Istnieje 5 sprawdzonych działań, które mogą pomóc menedżerom ESG zaangażować zarząd w działania związane ze zrównoważonym rozwojem. Wśród nich znajdują się kwestie związane z: uzasadnieniem biznesowym, bezpośrednimi doświadczeniami, rolą rzeczników ESG, odwoływaniem się do zainteresowań klientów, a także publicznym zobowiązaniem. – Nasze doświadczenie pokazuje, że tych pięć wskazówek sprawdza się w praktyce biznesowej. Dzięki ich zastosowaniu zyskuje się gwarancję otwartego przepływu informacji, budowanie zaangażowania i wzajemne inspirowanie dobrymi praktykami – zwraca uwagę Liliana Anam, CEO CSRinfo.
Pierwszym sposobem na zwrócenie uwagi zarządu na kwestie ESG jest uzasadnienie biznesowe, czyli spojrzenie na działania ESG z perspektywy korzyści finansowych, obejmujących m.in.: poprawę wyników finansowych, zwiększenie atrakcyjności dla inwestorów, lepszą reputację, większe zaangażowanie pracowników, oszczędności, poprawę zarządzania ryzykiem, czy preferencyjne warunki finansowania i ubezpieczania firmy.
Badania naukowe, a także badania efektywności i skuteczności działań podejmowanych w zakresie ESG, wskazują, że mają one istotny wpływ na wycenę spółek i relacje z interesariuszami.
W III Ogólnopolskim Raporcie ESG, przygotowanym przez Polskie Stowarzyszenie ESG (listopad 2024 r.), we współpracy z IBRiS i Quality Watch, przeanalizowano doświadczenia 179 firm oraz przeprowadzono wywiady z przedstawicielami 10 czołowych przedsiębiorstw w Polsce. Raport wskazuje szereg korzyści z prowadzenia biznesu uwzględniającego ESG. Należą do nich m.in. poprawa reputacji firmy, ułatwienie dostępu do finansowania, wsparcie transformacji energetycznej oraz większa efektywność operacyjna.
Podobne wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez Center for Sustainability and Excellence (luty 2025 r.), na próbie 210 najbardziej dochodowych firm w Ameryce Północnej. Wykazało ono, że 92% z nich posiadało średnie lub wysokie oceny ESG, co wskazuje na silny związek między skuteczną strategią zrównoważonego rozwoju a wynikami finansowymi. Firmy te stosowały standardy takie jak GRI, SASB i TCFD oraz korzystały z ocen agencji ratingowych, m.in. S&P Global i CDP Climate.
O ile 10 lat temu trzeba było wykonać naprawdę spory wysiłek, żeby znaleźć uzasadnienie biznesowe do podejmowania aktywności w obszarze zrównoważonego rozwoju, CSR, ESG (niezależnie od terminu), o tyle dzisiaj wiemy, bo obserwujemy i słyszymy od dyrektorów finansowych różnych spółek, że to się po prostu opłaca.
Z raportu SAP Polska (styczeń 2025 r.) wynikają zbieżne wnioski. 53% menedżerów oczekuje poprawy wyników finansowych dzięki wdrożeniu raportowania ESG. Ponad połowa firm uważa, że raportowanie ESG ułatwi dostęp do kapitału i zwiększy zaufanie inwestorów. Prawie 60% respondentów wskazuje na poprawę efektywności operacyjnej jako korzyść z wdrożenia ESG. Około 50% firm dostrzega w ESG szansę na budowanie marki pracodawcy i przyciąganie talentów. Badanie objęło 402 menedżerów odpowiedzialnych za budżety IT w polskich firmach.
Bezpośrednie doświadczenie
Kolejnym działaniem, które może pomóc w podniesieniu zaangażowania zarządu jest bezpośrednie doświadczenie. Po pierwsze poprzez odniesienie się do dobrych doświadczeń i praktyk rynkowych firm z branży. Pomocne w tym może okazać się wybranie kilku kluczowych klientów, a także bezpośrednich konkurentów i przyjrzenie się temu, z jakimi wyzwaniami się mierzą.
Współpraca menedżera ESG z ekspertami z poszczególnych działów firmy, może okazać się najlepszym pomysłem na drodze szukania rozwiązań łączących perspektywę i potrzeby klientów z wyzwaniami zrównoważonego rozwoju.
Podobnie rzecz się ma z procesami wewnątrz firmy. Warto przyjrzeć się dużym projektom prowadzonym obecnie w organizacji i znaleźć odpowiedzi na pytanie, czy kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem biznesu mogłyby wnieść istotną pomoc w ich realizację? Warto także podejść do tematu w kontekście ryzyk i wyzwań stojących przed organizacją.
Po drugie przydatne dla menedżerów ESG, w rozmowie z zarządem, będzie poszukanie w historii w firmy przykładów działań, które realnie przełożyły się na rozwój firmy. Uwypuklenie przy tym realnych korzyści i szans, ale też zagrożeń, które zostały uniknięte dzięki podjętym rozwiązaniom.
