Katalog lokalnych interesariuszy istotnych dla gospodarki bioodpadami oraz produkcji biogazu

fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska
fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Czas1 min

„Katalog lokalnych interesariuszy istotnych dla gospodarki bioodpadami oraz produkcji biogazu” stanowi zestaw podstawowych informacji dotyczących mapowania interesariuszy w procesie inwestycji w gospodarce bioodpadami i produkcji biogazu, w tym biometanu. Mapowanie interesariuszy jest elementem prowadzenia inwestycji, istotnym z punktu widzenia inwestora dla określenia potencjału rynku, kooperantów i różnego rodzaju partnerów instytucjonalnych. Jest także niezbędne do prowadzania dialogu z interesariuszami.

Potrzeba opracowania usystematyzowanego, podstawowego wzorca katalogu interesariuszy wynika z rozmaitych przesłanek, zidentyfikowanych na podstawie obserwacji i analizy rynku gospodarki bioodpadami oraz rynku biogazu, w tym kontaktów z jego uczestnikami. Związane są one z poniższymi uwagami:

  • pomimo podstaw legislacyjnych dotyczących procesu konsultacji społecznych zauważyć należy, że odnoszą się one przede wszystkim do podmiotów administracji publicznej,
    w tym samorządów. Jednocześnie nie ma takiej ścieżki dla podmiotów komercyjnych;
  • przepisy w żaden sposób nie obejmują wskazań wynikających z bieżącej dobrej praktyki
    ze względu na  relatywnie nowe doświadczenia na rynku bioodpadów i biogazowym i „uczący się” proces prowadzenia inwestycji;
  • powszechne występowanie konfliktów i „złej” atmosfery wokół inwestycji biogazowych i związanych z gospodarką odpadami.

Katalog przedstawia znaczenie mapowania interesariuszy, prowadzenia strategii komunikacji, w tym dialogu z interesariuszami. Realizacja projektu w kooperacji polsko-norweskiej pozwala nam uznać, że kluczowe elementy z tym związane mają charakter uniwersalny.
W związku z tym niniejszy dokument ma wspólny rdzeń z wyróżnionymi niezależnie dla poszczególnych krajów (Polski i Norwegii) katalogów interesariuszy.

Źródło: Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy