Grupa Echo Investment poszerza raportowanie ESG

Czas3 min

Grupa Echo Investment – jedna z największych firm działających na rynku nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych w Polsce, zaprezentowała raport zrównoważonego rozwoju, który podsumowuje jej działania i osiągnięcia w obszarze ESG w 2023 roku. Dokument po raz pierwszy został przygotowany zgodnie z nowym standardem wprowadzonym przez unijną dyrektywę CSRD. Nowością jest też zaraportowanie po raz pierwszy śladu węglowego, który uwzględnia emisje pośrednie w wybranych kategoriach, powstałe w łańcuchu wartości Grupy.

Działania Grupy Echo Investment prowadzone są w oparciu o strategię ESG, która określa jej zobowiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju w perspektywie do 2030 r. To data, która wyznacza kluczowy cel, jakim jest budowanie obiektów zeroemisyjnych.

– Już po raz czwarty prezentujemy nasze działania w obszarze środowiskowym, społecznym i ładu korporacyjnego. Najnowszy raport ESG ukazuje postęp, jakiego dokonaliśmy przez ostatnie lata. Realizując ambitne projekty, które zmieniają oblicze polskich miast, czujemy się zobowiązani prezentować pełen obraz naszej działalności, zasobów i celów,, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom interesariuszy. Kluczową kwestią środowiskową jest dla nas redukcja emisji pochodzących z naszej działalności – zarówno emisji własnych, jak i tych związanych z łańcuchami dostaw – dlatego w tym roku rozpoczynamy pracę nad strategią dekarbonizacji. Ze względu na spodziewany wpływ na łagodzenie zmian klimatu, najważniejszym działaniem będzie dla nas strategia dekarbonizacji dotycząca zakresu 3, która odnosi się przede wszystkim do budowanych przez nas inwestycji, stosowanych materiałów i technologii – komentuje Maciej Drozd, wiceprezes ds. finansowych w Echo Investment.

Fundamentem raportowania Grupy Echo Investment, zgodnie z nowym standardem, jest tzw. analiza podwójnej istotności. To badanie wpływu firmy na otoczenie, jak też trendów społecznych i ekologicznych na jej kondycję finansową. Pozwala ona wdrażać zmiany w modelu biznesowym w sposób przemyślany, odpowiadający na realne wyzwania oraz oczekiwania otoczenia.

– Analiza podwójnej istotności to podstawa do zrozumienia funkcjonowania danej firmy i jej relacji z otoczeniem i interesariuszami. Przez kilka tygodni pytaliśmy naszych pracowników, partnerów biznesowych, klientów, jak również organizacje non-profit, co jest dla nich ważne – podczas warsztatów, spotkań, sesji dialogowych i za pośrednictwem ankiet. Bazując na ich obserwacjach, doświadczeniu i wiedzy eksperckiej, mogliśmy ocenić pozytywny bądź negatywny wpływ naszych działań na otoczenie zewnętrzne, ich skalę, zakres, nieodwracalność. Następnie nasi wewnętrzni eksperci z zespołów finansowania i relacji inwestorskich ocenili, jak kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem wpływają lub mogą wpłynąć na sytuację finansową firmy. To złożony proces, który pozwolił stworzyć mapę tematów istotnych, nie tylko dla naszych interesariuszy, ale też z punktu widzenia prowadzenia naszego biznesu. Te najistotniejsze opisaliśmy w raporcie – mówi Anna Strożek, manager ds. komunikacji giełdowej i ESG w Echo Investment.

Konkretne efekty w ograniczaniu emisji

W 2023 r. Grupa Echo Investment ograniczyła o 35% ślad węglowy z zakresu 1 i 2, tj. bezpośrednie emisje, które wynikają ze spalania paliw kopalnych przez firmę lub powstają w skutek procesów technologicznych, a także emisje pośrednie ze zużywania energii dostarczonej z zewnątrz. Po raz pierwszy w raporcie znalazła się też informacja na temat śladu węglowego w zakresie 3, który uwzględnia emisje pośrednie Grupy powstałe w łańcuchu wartości, wynikające m.in. z podróży służbowych, dojazdów pracowników do pracy, zakupionych dóbr kapitałowych i materiałów czy produkcji odpadów. Raport zawiera m.in. dane na temat postępu w osiągnięciu celu, jakim jest korzystanie przez Grupę wyłącznie z energii odnawialnej.

