Umowa została podpisana w Krakowie, przez dyrektora Programu Nuklearnego Jacobs w Polsce, Garetha Vaughana, oraz prorektora ds. studenckich AGH, prof. dr. inż Rafała Dańko. Porozumienie obejmuje m.in. współpracę w zakresie badań naukowych, organizację staży, warsztatów i wizyt studyjnych dla studentów i absolwentów AGH.
Rozwój kadr będzie jednym z kluczowych wyzwań dla Polski w kontekście realizacji projektów jądrowych. To dla Jacobs bardzo ważne, że podpisujemy umowę o współpracy z jednym z najlepszych uniwersytetów technicznych w Europie Środkowej, aby wspomóc rozwój energetyki jądrowej w Polsce – podkreślił Gareth Vaughan.
Aby pomóc zaadresować te potrzeby, Jacobs planuje utworzyć Nuklearne Centrum Doskonalenia (Center of Excellence), które będzie wspierać kształcenie przyszłych specjalistów.
Centralne położenie Polski w Europie sprawia, że jest to doskonałe miejsce na stworzenie platformy wymiany wiedzy, służącej nie tylko Polsce, ale i całemu regionowi Europy Środkowej – dodał Gareth Vaughan.
Współpraca z firmą Jacobs niesie szereg korzyści dla AGH, szczególnie w tak istotnym obszarze jakim jest kształcenie naszych studentów w tematach związanych z energetyką jądrową. Ekspercka wiedza firmy z pewnością poszerzy perspektywę studentów i studentek w zakresie transformacji energetycznej. Mamy nadzieje, że także nasze dotychczasowe doświadczenie w obszarach badawczych związanych z energetyką jądrową będzie cennym wsparciem dla firmy – powiedział prof. Rafał Dańko, prorektor ds. studenckich, AGH w Krakowie.
Jacobs w Polsce posiada swoje biura Krakowie i Warszawie, zatrudniając około 2,700 osób pracujących nad projektami zlokalizowanymi na całym świecie. Zespół wspierający projekty związane z energią nuklearną w Polsce liczy obecnie 60 osób i stale rośnie.
Jacobs jest wiodącą w branży, międzynarodową firmą inżynieryjną dostarczającą szeroką gamę usług m.in. doradztwa technicznego, zarządzania projektami oraz badań naukowych. Posiadając ponad 60-letnie doświadczenie, firma świadczy usługi doradcze dla klientów z sektora nuklearnego w zakresie realizacji nowych inwestycji, eksploatacji oraz wygaszania elektrowni jądrowych, zarządzania odpadami, bezpieczeństwa nuklearnego, a także małych reaktorów modułowych (SMRs) i fuzji jądrowej. Z rocznymi przychodami około 16 miliardów dolarów i 60,000 pracowników na całym świecie, Jacobs oferuje pełen zakres profesjonalnych usług dla sektora publicznego i prywatnego.
Źródło: PAP MediaRoom