Prof. Marcin Kruzel redaktorem wydania specjalnego czasopisma „Sustainability”

Prof. Marcin Kruzel, fot. Politechnika Koszalińska
Prof. Marcin Kruzel, fot. Politechnika Koszalińska
Czas1 min

Dr hab. inż. Marcin Kruzel, profesor PK zatrudniony w Katedrze Energetyki Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Energetyki Politechniki Koszalińskiej, został redaktorem specjalnego wydania pisma naukowego „Sustainability”.

Funkcje redaktorów gościnnych objęli ponadto naukowcy z Admiral Makarov National University of Shipbuilding w Nikołajewie (Ukraina): profesorowie Mykola Radchenko, Andrii Radchenko oraz dr Victoria Kornienko. To wybitni specjaliści w zakresie energetyki cieplnej i chłodniczej, inżynierii środowiska oraz inżynierii mechanicznej.

Temat specjalnego wydania to „Energy Efficiency: The Key to Sustainable Development” („Efektywność energetyczna: klucz do zrównoważonego rozwoju”). Wydanie będzie miało szeroki zakres i przybliży problemy związane z efektywnością energetyczną i ze zrównoważonym rozwojem. Obszary badań będą obejmować zagadnienia dotyczące m.in.: zrównoważonego projektowania i eksploatacji układów energetycznych, zarządzania energią, poligeneracji, konwersji energii, zrównoważonego chłodnictwa, klimatyzacji, rozwoju energetyki odnawialnej, elektrowni skojarzonych, zastosowania pomp ciepła i wymienników ciepła, paliw alternatywnych i płynów roboczych itp.

Jak wyjaśnia prof. Marcin Kruzel, potrzeba prowadzenia nowych badań wynika z rosnącego zapotrzebowania na energię, globalnego ocieplenia i niedoboru paliw kopalnych. Rozwiązanie tych problemów leży w racjonalnym projektowaniu w połączeniu z prognozowanym zarządzaniem, które można dostosować do sprzecznych wyzwań i ograniczeń w celu zrównoważonego oszczędzania energii i przyjaznej dla środowiska eksploatacji konwencjonalnych elektrowni, a także elektrowni odnawialnych, jako elektrowni wspomagających lub autonomicznych.

„Sustainability” to recenzowane, międzynarodowe czasopismo poświęcone zagadnieniom zrównoważonego rozwoju środowiskowego, kulturowego, ekonomicznego i społecznego. Jest wydawnictwem Open Access – indeksowanym w bazach Scopus i Web of Science. W ministerialnej bazie czasopism posiada 100 pkt. a impact factor wynosi 3.3.

Źródło: Politechnika Koszalińska