Gorące rozruchy spalarni śmieci na Szadółkach na przełomie marca i kwietnia

Port Czystej Energii, fot. Gdańsk.pl
Czas2 min

Port Czystej Energii to energia elektryczna i ciepło. Kiedy spalone zostaną pierwsze odpady?
Na przełomie marca i kwietnia w Porcie Czystej Energii ruszą gorące rozruchy poprzedzające oddanie instalacji do pełnej eksploatacji. Ta nowoczesna spalarnia śmieci na Szadółkach będzie produkować jednocześnie energię elektryczną i ciepło. Będzie jedną z najczystszych dla środowiska naturalnego instalacji tego typu w Europie.


To jest zdjęcie zewnętrznej części budynku przemysłowego lub fabryki. Budynek ma geometryczny wzór w czarno-białych kolorach i wygląda na nowoczesny. Na środkowym panelu widoczne jest logo z napisem Port Czyste Energii na czerwonym tle z białym graficznym przedstawieniem, które może sugerować tematykę energii lub przemysłu. Niebo jest jasnoniebieskie i bezchmurne, co wskazuje na zdjęcie wykonane w słoneczny dzień. Po lewej stronie widać częściowo rusztowanie, co może świadczyć o trwających pracach budowlanych lub remontowych.

Port Czystej Energii to tak naprawdę nowoczesna elektrociepłownia, która spalając śmieci będzie produkować jednocześnie ciepło i energię elektryczną

Kiedy Port Czystej Energii rozpocznie swoją działalność?

Port Czystej Energii odwiedził w czwartek, 22 lutego, Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i mieszkalnictwa. Po zakładzie oprowadzał go Sławomir Kiszkurno, prezes PCE. Swoją wizytę w zakładzie na Szadółkach zastępca prezydenta Gdańska transmitował w ramach cyklicznego czatu #Live inwestycyjny na Facebooku.

-Na przełomie marca i kwietnia będą gorące rozruchy przed oddaniem instalacji do pełnej eksplotacji już na odpadach. Już z oddaniem ciepła do sieci ciepłowniczej i wyprowadzeniem energii linią wysokiego napięcia 110 kV do GPZ (Główny Punkt Zasilania – przyp. red.) w Kowalach – powiedział Sławomir Kiszkurno.

Do uruchomienia zakładu w 100 procentach pozostało też jeszcze uzyskanie kluczowych dla tej inwestycji pozwoleń i koncesji.

Jaka jest wartość inwestycji na Szadółkach?

Gdy Port Czystej Energii ruszy na dobre odbędzie się, adresowany do mieszkańców, dzień otwarty zakładu.

Łączny koszt budowy PCE wyniósł blisko 730 mln zł netto, z czego prawie 271 mln zł pochodzi z bezzwrotnego dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej. Jest to tym samym jedna z największych inwestycji nie tylko w Gdańsku, ale i na Pomorzu w ostatnich latach.

W Porcie Czystej Energii spalane będą np. zużyte pieluchy jednorazowe, podpaski, patyczki i waciki kosmetyczne, styropian, zabrudzony papier, folie po słodyczach, nabiale oraz wszystkie inne odpady, które nie nadają się już do ponownego użycia

-Będzie to największa w Polsce linia termicznego przekształcenia odpadów na 160 000 ton rocznie, z czego 115 000 ton stanowić będą śmieci pochodzące z Gdańska. Instalacja jest tak zaprojektowana, żeby problemy związane z gospodarką odpadami dla miasta Gdańska domknąć na najbliższe dziesiątki, przynajmniej 3-4 dziesiątki lat – wyjaśnił Sławomir Kiszkurno.

Przepustowość dobowa w Porcie Czystej Energii będzie wynosić 495 ton odpadów.

Sławomir Kiszkurno dodał, że celem nadrzędnym budowy Portu Czystej Energii jest to, aby niepotrzebne już było składowanie odpadów na wysypisku.

Co będzie spalane w piecach Portu Czystej Energii?

Termicznej obróbce w Porcie Czystej Energii w temperaturze od 850 do 1050 stopni Celsjusza poddane zostaną pozostałości po procesie sortowania, które nie nadają się do recyklingu. Będą to np. zużyte pieluchy jednorazowe, podpaski, patyczki i waciki kosmetyczne, styropian, zabrudzony papier, folie po słodyczach, nabiale itp. Mieszkańcy segregują je od wielu lat jako odpady mieszane.

Odpady do spalenia w Porcie Czystej Energii będą dostarczane głównie z sąsiedniego Zakładu Utylizacyjnego drogą wewnętrzną. Pozostałe zostaną przekazane z Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie i Zakładu Utylizacji Odpadów w Gilwie Małej

Planowana roczna produkcja energii elektrycznej w PCE to 109 GWh. Wystarczy to, dla przykładu, na pokrycie zapotrzebowania:

3,5 roku gdańskiego taboru tramwajowego
11 lat oświetlenia drogowego w Gdańsku
54 tys. gospodarstw domowych rocznie
Czytaj także: Zamieszka tutaj 10 rodzin. Dlaczego stary budynek po remoncie ma szyld “Piaskownia”?

Roczna produkcja energii cieplnej w PCE szacowana jest na 509 TJ.

Źródło: UM Gdańsk