Politechnika Gdańska otrzymała 3,7 mln euro na projekty badawcze w obszarze zielonej energii i GOZ

fot. Politechnika Gdańska
Czas1 min

Naukowcy Politechniki Gdańskiej pokierują trzema międzynarodowymi projektami, na które przyznane zostało dofinansowanie na łączną kwotę 3,7 mln euro z programu Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027. Umowy o dofinansowaniu podpisali 21 października prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej oraz Konrad Wojnarowski, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Z ramienia MFiPR w uroczystości na PG uczestniczył też wiceminister Jacek Karnowski. Badania realizowane będą w międzynarodowym partnerstwie z podmiotami z Danii, Szwecji, Niemiec i Litwy.

Podczas spotkania w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej wiceszef Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej podkreślił rolę współpracy transgranicznej na obszarze Południowego Bałtyku oraz pogratulował beneficjentom innowacyjnych projektów.

Interreg Południowy Bałtyk to program, który przełamuje bariery we współpracy ponad granicami i zbliża do siebie społeczności lokalne, samorządy, środowiska uniwersyteckie oraz mieszkańców obszaru południowej części Bałtyku. Dofinansowanie dla tych projektów pozwoli zrealizować i wdrożyć innowacyjne koncepcje i rozwiązania, które między innymi pomogą zadbać o czystość Bałtyku – powiedział wiceminister Konrad Wojnarowski.

– Cieszę się, że pomorscy przedsiębiorcy, lokalne samorządy i organizacje pozarządowe coraz śmielej sięgają po dofinansowanie swoich projektów z programów unijnych. Współpraca transgraniczna w ramach programu Południowy Bałtyk to ochrona środowiska, to zmierzenie się z problemem paliwa i amunicji w zalegających wrakach, to warunek konieczny dla dalszego rozwoju Pomorza. Dlatego zachęcam do dalszego udziału w konkursach np. z programu Interreg Południowy Bałtyk – powiedział wiceminister Jacek Karnowski.

Politechnika Gdańska jako tzw. partner wiodący otrzymała dofinansowanie na realizację projektów dotyczących: wykorzystania niskokalorycznego gazu do wytwarzania zielonej energii, nowych systemów zarządzania papierowymi odpadami opakowaniowymi oraz wdrażania rozwiązań gospodarki obiegu zamkniętego, które zwiększają efektywność wykorzystania zasobów w usługach komunalnych.

– Zawarcie tych umów sytuuje Politechnikę Gdańską w czołówce polskich instytucji wspierających zrównoważony rozwój – powiedział prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.

– To krok w kierunku czystszego i bezpieczniejszego środowiska oraz innowacyjnej i przyjaznej człowiekowi przyszłości. Projekty, które będziemy realizować, dotyczą kluczowych wyzwań naszych czasów: od produkcji zielonej energii i recyklingu opakowań, po efektywne zarządzanie odpadami. Mają ogromne znaczenie dla naszego środowiska i gospodarki, a Politechnika Gdańska jest dumna, że może odgrywać kluczową rolę w ich realizacji – dodał.

Źródło: Politechnika Gdańska