Czy uczelniany budynek może być samowystarczalny energetycznie? Sprawdzi to Politechnika Warszawska

Czas2 min

Czy uczelniany budynek może być samowystarczalny energetycznie? Naukowcy z Politechniki Warszawskiej realizują projekt, który ma to sprawdzić. Pilotażowa instalacja znajdzie się na dachu gmachu Wydziału Inżynierii Materiałowej.

– Historia pomysłu zaczęła się od mojej doktorantki Gabrieli Komorowskiej, która uczestniczyła w zajęciach na Wydziale Fizyki. Polegały na doborze optymalnych metod magazynowania energii w kontekście zapotrzebowania takich budynków, jak chociażby gmach Wydziału Inżynierii Materiałowej – opowiada prof. Tomasz Wejrzanowski, Prodziekan ds. Ogólnych i Nauki tego Wydziału oraz koordynator projektu.

– Wraz z koleżanką z Wydziału Chemicznego Martyną Smolarek zaproponowały instalację bazującą na baterii przepływowej i chciały w jakiś sposób wdrożyć to rozwiązanie. Wraz z innymi dziekanami podchwyciliśmy pomysł, rozbudowując go o inne bateryjne techniki magazynowania i technologie – dodaje.

W prace zaangażowali się naukowcy z czterech wydziałów Politechniki Warszawskiej: Inżynierii Materiałowej, Elektrycznego, Fizyki i Chemicznego. Zespół składa się zarówno z doświadczonych profesorów, jak i doktorantów, co daje możliwość rozwoju wszystkim badaczom.

Projekt „Pilotażowa instalacja wytwarzania i magazynowania energii oparta o efektywne i trwałe technologie fotowoltaiczne i bateryjne” został zakwalifikowany do pierwszego etapu konkursu STRATEG PW, realizowanego w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”. Tematyka zgłaszanych pomysłów dotyczyła wytworzenia i wdrożenia rozwiązań optymalizujących efektywność energetyczną Politechniki Warszawskiej.

Od stycznia do lipca 2023 r. trwała faza przygotowawcza i koncepcyjna. Naukowcy zaprojektowali instalację składającą się z trzech układów wykorzystujących baterie litowo-jonowe (w tym tlenkowe i fosforanowe) oraz przepływowe, podłączone do paneli fotowoltaicznych.

Mikroelektrownia fotowoltaiczna zostanie zlokalizowana na dachu gmachu Wydziału Inżynierii Materiałowej. Zdecydowały o tym możliwości techniczne i warunki nasłonecznienia.

– Wykonaliśmy zaawansowane pomiary zużycia energii. Okazało się, że budynek zużywa średnio ok. 50 kilowatów w ciągu godziny. To bardzo dużo. Dla porównania dom jednorodzinny pochłania ok. 5-10 kilowatów dziennie – wyjaśnia prof. Tomasz Wejrzanowski.

W ramach systemu naukowcy planują również zainstalować ładowarki do urządzeń elektrycznych: samochodów, rowerów i hulajnóg. Chcieliby udostępnić je pracownikom uczelni.

Nawiązali też współpracę z partnerami zewnętrznymi. W maju 2023 r. podpisali umowę ze spółką Stoen Operator, która jest zainteresowana kooperacją pomiędzy projektowanym magazynem energii a siecią miejską w ramach kształtowania usługi elastyczności, czyli metod stabilizacji sieci elektroenergetycznej. Zespół współpracuje również z polskimi firmami wytwarzającymi baterie, które szukają możliwości rozwoju technologii i nowych obszarów zastosowania.

Pod koniec ubiegłego roku projekt znalazł się w drugim etapie konkursu STRATEG PW i będzie realizowany do października 2025 r. W tym czasie przeprowadzone zostaną prace inwestycyjne obejmujące budowę instalacji fotowoltaicznej na całym dachu gmachu Wydziału Inżynierii Materiałowej, jak i montaż trzech systemów bateryjnych. W części badawczej, zaplanowanej w późniejszym etapie, naukowcy dokonają analizy ich działania pod kątem opracowania optymalnych z punktu widzenia efektywności energetycznej i trwałości rozwiązań, które mogłyby być wykorzystane w przyszłości w ramach infrastruktury Politechniki Warszawskiej.

Zespół badawczy tworzą: prof. dr hab. inż. Tomasz Wejrzanowski z Wydziału Inżynierii Materiałowej, prof. dr hab. inż. Jacek Rąbkowski z Wydziału Elektrycznego, dr hab. inż. Michał Marzantowicz, prof. uczelni z Wydziału Fizyki i dr hab. inż. Aldona Zalewska, prof. uczelni z Wydziału Chemicznego. W projekcie poza doświadczonymi naukowcami biorą udział młodzi pracownicy i doktoranci Politechniki Warszawskiej.

Źródło: Politechnika Warszawska

- REKLAMA-spot_img
- REKLAMA -

Najnowsze

- REKLAMA -

Zainteresuje Cię

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wyzwaniach transformacji energetycznej i rozwoju obszarów wiejskich

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło raport dotyczący głównych wyzwań stojących przed współczesnymi obszarami wiejskimi w kontekście globalnych...

Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego...

Polska wyznacza kierunki europejskiej polityki surowcowej podczas prezydencji w Radzie UE

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zorganizowało w Krakowie konferencję wysokiego szczebla poświęconą bezpieczeństwu dostaw surowców krytycznych, gromadząc przedstawicieli rządów,...

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśnia: Nowe przepisy nie zakazują spalania drewna w gospodarstwach domowych

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało oficjalne wyjaśnienie w sprawie nowych regulacji dotyczących drewna energetycznego, dementując pojawiające się w...

Zziemi.pl – innowacyjna platforma skracająca łańcuchy dostaw żywności powstała w ramach doktoratu wdrożeniowego

Krzysztof Solarz, dyrektor Inkubatora Przedsiębiorczości Gminy Kamienna Góra i doktorant Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, stworzył platformę zziemi.pl –...

Arktyczne badania polskich naukowców kluczem do zarządzania zasobami wodnymi w obliczu zmian klimatu

Międzynarodowy zespół naukowców z Polski, w którym wiodącą rolę odegrali eksperci z Uniwersytetu Wrocławskiego, opublikował przełomowe wyniki badań...

Elektryczna mobilność w Poznaniu. Wyzwania i perspektywy transformacji transportu miejskiego na drodze dekarbonizacji

Elektryczna mobilność (EM) stanowi kluczowy element transformacji w kierunku zrównoważonego transportu miejskiego, co potwierdzają wyniki międzynarodowego projektu badawczego...

Raport URE: Znaczący wzrost produkcji energii w małych instalacjach OZE w 2024 roku

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przedstawił coroczny raport dotyczący wytwarzania energii elektrycznej w małych instalacjach odnawialnych źródeł energii (MIOZE)....