadzimy w niedzielę 4 czerwca na Polach Marsowych (Droniada Expo & Kids by Metropolia GZM).

Droniada powstała w 2014 r. z inspiracji ówczesnego Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisława Kozieja. Jej cele docenił również Paweł Soloch, obejmując nad nią patronat honorowy w kolejnych latach oraz Jacek Siewiera.

Droniada Challenge by Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa

Dziesiąta Droniada jest już wydarzeniem na trwale wpisanym w kalendarz działań uczelni wyższych, ośrodków badawczo-rozwojowych, jednostek samorządu terytorialnego i firm. Uchodzi za jeden z najtrudniejszych konkursów technologicznych na świecie łączących informatykę, mechatronikę i robotykę z lotnictwem. To kuźnia kadr przemysłu przyszłości i zarazem poligon robotyki powietrznej. Stawiamy zadania, które w niedalekiej przyszłości objawią się w rozwiązaniach dla rolnictwa, energetyki, zarządzania kryzysowego czy też bezpieczeństwa pozamilitarnego.

Startować mogą zarówno zespoły akademickie, open, jak i osoby indywidualne. Uczestnicy wybierają jedną lub więcej konkurencję terenową (jest ich 5).

Droniada Expo & Kids

Finałem X Droniady będzie wystawa i pokazy Droniada Expo & Kids. Wojna w Ukrainie znacząco zmniejszyła akceptację społeczną dla dronów. Okazało się, że latające aparaty fotograficzne jak dotąd postrzegano drony są również bardzo cenną bronią. To niepokoi społeczeństwa krajów należących do Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) i jest istotną barierą rozwoju usług opartych na robotyce powietrznej. Nasza wystawa i pokazy mają zatem za cel przedstawić korzyści z wykorzystania latających robotów np. w ochronie środowiska czy też w energetyce i niwelować społeczne lęki. Najlepszym lekarstwem jest edukacja dzieci i młodzieży.

Fundacja Instytut Mikromakro jest głównym organizatorem X Droniady. Współorganizatorami są: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, Politechnika Śląska, Park Śląski i Planetarium Śląskie oraz Aeroklub Śląski, zarządzający lotniskiem Katowice – Muchowiec.

Źródło: Droniada.EE

 

Szczegóły

Początek:
1 czerwca, 2023
Koniec:
2 czerwca, 2023
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , ,
Witryna internetowa:
https://droniada.eu/w-planetarium-slaskim-o-ai-w-dronach-i-robotyce/

Organizator

Fundacja Instytut Mikromakro

Miejsce wydarzenia

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie
Al. Planetarium 4
Chorzów, 41-500 Poland
+ Google Map
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia