Łukasiewicz – ITEE i Fuchs opracowują innowacyjne smary

Czas1 min

Naukowcy opracują innowacyjne smary biowęglowe. Ich główne zalety to zastąpienie nieodnawialnych surowców kopalnych nowymi, wytwarzanymi poprzez pirolizę roślinnych odpadów biomasowych. Takie rozwiązanie przełoży się na obniżenie śladu węglowego finalnego produktu. Projekt otrzymał finansowanie z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Badania będą prowadzone w formule tzw. skutecznej współpracy z przedsiębiorcą. Oznacza to, że co najmniej dwie niezależne strony współpracują, wymieniając wiedzę lub technologię. Prowadzi to do osiągnięcia wspólnego celu, opartego na podziale pracy w ramach projektu, przy jednoczesnym wspólnym ponoszeniu ryzyka.

Projekt, nad którym będą pracować badacze, polega na opracowaniu receptur i zasad komponowania nowego smaru o podwyższonych walorach ekologicznych i charakterystykach użytkowych. Produkt ma osiągać parametry porównywalne z komercyjnymi smarami grafitowymi stosowanymi przede wszystkim w sektorze automotive.

Może się wydawać, że w dziedzinie smarów nie można zrobić nic innowacyjnego. Nic bardziej mylnego. Wyzwaniem jest chociażby zastąpienie grafitu, jako surowca krytycznego, innymi produktami o podobnej mikrostrukturze, ale otrzymywanymi z odpadowej biomasy roślinnej. Na ten problem ma odpowiedzieć opracowanie przez nas technologii produkcji smarów biowęglowych. To przełom, ponieważ nikt do tej pory nie wykorzystywał karbonizatów z odpadów lignocelulozowych jako substytutu grafitu kopalnego stosowanego jako komponent smarów plastycznych.dr hab. inż. Jarosław Molenda, główny wykonawca projektu

Projekt, nad którym pracuje zespół z Centrum Biogospodarki i Ekoinnowacji Łukasiewicz – ITEE odpowiada na konkretne potrzeby rynku. Gwarantuje to współpraca z wiodącym dostawcą środków smarowych w Europie FUCHS OIL CORPORATION Sp. z o.o. To także szansa, że w przypadku pozytywnych wyników rozwiązanie zostanie wdrożone.

Tematyka przetwarzania różnego rodzaju biomasy, w tym m. in. glonów i odpadów z przetwarzania roślin, na ekologiczne materiały węglowe jest rozwijana w instytucie od kilku lat. O wysokim poziomie prowadzonych prac świadczą m.in. dwie ostatnie publikacje w prestiżowych czasopismach z listy TOP10 według bazy Scopus: Environmental Technology & Innovation oraz Scientific Reports.

Tylko 28 wybranych projektów

Projekt pt. „Wykorzystanie karbonizatu z odpadowej biomasy lignocelulozowej, jako substytutu surowców nieodnawialnych, do wytwarzania innowacyjnych smarów biowęglowych”, przygotowany przez dr. hab. inż. Jarosława Molendę oraz dr inż. Monikę Makowską, znalazł się na liście zakwalifikowanych wniosków Proof of Concept FENG. Rekomendowana kwota dofinansowania wynosi 655 872,00 zł.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wytypowała do finansowania 28 projektów spośród 236, które ubiegały się o wsparcie. Dwa z nich zostały zgłoszone przez naukowców z Sieci Badawczej Łukasiewicz. Obok naukowców z Łukasiewicz – ITEE sukcesem mogą pochwalić się również pracownicy Łukasiewicz – ICSO „Blachownia”.

Źródło: Sieć Łukasiewicza