Zdrowe fast-foody z roślin – kolejna odsłona filmów popularyzujących naukę

Żywność, warzywa fot. Pixabay
Żywność, warzywa fot. Pixabay
Czas1 min

Niedługo majówka, długi weekend i wspólne grillowanie. Czy jest szansa, aby na ruszt wrzucić roślinne mięso? I czy będzie ono smakowało tak samo jak prawdziwe? Co z innymi potrawami, które jemy w przydrożnych knajpach w drodze na wycieczkę?

Wciąż wzrasta zachorowalność na choroby dietozależne, a przyczyną są nabyte przez lata wadliwe przyzwyczajenia żywieniowe. Ludzie mają   świadomość, że sałatka jest zdrowsza niż kebab czy ociekająca tłuszczem kiełbaska, ale ciężko im zrezygnować z przyjemności zjedzenia czegoś niezalecanego. A co, gdyby fast-foody stały się nie tylko pyszne i pożywne, ale i bogate w cenne składniki odżywcze? W projekcie INNPLANTFOOD zaplanowano utworzenie nowych produktów, będących pełnowartościowymi zastępnikami produktów mięsnych, takich jak: burger, parówka czy gyros. Roślinne alternatywy dla produktów mięsnych o odpowiednio zbilansowanej wartości odżywczej, zawierające pełnowartościowe białko i tłuszcze roślinne, a także składniki funkcjonalne i prozdrowotne będą całkowitą nowością na polskim rynku!

W diecie osób ograniczających/wykluczających mięso wskazuje się na niedobory niektórych składników, gdyż składniki roślinne są ograniczonym źródłem niektórych substancji. Tym, czego może brakować, oprócz pełnowartościowego białka jest żelazo i kwasy tłuszczowe. Na podstawie badań prowadzonych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu dowiedziono jednak, że alternatywnym wartościowym źródłem białka w diecie może być białko ziemniaczane, które posiada dobrze zbilansowany skład aminokwasowy zbliżony do białka jaja kurzego. Z kolei rozwiązaniem problemu niedoboru żelaza w diecie osób ograniczający spożycie mięsa może być wykorzystanie ferrytyny przy projektowanie receptur nowych produktów. Jest to bogate źródło łatwo przyswajalnego źródło żelaza, którego stosowanie nie posiada skutków ubocznych. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że dostępne na rynku produkty stanowiące analogi mięsa nie są zbilansowane również pod kątem zawartości tłuszczu. Autorzy projektu proponują tutaj zastosowanie blendów olejów roślinnych tłoczonych na zimno o właściwym stosunku kwasów omega 6/omega 3 zgodnie z recepturą opracowaną na UPP.

Film dostępny już na kanale: https://www.youtube.com/watch?v=1FbY4rvtSr8

Film został zrealizowany w ramach projektu „Najlepsi z natury 2.0. Zintegrowany Program Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych.

Źródło: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu