EDP po raz pierwszy na świecie przetestował na swojej farmie fotowoltaicznej, rozwiązanie technologiczne oparte na robotyce i zaawansowanej informatyce, opracowane przez firmę Comau. Projekt o nazwie AutoPV, zlokalizowany w Peñaflor w hiszpańskiej prowincji Valladolid, zastosuje zautomatyzowane rozwiązania technologii Hyperflex na części farmy o mocy 3 MW, stanowiącej fragment większej instalacji o mocy zainstalowanej 122 MW.
Posiadając rozbudowane portfolio projektów fotowoltaicznych na całym świecie, EDP stawia na najnowsze technologie oraz zatrudnianie wykwalifikowanych specjalistów. Dążąc do ciągłej optymalizacji procesów, dział innowacji EDP uzupełnił je o wykorzystanie zautomatyzowanych rozwiązań niektórych operacji budowy farmy słonecznej. W 2022 roku firma rozpoczęła badanie dostępnych technologii, a po kilku fazach analiz, w lipcu tego roku wdrożyła projekt AutoPV.
-EDP jest liderem globalnego trendu automatyzacji w sektorze energii odnawialnej. Inwestując w tak innowacyjne rozwiązanie, przyczyniamy się do tego, żeby budowa parków fotowoltaicznych była szybsza, wydajniejsza, bezpieczniejsza i bardziej zrównoważona. Wierzymy, że technologia i innowacje są decydującym sprzymierzeńcem w przyspieszeniu transformacji energetycznej, dlatego jest to strategiczna oś inwestycji i wzrostu dla EDP w skali globalnej – mówi António Coutinho, Prezes EDP Innovation.
Inwestując w proces automatyzacji, EDP dąży do zwiększenia wydajności w budowie farm słonecznych. Celem jest znaczne przyspieszenie realizacji inwestycji, w tym skrócenie czasu montażu konstrukcji paneli fotowoltaicznych nawet o 50%. Ten model współpracy człowieka z maszyną pozwala robotom wykonywać najcięższe zadania, takie jak obsługa konstrukcji i paneli słonecznych. Dzięki temu pracownicy mogą skoncentrować się na bardziej wyspecjalizowanych funkcjach technicznych, tworząc efektywną równowagę między technologią a ludzką wiedzą.
Oprócz poprawy efektywności, automatyzacja bezpośrednio przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w miejscu pracy. Proces ten otwiera pole do ciągłego doskonalenia. Dzięki zautomatyzowanej technologii możemy stale ulepszać nasze metody, analizując dane z każdego projektu. W efekcie farmy słoneczne budowane są szybciej i sprawniej, przyczyniając się do rozwoju odnawialnych źródeł energii.
-Pilotaż w Peñaflor to dopiero pierwszy krok we wprowadzaniu rozwiązań automatyzacji do biznesplanu EDP w zakresie energetyki słonecznej. Celem EDP jest przekształcenie tego w globalny i zintegrowany proces, zdolny do generowania przewag konkurencyjnych we wszystkich operacji firmy i zwiększenia naszego kapitału ludzkiego w celu prowadzenia bardziej wykwalifikowanych działań – dodaje António Coutinho, Prezes EDP Innovation.
Projekt wspierany jest technologią automatyzacji włoskiej firmy Comau, światowego lidera w projektowaniu i produkcji robotów oraz rozwiązań automatyzacyjnych dla różnych sektorów, takich jak motoryzacja czy przemysł stoczniowy. W pilotażowym projekcie część farmy słonecznej powstaje przy użyciu mobilnej fabryki zwanej Hyperflex. Fabryka ta składa się z automatycznej stacji montażowej, gdzie wstępnie montowana jest konstrukcja fotowoltaiczna, oraz łazika, który transportuje i ustawia tę konstrukcję w docelowym miejscu na ziemi. Cały ten system jest przewożony ciężarówkami do parku słonecznego, gdzie następnie jest budowany i montowany na miejscu. Zautomatyzowana budowa z Hyperflex i łazikiem obejmuje trzy główne fazy: rozładunek i montaż z ciężarówki, działanie (tj. budowę konstrukcji) oraz demontaż do następnego projektu.
-Współpraca z EDP potwierdza znaczenie i wartość dodaną automatyzacji w energetyce odnawialnej, a w szczególności, w tym przypadku, w montażu paneli słonecznych. Jest to również uznanie naszego stałego zaangażowania w opracowywanie innowacyjnych rozwiązań, które są również elastyczne, aby odpowiedzieć na różne wymagania. Dzięki naszej zaawansowanej technologii pozwalamy naszym klientom i partnerom doświadczyć lepszej jakości, zwiększonej wydajności i niższych kosztów ogólnych, pomagając im przyczynić się do urzeczywistnienia zrównoważonej energii słonecznej – mówi Pietro Gorlier, prezes Comau.
Obecnie 98% całej energii produkowanej przez EDP pochodzi już ze źródeł odnawialnych, w tym z energii słonecznej, gdzie firma posiada zainstalowaną moc słoneczną przekraczającą 4 GW. EDP jako lider globalnej transformacji energetycznej, utrzymuje ambitne cele zrównoważonego rozwoju, w tym zobowiązanie do rezygnacji z wytwarzania energii z węgla do 2025 roku, bycia w 100% ekologiczną do 2030 roku i osiągnięcia zerowej emisji netto do 2040 roku.
EDP jest światowym liderem w dziedzinie energii odnawialnej i transformacji energetycznej, z zainstalowaną mocą ponad 29 GW i 9 milionami konsumentów elektryczności i gazu ziemnego na całym świecie. EDP rozpoczęło swoją działalność w Polsce w 2007 roku poprzez spółkę EDP Renewables, a w 2020 roku rozszerzyło swoją działalność o EDP Energia Polska. EDP Renewables koncentruje się na rozwoju czystej energii i niskoemisyjnych źródeł energii, i posiada 16,6 GW mocy na całym świecie, z czego prawie 0,6 GW jest zainstalowane w Polsce.
Źródło: EDP