Spółka Fortum poinformowała o aktualizacji strategii, aby „napędzać czystą transformację”. W dokumencie pojawiły się nowe cele finansowe i polityka dywidendowa oraz bardziej ambitne cele środowiskowe.
Strategiczne priorytety Fortum to dostarczanie niezawodnej czystej energii i dekarbonizacja przemysłu w krajach nordyckich. Spółka zaktualizowała wytyczne finansowe w celu zapewnienia ratingu kredytowego na poziomie co najmniej BBB i optymalnej elastyczności finansowej dla przyszłego wzrostu. Współczynnik długoterminowego zadłużenia netto do porównywalnej EBITDA wynosi 2,0 – 2,5x.
Zapowiedziano „zdyscyplinowany” wzrost w obszarze czystej energii połączony z nakładami inwestycyjnymi do kwoty 1,5 mld euro w latach 2023 – 2025. Zastosowane zostaną kryteria inwestycyjne projektu na poziomie WACC (średni ważony koszt kapitału) + 150-400 punktów bazowych.
Inwestor zaktualizował też politykę dywidendy ze wskaźnikiem wypłaty na poziomie 60-90 proc. porównywalnego EPS. Rada Dyrektorów Fortum proponuje wypłatę dywidendy w wysokości 0,91 EUR na akcję za rok 2022, co odpowiada wypłacie 75 proc. w oparciu o porównywalny zysk na akcję w wysokości 1,21 EUR (z wyłączeniem operacji w Rosji).
Zaproponowano też wyższe ambicje w zakresie zrównoważonego rozwoju i dekarbonizacji wraz ze zaktualizowanymi celami, aby osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla już do 2030 r.. odejść od węgla do końca 2027 r.
Z biegiem czasu Fortum zamierza zbadać możliwości w dziedzinie energii jądrowej, na przykład w małych reaktorach modułowych (SMR).
Źródło: Fortum/Grafika: ZielonyRozwoj.pl