Po trzecie ważne w tym wszystkim jest stwarzanie takich sytuacji, podczas których zarząd będzie mógł aktywnie zaangażować się w realizację strategii ESG. Skuteczną praktyką jest również angażowanie zarządu w dialog z interesariuszami czy okazjonalne uczestnictwo w grupach roboczych ESG.
Krokiem nie do przecenienia jest bieżące informowanie zarządu na temat kwestii poruszanych, czy wręcz wymaganych przez interesariuszy. Wskazanie konkretnych pytań, zainteresowań i zgłaszanych problemów. Tego rodzaju informacje mogą okazać się niezwykle cenne w procesie wytyczania nowych kierunków strategicznych lub korygowania dotychczasowych decyzji.
Rzecznicy tematów ESG
Dobrze, gdy przynajmniej jeden z członków zarządu jest rzecznikiem ESG, znajduje się to w jego prerogatywach. Skuteczny menadżer ESG potrafi poznać doświadczenia członków zarządu swojej organizacji, tj. pozyskać informacje na temat ich zainteresowań, wiedzy i wcześniejszych doświadczeń w obszarze ESG. Co może pomóc w pozyskaniu zainteresowanego członka zarządu.
Ten element jest szczególnie istotny w sytuacji zmian w zarządzie. Gdy powiększa się on o osobę, która miała już styczność z ESG, również w nowej organizacji można spodziewać się wprowadzania i rozwijania tego rodzaju praktyk biznesowych. Naturalnie stanowi to dużą szansę i korzyść dla menadżera ESG.
Dobrą praktyka rynkową, w kontekście promowania idei zrównoważonego rozwoju, jest również wprowadzenie tematyki ESG do cyklicznej agendy spotkań zarządu. Pozwala to na bieżący przepływ informacji dotyczących postępów działań w tym obszarze, a także przegląd sytuacji branżowej.
Rolą menedżera ESG jest więc ciągła edukacja własna, a także dzielenie się wiedzą z pozostałymi członkami zespołu. Budowanie kultury wsparcia, wiarygodności i zaufania.
Zainteresowanie klientów i dostawców
Zdaje się, że czwarta wskazówka jest najrzadziej wykorzystywana. Posiada w sobie jednak duży potencjał i dotyczy zainteresowania klientów oraz dostawców kwestiami ESG.
Zainteresowanie to rośnie z roku na rok, już nie tylko w relacjach B2B, ale także jeśli chodzi o relacje bezpośrednie z klientami.
Coraz więcej dużych firm w Polsce oczekuje od swoich partnerów biznesowych, w tym dostawców i podwykonawców, dostarczania danych dotyczących emisji CO₂ oraz innych wskaźników ESG. Zgodnie z raportem Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej (grudzień 2024 r.), blisko 1/3 dużych przedsiębiorstw prowadzi działania edukacyjne w zakresie ESG dla swoich dostawców, a kolejne 30% planuje ich wdrożenie w ciągu najbliższych dwóch lat. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), obecnie tylko 3% prowadzi takie działania, jednak prawie 25% planuje ich rozpoczęcie w najbliższym czasie.
Zainteresowanie kwestiami ESG zauważalne jest często już na samym początku współpracy z klientami i przybiera postać różnego typu ankiet otrzymywanych na etapie procesu ofertowania.
W związku z tym istotne będzie nie tylko własne przygotowanie do rozmowy o kwestiach ESG, ale również wnikliwe zbadanie potrzeb i wyzwań, z jakimi mierzą się nasi klienci. Wykorzystać do tego można sprawdzone narzędzia, do których należą m.in. wywiady, dialogi i spotkania z interesariuszami.
Z punktu widzenia menedżera ESG ważne jest dokumentowanie tego rodzaju przypadków, aby następnie móc skrupulatnie zaprezentować członkom komitetu ESG i członkom zarządu istotnego wpływu zagadnień ESG na pozyskanie lub utrzymanie klienta, gdyż zwykle to oni właśnie należą do kluczowych grup interesariuszy.
Publiczne zobowiązania
Ostatnią wskazówką dla menedżerów ESG jest tzw. „publiczne zobowiązanie”, czyli stwarzanie możliwości, podczas których przedstawiciel zarządu będzie miał szansę zaprezentowania kierunków strategicznych ESG, bądź zakomunikowania podjętych zobowiązań i partnerstw w tym obszarze.
Istotne jest jednak tutaj zadbanie o staranny dobór prezentowanych zobowiązań,
a także właściwe przygotowanie przedstawiciela zarządu do takiego wystąpienia.
Rolą menedżera ESG jest więc wnikliwe przeanalizowanie różnego rodzaju partnerstw na rzecz rozwoju ESG, przy uwzględnieniu branży, w której firma działa,
a następnie zaproponowanie zarządowi standardów oraz inicjatyw krajowych i międzynarodowych, do których warto się przyłączyć.
Podsumowując, 5 przedstawionych wskazówek: uzasadnienie biznesowe, bezpośrednie doświadczenie, rzecznik tematów ESG w firmie, zainteresowanie klientów i publiczne zobowiązania, pomoże każdemu menedżerowi ESG w zaangażowaniu zarządu i budowaniu zrozumienia dla prowadzenia biznesu w zrównoważony sposób.