Społeczna odpowiedzialność biznesu w dobie ESG. Jest nowy raport

Czas2 min

Biznes stoi u progu rewolucji. Kwestie środowiskowe, społeczne i związane z ładem korporacyjnym (ESG) stają się nieodłącznym elementem strategii firm, niezależnie od ich wielkości. W odpowiedzi na te dynamiczne zmiany powstał raport „Odpowiedzialni za przyszłość: Społeczna odpowiedzialność biznesu w dobie ESG”, który premierę miał 4.10.2024 r, na konferencji Odpowiedzialni za przyszłość.

Raport ma na celu uporządkowanie i nakierowanie dyskusji na temat ESG, zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu. Skierowany jest do wszystkich uczestników środowiska biznesowego – zarówno dużych korporacji, jak i małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Prezentuje różne perspektywy i pokazuje, czego ESG wymaga od nas wszystkich. Można go pobrać TUTAJ.

Dlaczego warto?

Zrównoważony rozwój oraz społeczna odpowiedzialność biznesu nie są już jedynie opcjonalnym dodatkiem, ale stają się fundamentalnym elementem decydującym o strategii i przyszłości firm. Integracja zasad zrównoważonego rozwoju w strategiach biznesowych nie jest już opcją, lecz koniecznością. Przyszłość biznesu zależy od tego, czy firmy będą w stanie sprostać rosnącym oczekiwaniom rynku i społeczeństwa .

– Konieczna jest zmiana mindsetu biznesowego. Zmiana związana z ESG nastąpi – pytanie, czy będzie wynikać wyłącznie z presji rynkowej i prawnej, czy też będzie planowa, oparta na konkretnej świadomości, wiedzy i kompetencjach. W raporcie analizujemy, jak postrzeganie odpowiedzialności biznesu zmienia się wśród przedsiębiorstw różnej wielkości, z naciskiem na rosnące znaczenie ESG dla dużych firm i MŚP. Raport pokazuje, dlaczego MŚP muszą przyspieszyć adaptację do zasad ESG, aby nie zostać w tyle, oraz jak edukacja w tym zakresie może stać się inwestycją z dobrym zwrotem – komentuje Konrad Kucharski, ekspert Odpowiedzialni za przyszłość.

Kluczowe wnioski z raportu:

  • Integracja ESG to konieczność, nie opcja: Firmy muszą uwzględnić zasady zrównoważonego rozwoju w swoich strategiach, aby sprostać oczekiwaniom konsumentów, partnerów i inwestorów.
  • MŚP nie mogą zostawać w tyle: Małe i średnie przedsiębiorstwa muszą przyspieszyć adaptację do zasad ESG, aby pozostać konkurencyjne na rynku.
  • Stabilne modele biznesowe to dziś nadrzędny cel: Inwestowanie w zrównoważone praktyki prowadzi do większej efektywności i zaufania klientów.
  • Edukacja MŚP opłaca się dużym firmom: Współpraca i edukowanie partnerów w zakresie ESG przyspiesza adaptację nowych zasad w całych łańcuchach dostaw.
  • Planowanie zmian jest kluczowe: Transformacja w kierunku ESG nie musi nastąpić natychmiast – ważne jest opracowanie skutecznego planu działania.
  • Biznes inwestuje w edukację: Zaangażowanie w rozwój przyszłych pokoleń przynosi korzyści wizerunkowe i realne zyski.

Co znajdziesz w raporcie?

Raport to duża dawka informacji opracowanych na bazie badań ankietowych i foresightowych. Został on przygotowany w ramach działalności Odpowiedzialni za przyszłość, we współpracy z Wrocławskim Parkiem Technologicznym, Projektujemy Przyszłość i Insight. Znajdziesz w nim:

  • Odpowiedzialny biznes dziś i jutro – analiza obecnej sytuacji i prognozy na przyszłość.
  • Czy ESG to wyzwanie dla MŚP? – omówienie specyfiki wdrażania ESG w małych i średnich firmach.
  • Skąd brać wiedzę na temat ESG – źródła informacji i edukacji dla biznesu.
  • Czy edukacja dla biznesu to inwestycja z dobrym ROI? – jak inwestowanie w wiedzę przekłada się na zyski.
  • Odpowiedzialni na przyszłość – case study – praktyczne przykłady wdrożeń działań z obszaru ESG i CSR od Fundacji BNP Paribas, Capgemini, Uniwersytetu Merito, Poznańskiego Paru Naukowo-Technologicznego, Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, Uniwersytetu SWPS, Fundacji Włączeni Plus.
  • Rozmowy o odpowiedzialności na przyszłość – wywiady z ekspertami:  Anną Borkowską (PPNT Gdynia), Olgą Kozierowską (Włączeni Plus), prof. Dominiką Narożną (PPNT Poznań), Tomaszem Smorgowiczem (Uniwwersytet Metito), dr Ewą Ger (Uniwersytet SWPS)


Partnerzy raportu: Poznański Park Naukowo-Technologiczny, Uniwersytet Merito, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Uniwersytet SWPS, Fundacja Włączeni Plus.

- REKLAMA-spot_img

Najnowsze

spot_img

Zainteresuje Cię

Biznes apeluje o wdrożenie pakietu Omnibus. Chodzi o zmniejszenie obowiązków związanych z ESG

Europejski biznes zaapelował do instytucji unijnych o szybkie przyjęcie pierwszego tzw. pakietu Omnibus. To zestaw propozycji KE, który ma...

Polska prezydencja UE. Europa potrzebuje skutecznych narzędzi wspierających dekarbonizację przemysłu

27 marca 2025 r. w Brukseli odbyło się pierwsze posiedzenie Rady ds. Środowiska pod przewodnictwem polskiej prezydencji. Podczas...

Startuje nowe Czyste Powietrze – więcej wsparcia, prostsze zasady

31 marca 2025 r. o godzinie 12:00 ruszył nabór wniosków w zreformowanej wersji programu Czyste Powietrze. Program został...

Ekspertka CSRinfo o kluczowych aspektach raportowania ESG

Dr Agata Molisz, menedżerka ds. doradztwa ESG w CSRinfo, przedstawiła istotne wytyczne dotyczące raportowania ESG podczas wydarzenia „Zrównoważony...

Łódź stawia na zieloną energię – pierwszy w Polsce samorządowy projekt umów PPA

Łódź jako pierwsze miasto w Polsce, we współpracy z Fundacją RE-Source Poland Hub, rozpoczyna pionierski projekt umożliwiający samorządom...

Moda w duchu eko na Uniwersytecie Gdańskim – sukces pokazu „UGreen Fashion”

Wyjątkowy pokaz mody „UGreen Fashion”, mający charakter konkursu i promujący idee recyklingu i świadomego, zrównoważonego podejścia do mody,...

Rośnie zainteresowanie białymi rybami. W Polsce zaledwie 5–10 proc. sprzedaży pochodzi ze zrównoważonych połowów

ONZ podaje, że ponad 37 proc. światowych zasobów ryb jest poławianych w sposób niezrównoważony, czyli zagrażający środowisku i populacjom morskim. Przeciwdziałanie...

Nowy raport: Towards sustainable energy security – Europe needs a new strategy now

Unia Europejska stoi przed koniecznością opracowania nowej strategii bezpieczeństwa energetycznego, która uwzględnia transformację energetyczną w kontekście dynamicznych zmian...