Zagadnienia społecznymi, na które Grupa zwracała szczególną uwagę w 2023 r., był rozwój kompetencji pracowników, ich bezpieczeństwa (zwłaszcza na budowach) oraz warunki pracy. O 4% zmniejszyła się różnica płacowa pomiędzy kobietami a mężczyznami, a kolejne miesiące przyniosą prace nad rozwiązaniami, które będą wspierać transparentne ustalanie wynagrodzeń, w oparciu o kompetencje, doświadczenie, zakres odpowiedzialności i wykonaną pracę.

W 2023 r. w Grupie Echo Investment zrealizowano też szereg działań ukierunkowanych na wzmacnianie ładu korporacyjnego i kultury organizacyjnej, w tym szkolenia promujące etyczne zachowania w biznesie oraz promocję Kodeksu Postępowania wśród pracowników.

Cały raport zrównoważonego rozwoju Grupy Echo Investment za 2023 r. można znaleźć tutaj: https://www.echo.com.pl/esg.html

Miastotwórcze projekty w całej Polsce

Grupa Echo Investment jest obecnie zaangażowana w szereg nowych projektów w największych miastach. Powstają one zgodnie z filozofią „destinations”, tj. inwestycji mixed-use, które szanują historię miejsca i są realizowane zgodnie z globalnymi trendami urbanistycznymi, w tym ekologią, ekonomią współdzielenia czy promocją transportu publicznego, pieszego i rowerowego.

W Warszawie trwa budowa Office House – pierwszego obiektu w wielofunkcyjnym kwartale Towarowa 22, a we Wrocławiu biurowej inwestycji Swobodna SPOT. Równolegle rozwijany jest koncept powierzchni elastycznych CitySpace, który w całej Polsce oferuje blisko 4 tys. stanowisk pracy. W sektorze mieszkaniowym Archicom realizuje m.in. osiedla Modern Mokotów w Warszawie oraz WITA w Krakowie, a w 2024 r. planuje wprowadzić na rynek łącznie aż 28 nowych projektów mieszkaniowych.

W segmencie living, Echo Investment ogłosiło niedawno nowe przedsięwzięcie joint-venture, w ramach którego powstanie 5 tys. miejsc w prywatnych domach studenckich w największych ośrodkach akademickich w Polsce. Z kolei platforma Resi4Rent oferuje już ponad 4,1 tys. mieszkań na wynajem.

Źródło: Grupa Echo Investment

- REKLAMA-spot_img

Najnowsze

spot_img

Zainteresuje Cię

Debata Orlen: tak jak Łukasiewicz wierzył w naftę, tak my powinniśmy zacząć wierzyć w potencjał wodoru

Ponad 350 tysięcy ton rocznie - tyle odnawialnego i niskoemisyjnego wodoru planuje wykorzystywać w swych procesach Grupa ORLEN...

W trosce o rzeki – 7. edycja Operacji Czysta Rzeka

381 sztabów, 419 akcje, 9496 uczestników, 3 tony odpadów - tak wygląda w liczbach 7. edycja Operacji...

Orlen przeznaczy 4 mln złotych na ochronę bioróżnorodności Bałtyku

Fundacja Orlen dla Pomorza przekaże 4 mln zł na ochronę różnorodnych form życia u brzegów i w wodach...

TAURON rozbudowuje portfolio OZE – farma fotowoltaiczna Proszówek osiąga pełną moc 55 MW

TAURON zakończył drugi etap budowy farmy fotowoltaicznej Proszówek, zwiększając łączną moc wytwórczą obiektu do 55 MW. Roczna produkcja...

Premier League wdraża strategię zrównoważonego rozwoju do 2040 roku

Premier League opublikowała swoją Strategię Zrównoważonego Rozwoju Środowiskowego, potwierdzając zaangażowanie w rozwiązywanie problemów środowiskowych i wspieranie długoterminowych zmian...

Polska wynegocjowała 30% dodatkowych bezpłatnych uprawnień do emisji CO2 dla ciepłownictwa

Państwa członkowskie Unii Europejskiej przyjęły projekt zmian rozporządzenia zawierający postulowane przez Polskę rozwiązania w zakresie przydziału bezpłatnych uprawnień...

Fundusze na rozbudowę oczyszczalni ścieków i budowę kanalizacji w aglomeracji wrocławskiej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przekaże ponad 219 mln Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji we...

Cemex Polska rozszerza flotę o zeroemisyjne betonomieszarki elektryczne

Cemex Polska, jeden z czołowych producentów betonu towarowego w kraju, wprowadził do swojej floty cztery nowe elektryczne betonomieszarki...