Od 1 lipca 2024 w województwie dolnego śląska nie można używać pozaklasowych „kopciuchów”. W nawiązaniu do tematyki można obejrzeć wystawę pt. „Młodzi reporterzy na rzecz poprawy jakości powietrza”. Wystawa prezentowana była już we wrocławskim ZOO i w Kinie „Nowe Horyzonty”. W lipcu można ją zobaczyć w Ogrodzie Botanicznym WNB Uniwersytetu Wrocławskiego.
Prace plastyczne powstały w ramach Projektu LIFE-MAPPINGAIR/PL, który na Uniwersytecie Wrocławskim prowadzony jest od 2019 roku. Jego cel to edukowanie społeczeństwa w temacie różnych aspektów związanych z jakością powietrza. Do tego wykorzystywano wiele różnych sposobów, a jednym z nich były konkursy plastyczne „Młodzi reporterzy na rzecz poprawy jakości powietrza”, które miały zachęcić dzieci i młodzież do głębszych rozważań w tym temacie.
Pierwsza edycja konkursu, w której nasi klimatolodzy z UWr starali się zwrócić uwagę na podstawowe problemy z jakością powietrza i po prostu do bycia „Na tropie czystszego powietrza”, zorganizowana została w 2020 roku. W kolejnej dość trudnej edycji, gdyż przeprowadzonej w 2021 roku, w warunkach pandemii i lockdownu, najmłodsi mieli odpowiedzieć na pytanie „Co z tym powietrzem?”. W 2022 roku, w kolejnej edycji, nasi naukowcy starali się pokazać wpływ jakości powietrza na zdrowie i podkreślić, że „Nie tylko płuca!” chorują.
Projekt to kampania edukacyjno-informacyjna na rzecz czystszego powietrza w ramach UE LIFE , realizowany dzięki dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W ramach projektu realizowanego wraz z Politechniką Wrocławską oraz Miastem Bydgoszcz, przeprowadzono szereg działań, a jednym z nich jest promocja informacyjna na rzecz czystego powietrza.
Prace plastyczne, które obejrzeć można w naszym Ogrodzie Botanicznym to tylko jeden z efektów tych działań.
Oprócz tego na UWr w 2021 roku ruszyła sieć pomiarów stężeń pyłu zawieszonego, zbudowana w ramach Projektu LIFE-MAPPINGAIR/PL, realizowana w Zakładzie Klimatologii i Ochrony Atmosfery UWr. Sieć pomiarowa to wspólne dzieło zespołów z Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery IGRR UWr, Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego PWr oraz Urzędu Miasta Bydgoszcz.
(Wyniki pomiarów prezentowane są na stronie: https://airquality.uni.wroc.pl )
– Z pewnością tego typu działania dostarczają społeczeństwu rzetelnej wiedzy na temat problematyki zanieczyszczenia powietrza, sposobów jego poprawy oraz wpływu jakości powietrza na zdrowie i jakość życia. Natomiast konkursy pokazują jak dzieci i młodzież widzą ten problem – podkreśla dr Tymoteusz Sawiński, Kierownik Projektu Mappingair.pl .
Wystawa potrwa do końca lipca.
Źródło: Uniwersytet Wrocławski