10 lipca w godz. 11:00-14:15, w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej odbyła się konferencja pt. „Priorytety rozwojowe na najbliższe dziesięciolecie: społecznie akceptowalne transformacje w kontekście Koncepcji Rozwoju Kraju 2050”, w której z ramienia Instytutu uczestniczył dr hab. inż. Krystian Szczepański, Dyrektor IOŚ-PIB.
Wydarzenie finalizuje proces przygotowania KRK i otwiera dyskusję nad Średniookresową Strategią Rozwoju Kraju (ŚSRK). Jego celem będzie zarysowanie priorytetów rozwojowych na najbliższe dziesięciolecie w oparciu o główne ustalenia KRK, sposobów przeprowadzenia najważniejszych transformacji dotyczących zagadnień społecznych, gospodarczo-środowiskowych oraz bezpieczeństwa tak, aby były one akceptowalne społecznie oraz zidentyfikowanie punktów krytycznych tych procesów – co może utrudniać a co wspierać takie procesy
Dyskusja była zorganizowana wokół następujących zagadnień:
- Co jest kluczowe dla zapewnienia odporności Polski na zagrożenia i kryzysy w epoce coraz większej niestabilności geopolitycznej, gospodarczej, klimatycznej?
- Jakie wyzwania będą w największym stopniu kształtować przyszłość? W jakich dziedzinach konieczne będą największe zmiany? Jak przeprowadzić procesy transformacji w różnych obszarach, by ich konsekwencje negatywnie nie oddziaływały na społeczeństwo, a tym samym, by podejmowane zmiany były akceptowalne?
- Co może być nowym motorem rozwoju na najbliższe dziesięciolecie? Które sektory przemysłu w Polsce mają największy potencjał do stania się liderami innowacji? W jaki sposób Polska może wykorzystać technologie zielone do przyspieszenia swojego rozwoju gospodarczego?
- Jak poprawić perspektywy młodych pokoleń? Jakie zmiany w systemie edukacyjnym mogłyby lepiej przygotować młodych ludzi do współczesnego rynku pracy?
- Jak udźwignąć potrzeby starzejącego się społeczeństwa? Jakie reformy w systemie opieki zdrowotnej są konieczne, aby lepiej dostosować go do potrzeb starzejącej się populacji?
Źródło: IOŚ-PIB