Z inicjatywy Wicepremiera i Ministra Cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, zorganizowane zostało spotkanie, w którym uczestniczyli Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusz Wieczorek, płk Arkadiusz Kling z Ministerstwa Obrony Narodowej, prof. Instytutu Informatyki Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego Piotr Sankowski, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego Alojzy Nowak oraz Rektor Politechniki Warszawskiej Krzysztof Zaremba. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej ogłosili powstanie Instytutu Badawczego IDEAS.
„Naszym celem jest powołanie Instytutu Badawczego, który zajmie się szerokim zakresem tematów związanych ze sztuczną inteligencją. Udział profesorów, rektorów i ekspertów w tym procesie jest kluczowy” – powiedział wicepremier Krzysztof Gawkowski podczas dzisiejszej konferencji.
Uczelnie wyższe w Polsce staną się udziałowcami spółki IDEAS NCBR. Uzgodniono, że cały proces formalnego wejścia uczelni do spółki zakończy się do końca roku, a od stycznia przyszłego roku IDEAS NCBR będzie działać już z udziałem przedstawicieli środowiska akademickiego.
„Zobowiązałem się jako minister nauki, że wszystkie formalno-prawne rozwiązania zostaną przygotowane jeszcze w tym roku. Plan jest jasny: chcemy, aby wszystkie formalności były załatwione do końca 2023 roku, co pozwoli nowej formule spółki rozpocząć działalność od 1 stycznia 2025 roku. Pracujemy nad tym z pełnym zaangażowaniem” – zaznaczył minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek.
Na czele nowego projektu, mającego na celu zbudowanie instytutu badawczego IDEAS, stanie profesor Piotr Sankowski, uznawany za eksperta w dziedzinie sztucznej inteligencji. Jego doświadczenie oraz wizja rozwoju instytutu będą kluczowe dla realizacji ambitnych celów, które przed nim stoją.
„W ostatnich dniach sztuczna inteligencja trafiła pod strzechy, bo rzeczywiście prowadzimy dyskusje o znaczeniu tej technologii wszędzie, możliwe, że w każdym domu już w Polsce albo w dużej części, więc to naprawdę jest to ogromny sukces” – dodał prof. Piotr Sankowski.
W prace nad projektem zaangażowane będą także trzy kluczowe ministerstwa: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. Dzięki ścisłej współpracy z przedstawicielami tych instytucji, instytut badawczy IDEAS ma szansę stać się wiodącym ośrodkiem badawczym w zakresie sztucznej inteligencji, ze szczególnym uwzględnieniem jej zastosowań w sektorach zdrowia, obronności oraz administracji publicznej.
„Jesteśmy przekonani, że połączenie wiedzy akademickiej oraz doświadczenia sektora publicznego przyniesie wymierne korzyści dla polskiej nauki i gospodarki, a także stanie się inspiracją do tworzenia innowacyjnych rozwiązań, które skutecznie odpowiedzą na aktualne wyzwania współczesnego świata” – dodał wicepremier. (PAP)
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji/PAP Mediaroom