Jak technologia będzie wspierać zrównoważony rozwój? 5 przykładów

fot. DXC Technology
fot. DXC Technology
Czas4 min

Innowacje oparte na sztucznej inteligencji (AI) mają kluczowe znaczenie dla napędzania transformacji, potrzebnej do stworzenia bezpiecznej dla klimatu przyszłości. Eksperci DXC Technology, globalnego lidera w dziedzinie usług IT, wskazują 5 obszarów, w których inteligentne oprogramowanie przyspieszy działania kluczowych branż w kierunku zrównoważonego rozwoju.

Cyfrowe paszporty produktów standardem w UE

Zbudowanie konkurencyjnej, globalnej gospodarki o obiegu zamkniętym wymaga od firm wprowadzenia takiego modelu biznesu, który zmaksymalizuje efektywność zasobów, pomoże opracować produkty nadające się do recyklingu i ponownie wykorzystać odpady jako nową ofertę. Kluczową częścią tego procesu jest tworzenie cyfrowych ekosystemów biznesowych, które umożliwiają skuteczne podejmowanie decyzji.

Jednym z największych wyzwań związanych z przejściem na gospodarkę o obiegu zamkniętym jest bowiem gromadzenie i udostępnianie danych o produkcie przez cały cykl jego życia. Cyfrowe paszporty produktów (eng. Digital product passports, DPPs), czyli elektroniczny dokument, który zawiera informacje o produkcie, takie jak jego skład, źródła pochodzenia, wpływ na środowisko czy historia wykorzystania, zdają się być odpowiedzią na ten problem.

Jak zauważa Michał Burda, CEO & Country Managing Director DXC Technology Polska, cyfrowe paszporty mogą pomóc firmom usprawnić zarządzanie produktami w całym łańcuchu dostaw, co w dłuższej perspektywie prowadzi także do optymalizacji kosztów.Niektóre firmy już dziś korzystają z tej technologii, ale nie jest i w najbliższych latach nie będzie to standard na poziomie globalnym. Unia Europejska zajmuje jednak pozycję pioniera w tej dziedzinie, a zatem oczekuje się, że to właśnie w krajach członkowskich, w tym Polsce, większość produktów zostanie objęta rozporządzeniem DPP już do 2030 roku” – dodaje Burda.

Sztuczna inteligencja podstawą rolnictwa jutra

Sektor rolnictwa to kolejny z obszarów, w którym sztuczna inteligencja ma ogromną rolę do odegrania. Analiza MarketsandMarkets podaje, że wykorzystanie AI w rolnictwie to globalny rynek produktów i usług, który wzrośnie z 1,7 mld USD w 2023 roku do 4,7 mld USD już do 2028 roku. Z jej pomocą możliwa jest poprawa zarządzania warunkami glebowymi i wodnymi oraz przewidywanie potencjalnych chorób upraw jeszcze przed ich wystąpieniem. Technologia nie tylko wpływa na produkcję poszczególnych gospodarstw, ale także funkcjonowanie lokalnej społeczności – źródła danych generują bowiem cenne spostrzeżenia, które mogą pozytywnie wpływać na decyzje polityczne na poziomie lokalnym.

Dobrym przykładem tego typu działań jest Ministerstwem Rolnictwa, Rybołówstwa i Żywności (MAPA) w Hiszpanii, które przy wsparciu DXC i wykorzystaniu AI pracuje nad przekształceniem hiszpańskiego sektora rolniczego. Jeden z projektów wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji do dokładnego przewidywania pożarów lasów dzięki ocenie środowiskowych źródeł danych zebranych przez MAPA i jej partnerów. Drugi, bazując na sztucznej inteligencji, pomaga rolnikom podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące tego, jakie rośliny sadzić i gdzie.

Zwiększanie rentowności energii odnawialnej

Jak szacuje McKinsey do 2026 roku globalna moc energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych wzrośnie o ponad 80 proc. w stosunku do poziomu z 2020 roku. Na przykład Europa doda do sieci około 36 milionów aktywów klasy odnawialnej, takich jak panele słoneczne, pojazdy elektryczne (EV) i magazyny energii, a do 2030 roku aż 89 milionów.

Sztuczna inteligencja i oprogramowanie analityczne mogą zarządzać zdecentralizowanymi źródłami energii, kierować nadmiarem energii elektrycznej i wykrywać potencjalne słabe punkty sieci, zanim staną się one poważnymi problemami. Innowacyjne rozwiązania mogą także pomagać przedsiębiorstwom użyteczności publicznej w przekierowaniu energii tam, gdzie jest ona potrzebna, w czasie rzeczywistym.

„By było to możliwe, giganci usług użyteczności publicznej będą musieli ponownie ocenić swoje modele operacyjne i zainwestować w nowoczesną infrastrukturę IT opartą na chmurze, która pozwala na efektywne zarządzanie danymi i ich analizę w całej organizacji” – zauważa Burda.

Pojazdy elektryczne definiowane programowo

Amerykańskie i europejskie organy regulacyjne dokonują przeglądu polityki i wdrażają przepisy mające na celu ograniczenie sprzedaży nowych aut spalinowych. Osiemnastu największych światowych producentów samochodów przeszło lub zobowiązało się do całkowitego lub znacznego przejścia na produkcję pojazdów elektrycznych w nadchodzących latach.

A te będą pojazdami definiowanymi programowo (SDV), oferującymi możliwości wydajniejszego zarządzania samochodem, ze szczególnym uwzględnieniem wrażliwości na środowisko. SDV pozwala na inteligentne wyznaczanie tras i optymalizację energii, które mogą złagodzić problemy związane z pojemnością i zasięgiem ładowania. (Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ )

Energooszczędne systemy finansowe

Przejście na operacje bardziej zrównoważone środowiskowo jest najwyższym priorytetem dla banków i organizacji świadczących usługi finansowe. Światowy rynek zielonych finansów wzrósł z 5,2 miliarda dolarów w 2012 roku do ponad 540 miliardów dolarów w 2021 roku. Kluczem do tych wysiłków jest bardziej zrównoważone oprogramowanie, wydajniejsze algorytmy i lepsze przetwarzanie danych.

Ponad 120 banków przystąpiło już do kierowanego przez branżę i zwołanego przez ONZ Net-Zero Banking Alliance i zobowiązało się do dostosowania swoich portfeli inwestycyjnych i kredytowych do celu zerowej emisji netto do 2050 r. Oprócz rosnących portfeli przyjaznych dla środowiska, sektor usług finansowych znacznie zmniejsza zużycie energii, zwiększając wydajność w centrach danych. Uaktualnienia obejmują deduplikację danych i kompresję, które mogą poprawić układ i wydajność przechowywania danych, jednocześnie zmniejszając zużycie energii.

Zrównoważony rozwój staje się nowym standardem

„Organizacje muszą wbudować zrównoważony rozwój w swoje architektury systemowe, uczynić go wymogiem w ofertach biznesowych, a także jednym z elementów kontraktów. Możemy spodziewać się, że w najbliższym czasie zrównoważony rozwój stanie się nowym standardem, a oprogramowanie będzie miało kluczowe znaczenie dla tworzenia bezpiecznej dla klimatu przyszłości” – podsumowuje Michał Burda.

Źródło: DXC Technology