Przedstawiciele sektora MŚP rozmawiali w siedzibie MRiT o zasadach prowadzenia Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Seminarium zostało zorganizowane przez Sieć Badawczą Łukasiewicz – Warszawski Instytut Technologiczny Enterprise Europe Network.
Uczestnicy seminarium mogli zapoznać się z najnowszymi regulacjami z zakresu Gospodarki Obiegu Zamkniętego oraz praktycznymi przykładami wdrożenia tych przepisów w przedsiębiorstwach. Prowadzący wydarzenie specjaliści z Kancelarii Maruszkin podzielili się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem w tym obszarze. Przedsiębiorcy mogli poznać wskazówki, jak krok po kroku wdrażać GOZ w swojej działalności.
Uczestnicy wydarzenia wysłuchali prelekcji wprowadzających do tematyki GOZ, a następnie wzięli udział w warsztatach praktycznych z zakresu wdrażania GOZ w przedsiębiorstwie. Praca w grupach umożliwiła uczestnikom zgłębienie możliwości wprowadzenia GOZ na przykładzie wybranej firmy. Prelegenci zaprezentowali również dobre praktyki rynkowe na podstawie firm, które wdrożyły GOZ w swoim przedsiębiorstwie.
Gospodarka Obiegu Zamkniętego
GOZ to model gospodarki, który nie tylko przynosi korzyści środowiskowe, ale również pozwala przedsiębiorstwom na zwiększenie efektywności i obniżenie kosztów. Głównym celem jest zmniejszenie zużycia surowców oraz ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów. Wprowadzenie tego systemu zarządzania odbywa się dzięki zasadzie 6R: odmów (refuse), ogranicz (reduce), używaj ponownie (reuse), naprawiaj (recover), oddaj do recyklingu (recycle), zastanów się co możesz zrobić lepiej (rethink).
Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii