Jak wprowadzić gospodarkę cyrkularną do swojej firmy? Bezpłatne konsultacje

Czas3 min

Przedsiębiorcy z obszaru Polski Wschodniej mają szansę skorzystać z unikalnej oferty bezpłatnych konsultacji w ramach „Akademii Transformacji Cyrkularnej dla Biznesu”. Projekt pomaga wprowadzić zasady gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) w firmach. Dzięki wsparciu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz wiedzy ekspertów z tej dziedziny oraz prawa, analizy finansowej czy rozwoju biznesu, transformacja w kierunku zrównoważonego rozwoju może być nie tylko łatwiejsza, ale i bardziej efektywna.

Zmiany klimatyczne oraz uwarunkowania gospodarcze i społeczne sprawiają, że gospodarka obiegu zamkniętego staje się coraz bardziej optymalnym ekonomicznie modelem biznesowym i standardem dla najbardziej świadomych przedsiębiorstw. Obecnie rozwiązania GOZ można najczęściej spotkać w strategiach dużych firm, ale małe i średnie przedsiębiorstwa również coraz śmielej sięgają po tego typu narzędzia. Ponadto jest coraz więcej firm, które chciałyby przejść z modelu linearnego na cyrkularny, ale brakuje im wiedzy w tym obszarze.

Dla tych firm PARP uruchamia specjalne konsultacje, dzięki którym przedsiębiorcy mogą omówić swoje wątpliwości i dostrzec nowe możliwości, także te dostępne na wyciągnięcie ręki. Rozwiązania GOZ nie muszą być bowiem całkowicie nowe. Czasami są już gotowe i potrzebują jedynie impulsu, aby zastąpić utarte schematy realizowane bez ekonomicznego i efektywnościowego uzasadnienia.

Bezpłatne indywidualne wsparcie dla MŚP

W ramach programu „Akademia Transformacji Cyrkularnej dla Biznesu” małe i średnie firmy z Polski Wschodniej mogą skorzystać z kompleksowych, bezpłatnych usług informacyjno-konsultacyjnych w zakresie transformacji cyrkularnej. Podczas spotkań przedsiębiorcy będą mieli możliwość wspólnie z ekspertami zdefiniować potrzeby i cele rozwojowe swoich firm w tym obszarze, zyskają praktyczną wiedzę i narzędzia, które umożliwią wprowadzenie zrównoważonych rozwiązań w firmie. Będą mieli również możliwość skonsultowania indywidualnych problemów biznesowych z ekspertami specjalizującymi się w tematyce GOZ, prawie, analizie finansowej przedsiębiorstw oraz zagadnieniach rozwoju biznesu. Dodatkowo, otrzymają oni konkretne rekomendacje dostosowane do specyfiki ich firmy.

Oferta skierowana jest do przedsiębiorców z województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego oraz części mazowieckiego.

Uznani eksperci do dyspozycji przedsiębiorców

W ramach spotkań „Akademii Transformacji Cyrkularnej dla Biznesu” przedsiębiorcy będą mogli spotkać się z cenionymi i doświadczonymi ekspertami:

