Gospodarka o obiegu zamkniętym: Rada UE ostatecznie zatwierdza dyrektywę o prawie do naprawy

Robotyka, fot. Pixabay
Robotyka, fot. Pixabay
Czas1 min

Rada przyjęła dyrektywę promującą naprawę zepsutych lub wadliwych towarów, tzw. dyrektywę o prawie do naprawy. Dzięki nowym przepisom konsumenci będą mogli łatwiej starać się o naprawę towarów, zamiast je wymieniać, a usługi naprawcze staną się bardziej dostępne, przejrzyste i atrakcyjne. Przyjęcie dyrektywy to ostatni krok w legislacyjnym procesie decyzyjnym.

Przyjęta dziś dyrektywa ustanawia nowe prawo dla konsumentów: prawo do łatwiejszej, tańszej i szybszej naprawy wadliwych towarów. Zachęca też producentów do wytwarzania produktów, które działają dłużej i mogą być naprawiane, ponownie wykorzystywane i poddawane recyklingowi. Ponadto dyrektywa sprawia, że naprawa staje się atrakcyjniejszym rodzajem działalności gospodarczej i może przyczynić się do tworzenia wysokiej jakości miejsc pracy w Europie. Korzystają na tym wszystkie podmioty gospodarcze, podobnie jak środowisko – powiedział Alexia Bertrand, belgijska sekretarz stanu ds. budżetu i ochrony konsumentów.

Łatwiejsza naprawa

Przyjęta dziś dyrektywa tworzy zestaw narzędzi i zachęt, dzięki którym naprawa stanie się bardziej atrakcyjna dla konsumentów. Są to np.: zobowiązanie producentów do naprawy produktów, które na mocy prawa UE z technicznego punktu widzenia nadają się do naprawy; dostępność dobrowolnego formularza o naprawie zawierającego jasne informacje na temat procesu naprawy (terminy, ceny itp.); europejska platforma internetowa, na której konsumenci mogą łatwo znaleźć usługi naprawcze, oraz przedłużenie gwarancji prawnej o 12 miesięcy, jeżeli konsument zdecyduje się na naprawę zamiast wymiany.

W przyszłości będzie można rozszerzyć listę produktów nadających się do naprawy. Za każdym razem gdy Komisja wprowadzi nowe wymogi dotyczące możliwości naprawy niektórych produktów, będą one włączane do dyrektywy o prawie do naprawy.

Co dalej?

Po dzisiejszym zatwierdzeniu przez Radę akt ustawodawczy został przyjęty. Po podpisaniu przez przewodniczącą Parlamentu Europejskiego i przewodniczącego Rady dyrektywa zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdzie w życie dwudziestego dnia po publikacji. Od tego momentu państwa członkowskie będą miały 24 miesiące na jej przeniesienie do prawa krajowego.

Kontekst

Komisja przedstawiła swój wniosek 22 marca 2023 r. jako część Nowego programu na rzecz konsumentów i Planu działania dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym. Stanowi on uzupełnienie innych niedawnych unijnych przepisów służących promowaniu zrównoważonej konsumpcji. Są to m.in. rozporządzenie o ekoprojekcie dla zrównoważonych produktów (zachęcające do wytwarzania produktów nadających się do naprawy) oraz dyrektywa o wzmocnieniu pozycji konsumentów w procesie transformacji ekologicznej (mająca umożliwić konsumentom podejmowanie bardziej świadomych decyzji zakupowych w punkcie sprzedaży).

Źródło: Rada Unii Europejskiej