Greenvolt Group zakończyła sprzedaż hybrydowego projektu Sompolno do Energa Wytwarzanie

Czas2 min

Grupa Greenvolt finalizuje sprzedaż hybrydowego projektu odnawialnej energii Sompolno na rzecz Energa Wytwarzanie, po spełnieniu wszystkich warunków określonych w umowie podpisanej w lipcu 2023 r. Projekt Sompolno to pierwszy licencjonowany projekt hybrydowy w Polsce, łączący energię wiatrową (26 MW), słoneczną (10 MW) i magazynowanie energii (3 MW). Jest to druga udana transakcja z Energa Wytwarzanie, po zakończonej sprzedaży kompleksu fotowoltaicznego Opalenica (22 MW) w sierpniu 2024 r.

Grupa Greenvolt zakończyła sprzedaż dużej instalacji odnawialnych źródeł energii na rzecz Energa Wytwarzanie, po spełnieniu wszystkich warunków określonych w umowie podpisanej w lipcu 2023 r. Transakcja dotyczy hybrydowego projektu Sompolno o łącznej mocy około 39 MW.

Kompleks Sompolno, pierwszy w Polsce licencjonowany projekt hybrydowy, został opracowany przez Greenvolt Power – wiodącą firmę działającą w segmencie wielkoskalowych instalacji – który łączy aktywa operacyjne, farmę wiatrową o mocy 26 MW i farmę fotowoltaiczną o mocy 10 MW, a także gotowy do budowy magazyn energii o mocy 3 MW.

Po osiągnięciu przez projekt w fazę operacyjną (COD) i uzyskaniu licencji na wytwarzanie energii elektrycznej, podpisano ostateczną umowę przeniesienia udziałów, kończąc tym samym transakcję. 

– Zakończenie umowy z Energa Wytwarzanie świadczy przede wszystkim o naszej zdolności do realizacji innowacyjnych projektów odnawialnych źródeł energii, a także o naszym profesjonalizmie i doświadczeniu w skutecznym przekazywaniu ich naszym partnerom biznesowym, którzy obdarzają zaufaniem zespół Greenvolt Power. Ten kamień milowy dodatkowo wzmacnia naszą pozycję jako czołowego gracza na europejskim rynku odnawialnych źródeł energii, szczególnie w Polsce – powiedział Radek Nowak, CEO Greenvolt Power.

W lipcu 2023 r. Energa Wytwarzanie zawarła z Greenvolt Power wstępne umowy dotyczące przejęcia portfela projektów odnawialnych źródeł energii w Polsce, w tym instalacji hybrydowej Sompolno – której realizacja właśnie się zakończyła – oraz kompleksu fotowoltaicznego Opalenica o mocy zainstalowanej 22 MW, który został zakończony w sierpniu 2024 r. po spełnieniu wszystkich warunków.

Grupa Greenvolt z powodzeniem działająca na polskim rynku, posiada niemal 18-letnią obecność w sektorze Utility-Scale poprzez spółkę Greenvolt Power, nadzorując rozwój projektów z zakresu energetyki wiatrowej, słonecznej i magazynowania energii. Obecnie portfel Grupy w tym segmencie obejmuje 10,9 GW w 17 krajach, z czego 706 MW stanowią projekty wiatrowe, 1 581 MW fotowoltaiczne, a 1 760 MW to projekty magazynowania energii w Polsce, co czyni ją jednym z czołowych deweloperów w europejskim sektorze energetycznym.

W Polsce Grupa działa również w segmencie rozproszonej generacji, poprzez Greenvolt Next Polska, która oferuje portfolio rozwiązań energii odnawialnej, w tym systemy fotowoltaiczne – dachowe, naziemne i typu carport – zarówno dla indywidualnych, jak i zbiorowych odbiorców energii, uzupełnione o magazyny energii oraz rozwiązania w zakresie elektromobilności.

O Greenvolt Power

Greenvolt Power, część Grupy Greenvolt, światowego lidera w dziedzinie energii w 100% odnawialnej, działa w segmencie Utility-Scale, specjalizując się w lądowej energetyce wiatrowej, słonecznej oraz magazynowaniu energii. Dzięki silnej ekspertyzie w zakresie rozwoju, firma wyróżnia się również w obszarach finansowania, budowy, eksploatacji i zarządzania aktywami w ramach projektów wielkoskalowych.

Mając silną pozycję na 17 rynkach w Europie, Ameryce Północnej i Azji, Greenvolt Power posiada obecnie portfel projektów o mocy 10,9 GW, z czego 6,5 GW ma być gotowych do rozpoczęcia budowy do końca 2025 r. Firma jest również jednym z wiodących na świecie deweloperów systemów magazynowania energii w bateriach (BESS), z portfelem projektów o mocy 2,6 GW.

- REKLAMA-spot_img
- REKLAMA -

Najnowsze

- REKLAMA -

Zainteresuje Cię

UE osiąga przełomowe porozumienie w walce z zanieczyszczeniem mikroplastikiem podczas polskiej prezydencji

Rada Unii Europejskiej pod przewodnictwem polskiej prezydencji oraz Parlament Europejski osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie nowych przepisów mających...

Kobiety coraz częściej kończą studia w zakresie STEM. Dlaczego wypadają z rynku pracy?

Dziewczyny coraz częściej wybierają kierunki ścisłe, ale też częściej, niż ich koledzy, rezygnują z pracy w wyuczonym zawodzie,...

Rekordowe 1,1 mln ton produkcji akwakultury w UE w 2023 roku – Hiszpania, Francja i Grecja liderami sektora

Produkcja akwakultury w Unii Europejskiej osiągnęła w 2023 roku poziom blisko 1,1 miliona ton żywej wagi o wartości...

Orlen Skylight accelerator poszukuje innowacyjnych rozwiązań technologicznych – ruszyła XIV edycja programu

Orlen rozpoczął nowy nabór do swojego flagowego programu akceleracyjnego Skylight. XIV edycja programu skierowana jest do startupów i...

Rynek motoryzacyjny rośnie stabilnie mimo osłabienia konsumpcji – dane z marcowego raportu OTOMOTO Insights

W marcu 2025 roku polski sektor motoryzacyjny odnotował stabilny wzrost na poziomie 5,1% rok do roku, co potwierdza...

Pierwsza w Wielkopolsce realizacja ZPI dla fotowoltaiki – Łobżenica otwiera drogę do 40 MWp energii słonecznej

Rada Miejska w Łobżenicy uchwaliła 31 marca 2025 r. pierwszy w Wielkopolsce Zintegrowany Plan Inwestycyjny (ZPI) dla odnawialnych...

Branża cementowa w obliczu dekarbonizacji – roku 2034 nie da się odłożyć na później (RELACJA)

Producenci cementu w Polsce stoją przed poważnym wyzwaniem – do 2034 roku stracą bezpłatne uprawnienia do emisji CO2,...

Innowacyjne technologie neutralne emisyjnie fundamentem bezpieczeństwa energetycznego i konkurencyjności UE

Transformacja energetyczna Europy wymaga zróżnicowanego podejścia uwzględniającego specyfikę poszczególnych krajów członkowskich – to główny przekaz konferencji zorganizowanej przez...