Naukowcy PG pracują nad technologią usuwania „wiecznych chemikaliów” z wód i ścieków

Czas3 min

Zespół badawczy z Politechniki Gdańskiej uczestniczy w międzynarodowym projekcie „LIMIT”, którego celem jest opracowanie innowacyjnych technologii do usuwania mikrozanieczyszczeń z wody i ścieków, w tym toksycznych i wyjątkowo opornych na rozkład tzw. wiecznych chemikaliów. Opracowane rozwiązania mają charakteryzować się minimalnym śladem węglowym i przyczyniać się do ochrony zasobów wodnych, w tym Morza Bałtyckiego.

W ramach projektu „LIMIT –  Innowacyjne technologie usuwania poli- i perfluorowanych związków organicznych (PFAS) oraz innych kluczowych mikrozanieczyszczeń ze źródeł punktowych jako istotny aspekt zrównoważonego rozwoju gospodarki wodno-ściekowej w obszarze Południowego Bałtyku” naukowcy opracują nowatorskie technologie oczyszczania wody i ścieków z mikrozanieczyszczeń. Szczególna uwaga zostanie poświęcona usuwaniu tzw. wiecznych chemikaliów (forever chemicals), czyli poli- i perfluoroalkilowych związków organicznych (PFAS), szeroko stosowanych od lat 50. XX wieku w wielu produktach przemysłowych i konsumenckich, takich jak środki powierzchniowo czynne, kosmetyki, pianki przeciwpożarowe oraz tekstylia i opakowania do żywności.

Nie ulegają rozkładowi w wodzie, negatywnie wpływają na zdrowie

Jak tłumaczy dr inż. Małgorzata Szopińska, kierownik projektu na Politechnice Gdańskiej, ze względu na silne wiązanie fluor-wodór, związki z grupy PFAS praktycznie nie ulegają rozkładowi w środowisku wodnym. Stwierdzono też ich negatywny wpływ na zdrowie człowieka z uwagi na wysoki potencjał bioakumulacyjny, toksyczność i immunosupresyjność (obniżają odpowiedź immunologiczną organizmu). Do środowiska wodnego mogą dostawać się wraz z użytą wodą, a także ze spływem powierzchniowym z terenów przemysłowych.

Elektrolityczne usuwanie mikrozanieczyszczeń

– Koncepcje technologiczne, które są w obrębie zainteresowania prac badawczych i wdrożeniowych w ramach projektu „LIMIT” to nowe zaawansowane technologie oczyszczania ścieków wykorzystujące promieniowanie UV, utlenianie elektrochemiczne oraz właściwości wody w stanie nadkrytycznym – mówi dr inż. Małgorzata Szopińska.

– Na Politechnice Gdańskiej skupiamy się na rozwoju technologii usuwania mikrozanieczyszczeń z wykorzystaniem elektrolitycznego ich utleniania, które może prowadzić do poprawy ich biodegradowlaności lub całkowitej mineralizacji. Istotnym aspektem jest również redukcja toksyczności zanieczyszczonej wody. Aby minimalizować ślad węglowy i efektywnie wykorzystywać zasoby środowiska, projekt przewiduje również użycie systemów opartych na granulowanym węglu aktywnym i żywicach jonowymiennych – dodaje.

Testy na prototypowej stacji w Danii

W ramach projektu wybrane technologie zostaną przetestowane w pełnej skali technicznej na stacji prototypowej firmy ULTRAAQUA w Korsør w Danii, gdzie oczyszczane będą wody opadowe z terenów skażonych związkami z grupy PFAS (obszar treningowy jednostek straży pożarnej).

– Taki plan badawczo-wdrożeniowy umożliwia międzynarodowy transfer wiedzy pomiędzy wszystkimi członkami konsorcjum – dodaje dr inż. Małgorzata Szopińska.

Działania projektu „LIMIT” wpisują się w realizację idei gospodarki o obiegu zamkniętym i promują wykorzystanie zielonych technologii w gospodarce wodno-ściekowej oraz ochronie zasobów wodnych.

