Komisja Europejska wszczyna dwa szczegółowe dochodzenia na podstawie rozporządzenia w sprawie subsydiów zagranicznych w sektorze fotowoltaiki słonecznej.
Dochodzenia dotyczą potencjalnie zakłócającej rynek roli subsydiów zagranicznych przyznawanych oferentom w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Komisja oceni, czy zainteresowani wykonawcy odnieśli nienależną korzyść w związku z udzielaniem zamówień publicznych w UE.
Wszczęte dochodzenia są następstwem powiadomień złożonych przez grupę Enevo, w tym LONGi Solar Technologie GmbH, a z drugiej strony przez Shanghai Electric UK Co. Ltd. i Shanghai Electric Hong Kong International Engineering Co. Ltd. Odpowiednie postępowanie publiczne zostało wszczęte przez rumuńską instytucję zamawiającą (Societatea PARC fotovoltaic ROVINARI EST S.A.) w celu zaprojektowania, budowy i eksploatacji parku fotowoltaicznego w Rumunii o zainstalowanej mocy 110 MW. Projekt ten jest częściowo finansowany z unijnego funduszu modernizacyjnego.
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie subsydiów zagranicznych przedsiębiorstwa są zobowiązane do zgłaszania swoich przetargów na zamówienia publiczne w UE, gdy szacunkowa wartość zamówienia przekracza 250 mln EUR oraz gdy przedsiębiorstwu przyznano zagraniczne wkłady finansowe w wysokości co najmniej 4 mln EUR z co najmniej jednego państwa trzeciego w ciągu trzech lat poprzedzających zgłoszenie.
Po wstępnym przeglądzie wszystkich uwag Komisja uznała za uzasadnione wszczęcie szczegółowego dochodzenia w odniesieniu do dwóch oferentów, ponieważ istnieją wystarczające przesłanki wskazujące na to, że obu przyznano subsydia zagraniczne zakłócające rynek wewnętrzny.
W trakcie szczegółowego dochodzenia Komisja dokona dalszej oceny domniemanych subsydiów zagranicznych i uzyska wszystkie informacje niezbędne do ustalenia, czy mogły one umożliwić przedsiębiorstwom złożenie nadmiernie korzystnej oferty w odpowiedzi na ofertę. Taka oferta mogłaby spowodować utratę możliwości sprzedaży przez inne przedsiębiorstwa uczestniczące w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.
Zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie subsydiów zagranicznych po zakończeniu szczegółowego dochodzenia Komisja może (i) zaakceptować zobowiązania zaproponowane przez przedsiębiorstwo, jeżeli w pełni i skutecznie zaradzą one zakłóceniu, (ii) zakazać udzielenia zamówienia lub (iii) wydać decyzję o braku sprzeciwu.
W dniu 4 marca 2024 r. oba konsorcja złożyły pełne zgłoszenie. Od tego dnia Komisja ma 110 dni roboczych na podjęcie decyzji. Wszczęcie szczegółowego dochodzenia nie przesądza o jego wyniku.
Źródło: Komisja Europejska