Analiza PKEE: Nawet 150 zł oszczędności na urządzeniach AGD i kosiarce – jak obniżyć rachunki za prąd?

Czas3 min

Jednym z najmniej lubianych obowiązków domowych jest prasowanie. Komfort jego wykonywania można podnieść poprzez zakup dobrej jakości żelazka. Należy przy tym pamiętać, że jego moc w ujęciu rocznym może mieć duży wpływ na domowy budżet. Jak wynika z analizy przygotowanej dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A., wybierając żelazko o nieco mniejszej mocy, możemy zaoszczędzić na rachunkach za prąd ponad 90 zł rocznie. Podobnie jest w przypadku pralki – obniżając temperaturę prania na 40 z 60 stopni Celsjusza możemy zaoszczędzić około 20 zł rocznie.

Zdarza się, że przy zakupie sprzętów kierujemy się ich mocą. Sądzimy, że dzięki temu szybciej zagotujemy wodę czy łatwiej przyjdzie nam uprasować koszulę na rodzinne spotkanie. Jednak oszczędność czasu często jest iluzoryczna i ledwo odczuwalna, a rachunki za energię elektryczną idą w górę. Dlatego podczas wyboru np. nowego żelazka powinniśmy znać swoje potrzeby. Do codziennego prasowania starczy nam urządzenie o mocy 2000W zamiast 3100W. Dzięki takiemu wyborowi możemy zaoszczędzić około 92 zł rocznie przy założeniu, że prasujemy średnio 2 h tygodniowo.

Efektywność prasowania możemy zwiększyć również dzięki stosowaniu kilku prostych zasad:

  • Nie prasuj pojedynczych rzeczy. Lepiej zaczekać, aż zbierze się ich więcej, dzięki czemu praca żelazka będzie najbardziej wydajna.
  • Dobrze złożone koszulki albo powieszona koszula będą mniej zgniecione, dzięki czemu mniej czasu spędzisz przy desce do prasowania.
  • Prasuj na podłożu o równej, gładkiej powierzchni, wtedy prasowanie będzie trwało krócej, a co za tym idzie zużyjesz mniej energii.

Nie daj odkurzyć sobie portfela

Odkurzacz używany jest prawie w każdym domu kilka razy w tygodniu. Wbrew powszechnym opiniom, aby korzystanie z niego było szybkie, wcale nie musi on mieć dużej mocy. Nowoczesne odkurzacze popularnych marek zostały tak skonstruowane, że działają zadowalająco nawet, jeśli ich moc nie jest duża. Warto zatem zaoszczędzić trochę grosza w domowym budżecie i zdecydować się na słabszy pod względem mocy albo mniejszy odkurzacz. Szczególnie, kiedy pomieszczenia, które odkurzamy nie są duże. Wybierając urządzenie o mocy 500W zamiast 900W możemy zaoszczędzić ponad 16 zł rocznie.

Komfort odkurzania będzie większy jeżeli:

  • Regularnie wymienisz worek – jeśli jest on wypełniony, to efektywność odkurzania drastycznie spada.
  • Systematycznie wymieniasz lub czyścisz filtry. Zabrudzone powodują, że urządzenie pobiera więcej energii.
  • Zmniejszasz moc ssania, jeśli nie ma wyraźnej potrzeby, by była najwyższa, dzięki czemu zmniejszysz zarazem pobór energii elektrycznej.

Dobrze dobrana pralka, to mniejsze rachunki za prąd

Na zużycie prądu w mieszkaniu wpływ ma również pralka. Na to, jak dużo energii pobierze, ma wpływ długość wybranego cyklu czy temperatury wody używanej do prania, a także to, czy urządzenie jest w pełni wypełnione. Na nasze szczęście większość ubrań można skutecznie wyprać w temperaturze 30 czy 40 stopni Celsjusza. A jak pokazują dane Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A., przy 50 cyklach prania w roku w temperaturze 40 zamiast 60 stopni Celsjusza możemy zaoszczędzić około 20 zł rocznie.

Co więcej, większa ładowność pralki, to także większe zużycie energii oraz wody. Ogromna pralka, którą chwalą rodziny mające trójkę dzieci, może się okazać zupełnie zbędna w mieszkaniu jednej osoby. By zadbać również o środowisko, warto dobrze odmierzać ilość proszku do prania i płynu do zmiękczania tkanin, ponieważ mają one duży wpływ na zanieczyszczenia wód czy gleby.

Rzadsze koszenie z korzyścią dla portfela i środowiska

Wysoka trawa oraz łąki kwietne zatrzymują wilgoć i ograniczają parowanie wody z roślin i gleby, a przy okazji zwiększają bioróżnorodność. Ze względu na zmiany klimatyczne, deficyt opadów atmosferycznych oraz wysokie temperatury obserwowane w ostatnich latach jest to szczególnie ważne. Rzadziej koszone trawniki obniżają również temperaturę podłoża, co ogranicza powstawanie efektu tzw. miejskiej wyspy ciepła. Dlatego zamiast kosić w sezonie kilka razy w tygodniu, wykonuj tą czynność raz na miesiąc. Dzięki temu dodatkowo zaoszczędzisz na wysokości rachunków za energię elektryczną około 23 zł rocznie.

Więcej informacji na temat praktycznych sposobów oszczędzania prądu można znaleźć na www.LiczySieEnergia.pl – stronie kampanii Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, której głównym celem jest zbudowanie świadomości społeczeństwa na temat czynników kształtujących ceny energii oraz możliwości racjonalnego zużycia prądu, a w efekcie obniżenia rachunków za energię elektryczną.

Źródło: PKEE

Zostaw komentarz