  • dr hab. inż. Krzysztof Pikoń (ekspert ds. tematyki GOZ) – profesor Politechniki Śląskiej, specjalizuje się m.in. w tematyce gospodarki o obiegu zamkniętym, gospodarki odpadami i odnawialnych źródeł energii.
  • Hubert Bukowski (ekspert ds. tematyki GOZ) – Dyrektor ds. Badań Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju, ekspert w obszarze analiz środowiskowych, tworzenia modeli i implementacji strategii GOZ do przedsiębiorstw, autor licznych raportów branżowych.
  • dr Jędrzej Bujny (ekspert ds. prawa) – radca prawny z blisko 20-letnim doświadczeniem, specjalizuje się w prawie ochrony środowiska w procesie inwestycyjnym i działalności gospodarczej oraz prawie wodnym. Prowadzi kancelarię prawną doradzającą samorządom i firmom w kwestiach związanych z regulacjami środowiskowymi.
  • dr Radosław Maruszkin (ekspert ds. prawa) – adwokat specjalizujący się w prawie ochrony środowiska. Prowadzi własną kancelarię obsługującą firmy z sektora odpadowego, przemysłowego, spożywczego czy energetycznego.
  • mgr inż. Justyna Stawecka (ekspertka ds. rozwoju biznesu) – specjalizuje się w rozwijaniu zrównoważonych strategii i ekoinnowacji w MSP, wykorzystuje nowoczesne metody pracy nad procesem innowacji, wspiera przedsiębiorców w marketingu i komunikacji w tym obszarze. Ma 16-letnie doświadczenie w branży.
  • Marta Wangin (ekspertka ds. rozwoju biznes) – od 15 lat działa w obszarze wdrożeń i innowacji, realizując projekty zrównoważonego rozwoju w zespole Green Team UWM w Olsztynie. Wspiera firmy w analizie modelu biznesowego pod kątem obszarów do wdrożenia innowacji, w tym tych związanych z GOZ. W swojej pracy wykorzystuje metody i narzędzia zachęcające do kreatywnego podejścia do biznesu.
  • Marcin Bzdyra (ekspert ds. analizy finansowej) – ekspert z ponad 15-letnim doświadczeniem w sektorze finansów publicznych. Wspiera firmy w zakresie analiz modelu finansowego przedsiębiorstwa, opracowania sprawozdań finansowych i niefinansowych oraz analizy podwójnej istotności.

Jak wyglądają spotkania i jak skorzystać ze wsparcia?

Usługa informacyjno-konsultacyjna realizowana jest w formule pojedynczych, godzinnych sesji online lub stacjonarnych z wybranym ekspertem. Przedsiębiorca może spotkać się z tym samym ekspertem z danego obszaru dwukrotnie.

Aby zarejestrować się na spotkanie z wybranym ekspertem, wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie programu „Akademia Transformacji Cyrkularnej dla Biznesu”.

Źródło: PARP

- REKLAMA-spot_img

Najnowsze

spot_img

Zainteresuje Cię

PGE Energia Ciepła otrzyma 49 mln zł na budowę instalacji fotowoltaicznych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przyznał PGE Energii Ciepła w Warszawie prawie 49 mln zł...

Baterie nowej generacji powstają na Politechnice Gdańskiej

Wytrzymałe, stabilne podczas ładowania i rozładowywania, wytworzone z ograniczonym użyciem surowców krytycznych, a przez to bardziej przyjazne dla...

Partnerstwo na rzecz rewitalizacji terenów zielonych w Kozienicach

W Kozienicach odbyło się pierwsze spotkanie poświęcone rewitalizacji terenów zielonych, w którym uczestniczyli przedstawiciele gminnego samorządu, pracownicy spółek...

KPO: Ponad 12 miliardów złotych od BGK na rozwój dystrybucji energii w Grupie PGE

PGE Polska Grupa Energetyczna podpisała dwie umowy pożyczek z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) na łączną kwotę ponad 12...

Ponad pół miliarda złotych na adaptację lasów do zmian klimatu

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przyznał Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe dofinansowanie w wysokości 514...

Biznes apeluje o wdrożenie pakietu Omnibus. Chodzi o zmniejszenie obowiązków związanych z ESG

Europejski biznes zaapelował do instytucji unijnych o szybkie przyjęcie pierwszego tzw. pakietu Omnibus. To zestaw propozycji KE, który ma...

Polska prezydencja UE. Europa potrzebuje skutecznych narzędzi wspierających dekarbonizację przemysłu

27 marca 2025 r. w Brukseli odbyło się pierwsze posiedzenie Rady ds. Środowiska pod przewodnictwem polskiej prezydencji. Podczas...

Startuje nowe Czyste Powietrze – więcej wsparcia, prostsze zasady

31 marca 2025 r. o godzinie 12:00 ruszył nabór wniosków w zreformowanej wersji programu Czyste Powietrze. Program został...