Spotkanie na PG, wizyta w oczyszczalni PEWiK „Dębogórze”

W czerwcu na Politechnice Gdańskiej odbyło się spotkanie zespołu badawczego i partnerów stowarzyszonych projektu „LIMIT”, podczas którego omówione zostały koncepcje technologiczne będące przedmiotem prac badawczych i wdrożeniowych. 

Zespół projektowy odbył też wizytę studyjną na terenie Grupowej Oczyszczalni Ścieków „Dębogórze” w Gdyni, zapoznając się z aktualnie wdrożonymi technologiami oczyszczania ścieków oraz nowymi obiektami oddanymi do użytku w 2023 r. (po modernizacji ciągu przeróbki osadów ściekowych).

Konsorcjum badawcze ze Szwecji, Danii, Litwy i Polski

Projekt „LIMIT” jest realizowany przez międzynarodowe konsorcjum badawcze ze Szwecji (Uniwersytet w Lund – lider projektu), Danii, Litwy i Polski. Z ramienia Politechniki Gdańskiej w prace projektowe zaangażowany jest zespół w składzie: dr. inż. Małgorzata Szopińska (kierownik projektu) oraz prof. dr hab. inż. Aneta Łuczkiewicz; dr hab. inż. Sylwia Fudala-Książek, prof. PG; dr inż. Katarzyna Kozłowska-Tylingo; dr inż. Mattia Pierpaoli; dr inż. Filip Gamoń; dr inż. Hubert Byliński; mgr inż. Filip Pawlak. Projekt wspierają również przedstawiciele podmiotów stowarzyszonych m. in. PEWiK GDYNIA Sp. z o.o.; Zakład Utylizacyjny Sp. z o.o. w Gdańsku, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku i firma Techsan z Olsztyna. Drugim polskim partnerem projektu jest Port w Gdyni.

Projekt realizowany jest w ramach programu Interreg Południowy Bałtyk na lata 2021-2027 (Europejska Współpraca Terytorialna).

Źródło: Politechnika Gdańska

- REKLAMA-spot_img
- REKLAMA -

Najnowsze

- REKLAMA -

Zainteresuje Cię

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wyzwaniach transformacji energetycznej i rozwoju obszarów wiejskich

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło raport dotyczący głównych wyzwań stojących przed współczesnymi obszarami wiejskimi w kontekście globalnych...

Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego...

Polska wyznacza kierunki europejskiej polityki surowcowej podczas prezydencji w Radzie UE

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zorganizowało w Krakowie konferencję wysokiego szczebla poświęconą bezpieczeństwu dostaw surowców krytycznych, gromadząc przedstawicieli rządów,...

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśnia: Nowe przepisy nie zakazują spalania drewna w gospodarstwach domowych

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało oficjalne wyjaśnienie w sprawie nowych regulacji dotyczących drewna energetycznego, dementując pojawiające się w...

Zziemi.pl – innowacyjna platforma skracająca łańcuchy dostaw żywności powstała w ramach doktoratu wdrożeniowego

Krzysztof Solarz, dyrektor Inkubatora Przedsiębiorczości Gminy Kamienna Góra i doktorant Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, stworzył platformę zziemi.pl –...

Arktyczne badania polskich naukowców kluczem do zarządzania zasobami wodnymi w obliczu zmian klimatu

Międzynarodowy zespół naukowców z Polski, w którym wiodącą rolę odegrali eksperci z Uniwersytetu Wrocławskiego, opublikował przełomowe wyniki badań...

Elektryczna mobilność w Poznaniu. Wyzwania i perspektywy transformacji transportu miejskiego na drodze dekarbonizacji

Elektryczna mobilność (EM) stanowi kluczowy element transformacji w kierunku zrównoważonego transportu miejskiego, co potwierdzają wyniki międzynarodowego projektu badawczego...

Raport URE: Znaczący wzrost produkcji energii w małych instalacjach OZE w 2024 roku

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przedstawił coroczny raport dotyczący wytwarzania energii elektrycznej w małych instalacjach odnawialnych źródeł energii (MIOZE)....