Irmina Lepiarczyk, studentka Biomedical Engineering na Politechnice Śląskiej wzięła udział w międzynarodowym projekcie, który na celu ratowanie pszczół poprzez walkę z warrozą – śmiertelną chorobą wśród tych owadów.
Jak mawiał Albert Einstein, kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata życia. Naukowcy podejmują więc działania, które mogą polepszyć byt tego gatunku na Ziemi.
W jednym z takich projektów wzięła udział studentka Politechniki Śląskiej, Irmina Lepiarczyk. Studentka Biomedical Engineering została wybrana, na podstawie osiągnięć naukowych, jako 1 z 10 studentów z całej Polski, by reprezentować kraj w konkursie Huawei Seeds For The Future w Rzymie.
Seeds for the Future odbył się w dniach 1-5 lipca w Rzymie. To prestiżowe wydarzenie, w którym wzięło udział 145 wybitnych studentów z 23 europejskich krajów, w tym 10 studentów z Polski. Ich zgłoszenia w procesie rekrutacji wyróżniły się na tle pozostałych kilkuset kandydatów.
Irmina wraz z zespołem pod nazwą Beelievers, stworzyła projekt mający na celu ratowanie pszczół poprzez walkę z warrozą.
Jak czytamy na stronie organizatorów konkursu, projekt polega na zamontowaniu w ulu specjalnej kamery, która miałaby analizować obraz, a system wykrywać roztocza wywołujące śmiertelną chorobę pszczół – warrozę. Następnie system automatycznie zastosuje w ulu dym na bazie ziół, który zwalczy roztocza, nie szkodząc przy tym pszczołom.
Źródło: Politechnika Śląska