Reaktor do pirolizy niesortowanych odpadów otrzymał Orła Innowacji

fot. Politechnika Gdańska
fot. Politechnika Gdańska
Czas1 min

Innowacyjny reaktor do pirolizy niesortowanych odpadów przemysłowych i komunalnych, który został opracowany przez naukowców Politechniki Gdańskiej, otrzymał jedną z głównych nagród podczas gali „Orłów Innowacji” dziennika „Rzeczpospolita”.

Reaktor opracowali prof. Bogusław Kusz i dr inż. Bartosz Trawiński  z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, założyciele uczelnianej spółki spin-off W2H2 (Waste to Hydrogen), w ramach której ów projekt został zrealizowany. Wynalazek umożliwia redukcję i oczyszczenie gazu pirolitycznego z ciężkich węglowodorów i cząstek węgla, co przekłada się na bezpieczną utylizację odpadów oraz odzysk energii, a w dalszym procesie także wodoru (o czystości wystarczającej do zastosowania go np. w autobusach komunikacji miejskiej) oraz karbonizatu – do celów grzewczych.

Projekt naukowców PG został już wcześniej wyróżniony nagrodą główną oraz nagrodą specjalną Ministra Edukacji i Nauki w XXV edycji Konkursu Polski Produkt Przyszłości, a teraz, w trakcie targów Infoshare w Gdańsku, otrzymał nagrodę główną „Orła Innowacji” w kategorii „Start-up z potencjałem Polska-Świat” podczas odbywającej się tam gali dziennika „Rzeczpospolita”

– Ta nagroda to dla nas nie tylko ogromne wyróżnienie, ale także motywacja do dalszego rozwoju – komentuje Łukasz Łupina, reprezentujący spółkę H2W2. – Dążymy do poszerzenia naszego zasięgu i realizacji naszej misji na skalę globalną. Chcielibyśmy również rozwijać współpracę z partnerami, którzy pomogą nam wprowadzić nasz produkt na rynek polski i zagraniczny oraz sprostać światowym wyzwaniom zrównoważonego rozwoju – dodaje.

Opracowana przez zespół naukowy z PG technologia charakteryzuje się dużą dbałością o ochronę środowiska, a jednocześnie stanowi realną alternatywę dla pozyskiwania konwencjonalnych paliw kopalnych. Została już opatentowana na terenie Polski oraz zgłoszona do patentowania w procedurze międzynarodowej. W toku prac nad rozwojem technologii pirolizy autorzy dokonali trzech nowych zgłoszeń wynalazczych.

Źródło: Politechnika Gdańska