Różnorodność biologiczna – seria warsztatów na UPWr

Różnorodność biologiczna, fot. UPWr
Różnorodność biologiczna, fot. UPWr
Czas1 min

Rozpoznawanie owadów, roślin, porostów oraz ptaków, odłowy ślimaków, fascynujący świat grzybów, retencja wody czy teledetekcyjny monitoring środowiska z wykorzystaniem dronów, to tylko część propozycji w ramach warsztatów Bioblitz ICA na UPWr.

Od 10 maja 2024 r. w imieniu UPWr zapraszamy studentów i pracowników uczelni na serię warsztatów poświęconych rozpoznawaniu różnorodności biologicznej na terenie Kampusu Biskupin oraz Centrum Edukacyjno-Rozwojowego Pałac Wrocław Pawłowice.

Bioblitz ICA to wydarzenie naukowe, które ma na celu szybkie zbadanie i zidentyfikowanie różnorodności biologicznej. UPWr zorganizował je razem z 18 europejskimi uczelniami zrzeszonymi w międzynarodowej sieci współpracy – Association for European Life Science Universities (ICA). Najważniejszym celem inicjatywy jest jak najszersze rozpoznanie bioróżnorodności na naszych kampusach. To też szansa na pokazanie zaangażowania UPWr w promowanie świadomości ekologicznej i edukacji dotyczącej ochrony środowiska.

iwona_gruss.jpg
Dr hab. Iwona Gruss, koordynator wydarzenia na UPWr 
fot. Tomasz Lewandowski

– Uczestnicy, którzy mogą być naukowcami, studentami, pasjonatami przyrody lub członkami społeczności lokalnej, zbierają się na wybranym obszarze, aby zidentyfikować i zarejestrować bioróżnorodność. Dane dotyczące występowania gatunków zbierane są z wykorzystaniem dedykowanych aplikacji, co ułatwia i uatrakcyjnia prowadzone badania – tłumaczy dr hab. Iwona Gruss z Katedry Ochrony Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, koordynatorka wydarzenia na UPWr.

Dodaje, że w ramach Bioblitz na UPWr zaproponowano 14 warsztatów terenowych o zróżnicowanej tematyce. Uczestnicy będą mieli m.in. możliwość nauki rozpoznawania gatunków porostów, roślin, zwierząt i grzybów, a nawet zaznajomienia się z warsztatem gleboznawstwa pod okiem ekspertów. Ciekawą propozycją jest też wzięcie udziału w teledetekcyjnym monitoringu środowiska.

– Każde z tych wydarzeń jest interesujące i doceniam zaangażowanie koordynatorów w ich organizację. Wspólnymi siłami, nieoczekiwanie, powstał duży projekt, a nie często zdarza się, żeby eksperci zajmujący się różnymi grupami organizmów i pracujący różnymi technikami pracowali nad wspólnym celem. Dodatkowo kampusy uczelniane kojarzą się z obszarami silnie zmienionymi przez człowieka, nieatrakcyjnymi pod względem przyrodniczym. Okazuje się jednak, że w przypadku UPWr mamy wiele miejsc cennych przyrodniczo, które zamierzamy eksplorować. Chcemy zachęcać społeczność akademicką oraz lokalną do zaangażowania się w badania i ochronę przyrody – podkreśla dr hab. Iwona Gruss.

bio_1.jpg
Kampus Biskupin, jedno z wielu na UPWr miejsc cennych przyrodniczo 
fot. Tomasz Lewandowski

– Wierzymy, że Bioblitz może być również okazją do przeprowadzenia wstępnych badań naukowych dotyczących różnorodności biologicznej na terenie kampusu – mówi naukowczyni UPWr.

W programie każdy znajdzie coś dla siebie, w zależności od swoich zainteresowań i poziomu zaawansowania w danym temacie. Wszelkie informacje na stronie UPWr.

Źródło: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu