Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) zakończyły prace nad ustaleniem przebiegu trasy nowej linii elektroenergetycznej 400 kV łączącej stacje: Gdańsk Błonia i Olsztyn Mątki. Prawie 139-kilometrowa linia będzie przebiegać przez 15 gmin na terenie województw: pomorskiego (51,36 km) i warmińsko-mazurskiego (87,30 km). Zakończenie inwestycji planowane jest na I kwartał 2029 roku.
Prace nad zaprojektowaniem trasy linii rozpoczęły się w 2020 roku. W tym czasie przedstawiciele PSE zorganizowali ponad 60 spotkań w gminach, samorządach i jednostkach Lasów Państwowych, przez których teren linia przechodzi. Efektem ponad 20 dyżurów informacyjno-konsultacyjnych z właścicielami działek i z mieszkańcami są korekty i zmiany na łącznie ponad 40 km trasy linii, m.in. w gminach: Pasłęk, Rychliki, Markusy, Świątki, Jonkowo.
W trakcie dyżurów informacyjno-konsultacyjnych, w rozmowach bezpośrednich oraz za pomocą elektronicznych środków komunikacji, łącznie przyjęto kilkaset uwag do pierwotnej koncepcji przebiegu linii. Wiele uwag dotyczyło lokalizacji słupów. Jeśli ukształtowanie terenu, względy techniczne i bezpieczeństwo pracy linii na to pozwalały, to zostały one uwzględnione. Nie zostały natomiast uwzględnione uwagi, które nie były uzasadnione społecznie, były niemożliwe do zrealizowania technicznie lub wzajemnie się wykluczały.
Podczas konsultacji społecznych udało się wypracować trasę linii przebiegającą w większości przez grunty rolne, użytki zielone i lasy oraz możliwie maksymalnie oddaloną od zabudowań mieszkalnych.
Inwestycja jest realizowana w oparciu o Ustawę z dnia 24 lipca 2015 r. o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych (tzw. specustawa przesyłowa).
Jeszcze w 2024 r. będzie złożony wniosek o wydanie Decyzji Środowiskowej dla inwestycji. Równolegle będzie przygotowywany przetarg, który wyłoni wykonawcę przedsięwzięcia.
Budowa dwutorowej linii elektroenergetycznej 400 kV relacji Gdańsk Błonia – Olsztyn Mątki ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia pewności zasilania województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz wyprowadzenia energii z pierwszych polskich morskich farm wiatrowych. Planowana inwestycja będzie ważnym elementem Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, poprawi bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznej w całym regionie i stworzy nowe możliwości inwestycyjne.
Źródło: PSE