Elektrociepłownie w Polsce przeanalizowali naukowcy z WAT i Ukrainy

Czas1 min

Nową metodę kompleksowej oceny stanu infrastruktury w elektrowniach cieplnych opisał dr hab. inż. Volodymyr Hutsaylyuk z Wydziału Inżynierii Mechanicznej Wojskowej Akademii Technicznej we współpracy z badaczami z ośrodków akademickich w Ukrainie.

Badania opisane w czasopiśmie „Materials” skupiają się na analizie właściwości mechanicznych złącza spawanego.

Jak wyjaśnia dr hab. inż. Volodymyr Hutsaylyuk, prof. WAT, obecnie w Polsce funkcjonuje około 55 cieplnych elektrowni zawodowych, które wytwarzają prawie 90 proc. energii elektrycznej naszego kraju. W sąsiedniej Ukrainie jest to niemal 30 proc. W Europie rozwój tego typu elektrowni rozpoczął się w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku i trwał przez następne 40 lat. W konsekwencji ich średni wiek w Polsce wynosi około 47 lat, co oznacza, że podstawowe urządzenia używane do wytwarzania energii elektrycznej praktycznie wyczerpały swój zasób. Z uwagi na to, że przewidywany okres ich eksploatacji wynosił pierwotnie od 25 do 30 lat, konieczne jest teraz przeprowadzenie analizy stanu zużycia i degradacji materiałów, z których wykonane są elementy robocze elektrowni cieplnych.

Jak podkreśla profesor WAT, badania i analizy mające na celu ocenę stanu elektrowni cieplnych oraz prognozowanie ich dalszej żywotności stanowią kluczowy element zapewnienia stabilności i niezawodności systemu energetycznego. Ponadto, dokładna ocena stanu technicznego elektrowni jest istotna również z punktu widzenia bezpieczeństwa ludzi oraz ochrony środowiska naturalnego.

Zdaniem prof. Hutsaylyuka, istotnym czynnikiem ograniczającym niezawodność i bezpieczeństwo pracy urządzeń w elektrowniach cieplnych jest degradacja złączy spawanych po długotrwałej eksploatacji. Taki sprzęt musi mieć jak najdłuższą żywotność, dlatego tak ważne jest zbadanie stanu strukturalnego i mechanicznego jego komponentów. Wczesne uszkodzenia spawanych połączeń są szczególnym wyzwaniem w energetyce cieplnej, ponieważ materiał spoiny jest bardziej podatny na degradację niż materiał rodzimy, zwłaszcza w warunkach wysokich temperatur i naprężeń.

Całą rozmowę można przeczytać w cyklu Nauka i technologia na stronie Wojskowej Akademii Technicznej (WAT).

Prof. Hutsaylyuk pracuje w Instytucie Robotów i Konstrukcji Maszyn na Wydziale Inżynierii Mechanicznej WAT. Badania prowadził we współpracy z naukowcami z Fizyczno-Mechanicznego Instytutu NAS Ukrainy, Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, Tarnopolskiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego oraz Politechniki Lwowskiej w Ukrainie.

Źródło: WAT