Cemex Polska rozszerza inwestycje w energię odnawialną – powstanie 14 MWp nowych mocy fotowoltaicznych

Czas2 min

Cemex Polska podpisał umowę z EDP Energia Polska na budowę i obsługę instalacji fotowoltaicznych w swoich zakładach produkcyjnych. Łączna moc nowych systemów przekroczy 14 MWp, co stanowi znaczący krok w realizacji strategii dekarbonizacji przedsiębiorstwa.

Nowe farmy fotowoltaiczne powstaną w kilku lokalizacjach na terenie całego kraju:

  • Zakłady cementowe: Chełm, Rudniki i Gdynia
  • Wytwórnie betonu: Mysłowice, Warszawa Annopol, Lublin, Szczecin oraz Gdańsk

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, pierwsze instalacje powinny rozpocząć produkcję energii już w drugim kwartale 2025 roku. Wszystkie systemy będą sukcesywnie oddawane do użytku w miarę postępu procesów formalno-prawnych i inżynieryjnych.

Model współpracy z EDP Energia Polska

Projekt realizowany jest w modelu PV as a Service, w ramach 15-letniej umowy z EDP Energia Polska. Partner odpowiedzialny będzie za instalację i obsługę systemów fotowoltaicznych, dostarczając do zakładów Cemex czystą energię.

Michał Węglorz, Regionalny Negocjator ds. Energii w Cemex Polska, podkreśla znaczenie tej inwestycji:

„Cemex stawia przed sobą ambitne cele związane z dekarbonizacją, a inwestycje w energię odnawialną to ważny krok na drodze do ograniczania emisji. Zawarta umowa ma w tym kontekście kluczowe znaczenie, ponieważ zagwarantuje nam dostęp do zielonej energii w długim okresie. Dodatkowo, wspomniany kontrakt umożliwi dywersyfikację źródeł energii zasilającej nasze zakłady.”

Ireneusz Kulka, Country Lead EDP w Polsce, również komentuje współpracę:

„Cieszymy się, że Cemex Polska, jako lider w swojej branży, wybrał rozwiązania fotowoltaiczne od EDP, aby realizować swoje ambitne cele związane z dekarbonizacją. Ta współpraca wpisuje się w naszą misję wspierania transformacji energetycznej i dostarczania czystej energii dla każdego rodzaju przemysłu. Jesteśmy przekonani, że inwestycje Cemex w energię odnawialną przyczynią się do budowania zrównoważonej przyszłości i staną się inspiracją dla innych firm z sektora energochłonnego.”

Konsekwentna realizacja strategii „Future in Action”

Cemex konsekwentnie realizuje swoją globalną strategię „Future in Action”, której głównym celem jest łagodzenie zmian klimatu. Pierwsza farma fotowoltaiczna firmy powstała już w 2021 roku w wytwórni betonu w Pruszkowie i od tego czasu była sukcesywnie rozbudowywana.

Dzięki dotychczasowym działaniom, energia elektryczna wykorzystywana w zakładach Cemex Polska pochodzi już w 90% ze źródeł odnawialnych.

Jacek Nowosad, Menadżer ds. Rozwoju i Wdrażania Projektów Energii Niskoemisyjnej i Odnawialnych Źródeł Energii w regionie EMEA w Cemex, informuje:

„Tworzenie instalacji solarnych, zasilających własne zakłady produkcyjne, wpisuje się w realizację strategii Cemex 'Future in Action’, której celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatu. Już teraz energia elektryczna wykorzystywana w zakładach Cemex Polska pochodzi w 90% ze źródeł odnawialnych.”

Warto również wspomnieć o wcześniejszym kontrakcie z norweską spółką Statkraft, która od początku 2025 roku dostarcza polskim zakładom Cemex energię z rodzimych farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Ta 8-letnia umowa zabezpiecza 30% potrzeb energetycznych Cemex Polska.

O firmach

Cemex to globalna firma z branży materiałów budowlanych, oferująca cement, beton towarowy, kruszywa oraz rozwiązania urbanizacyjne. Firma jest liderem gospodarki o obiegu zamkniętym w sektorze budowlanym i pionierem w zakresie wykorzystania paliw alternatywnych oraz surowców wtórnych w procesach produkcyjnych.

EDP Energia Polska, będąca częścią europejskiego lidera rozwiązań solarnych, specjalizuje się w rozwiązaniach fotowoltaicznych dla firm. Do grudnia 2024 roku firma zakontraktowała 269 MWp mocy w różnych obiektach na terenie Polski, wspierając biznes w procesie transformacji energetycznej.

- REKLAMA-spot_img
- REKLAMA -

Najnowsze

- REKLAMA -

Zainteresuje Cię

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej przełamują bariery elektroniki organicznej – pierwszy ambipolarny OECT na bazie elektropolimeryzacji

Zespół naukowców z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej opracował pierwszy ambipolarny Organiczny Tranzystor Elektrochemiczny zdolny do pracy w środowisku...

Kaucja.pl wybiera TOMRA Collection jako partnera technologicznego polskiego systemu kaucyjnego

Kaucja.pl, przyszły operator krajowego systemu kaucyjnego reprezentujący 11 wiodących producentów napojów, nawiązał strategiczne partnerstwo z TOMRA Collection Polska,...

Martwe prawo antysmogowe. Gdzie są kontrole? – pyta PAS. Raport z Mazowsza

Najnowszy raport Polskiego Alarmu Smogowego pokazuje ponury obraz kontroli przepisów antysmogowych na terenie Metropolii Warszawskiej. W gminach bez...

Strategiczne inwestycje Orlenu w I kwartale 2025 r. Wysokie zyski i budowa MFW Baltic Power

Zysk operacyjny EBITDA LIFO wzrósł o 40 proc., a zysk netto o ponad 50 proc. (r/r). Wyniosły one...

Enea ponad trzykrotnie zwiększa moce wiatrowe poprzez akwizycje za 166,7 MW w pierwszym kwartale 2025

Grupa Enea zintensyfikowała działania w obszarze odnawialnych źródeł energii, finalizując w pierwszym kwartale 2025 roku dwie znaczące akwizycje...

AGH jako pionier technologii wodorowej. Pierwszy w Polsce dom zasilany wodorem i fotowoltaiką

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, we współpracy z firmami ZEPAK i PAK Serwis, opracowali pierwszy w Polsce...

Regulator energii podsumowuje 2024 rok: nowe kompetencje, rekordowe wpływy i wyzwania transformacji energetycznej

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) opublikował Sprawozdanie z działalności w 2024 roku, które zawiera kompleksowe zestawienie najważniejszych informacji...

Rada UE w Warszawie: Europa może stać się liderem czystych technologii energetycznych

W dniach 12-13 maja w Warszawie odbyło się nieformalne posiedzenie Rady ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (TTE), któremu...