Kolejne otwarcie w programie NEON. Rusza dialog techniczny

Wiatraki źródło: Pexels, Brett Sayles
Wiatraki źródło: Pexels, Brett Sayles
Czas1 min

PKN ORLEN i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, organizatorzy programu grantowego NEON, planują umożliwić dostęp do aplikowania w 3. konkursie dla podmiotów, których podwykonawcami mogą być również podmioty zagraniczne. Konkurs zostanie ogłoszony we wrześniu, ale już 10 lipca br. odbędzie się spotkanie z potencjalnymi wnioskodawcami, w ramach dialogu technicznego. Pula środków finansowych w 3. konkursie może wynieść nawet 120 mln zł.

Partnerzy programu NEON zdecydowali się na otwarcie 3. konkursu na podmioty zagraniczne, które mogłyby wesprzeć polskich wnioskodawców w roli podwykonawców. Poszukiwania partnerów ułatwić może wyszukiwarka udostępniona przez NCBR pod linkiem https://partfinder.ncbr.gov.pl/.

Zaplanowany na wrzesień 3. konkurs NEON będzie miał najszerszy z dotychczasowych zakres merytoryczny. Skupi się na zagadnieniach z kategorii Dekarbonizacja, obejmujących zarówno technologie chemiczne, jak i narzędzia IT pozwalające optymalizować pracę turbin wiatrowych.

Aby zapewnić jak najwyższą jakość składanych wniosków, partnerzy Programu chcą podjąć odpowiednio wcześnie dialog techniczny z zainteresowanymi podmiotami i odpowiedzieć na nurtujące ich pytania i wątpliwości natury merytorycznej. Na 10 lipca br. zaplanowano spotkanie w formule hybrydowej (stacjonarnie i on-line), które odbędzie się w Muzeum Gazowni Warszawskiej, przy ul. Krzyżanowskiego 7 w Warszawie. Rozpocznie się ono o godz. 11:00. Zapisy na spotkanie przyjmowane są tylko i wyłącznie przez formularz zgłoszeniowy, liczba miejsc ograniczona. Zapisy prowadzimy do wyczerpania limitu miejsc – decyduje kolejność zgłoszeń.

Do udziału zaproszeni są autorzy rozwiązań i projektów badawczych odpowiadających na następujące zagadnienia:

  1. Opracowanie innowacyjnej technologii produkcji gazu syntezowego (CO; H2) do produkcji syntetycznych paliw lotniczych wytwarzanych z CO2 i zielonego H2, spełniających kryteria RFNBO (Renewable fuel of non-biological origin) 
  2. Nowe lub ulepszone technologie przetwórstwa strumienia CO2 w kierunku wytwarzania produktów chemicznych
  3. Nowe technologie wychwytu CO2 ze źródeł niskostężonych, w tym z powietrza
  4. Chemiczne magazyny wodoru
  5. Stacja szybkiego tankowania wodoru dla pojazdów ciężkich i kolei
  6. Technologie otrzymywania wodoru z surowców różnego pochodzenia
  7. Innowacyjne systemy monitoringu i predykcji stanu turbiny wiatrowej

Podczas spotkania przedstawione zostaną wymagania merytoryczne dla poszczególnych tematów, a eksperci PKN ORLEN będą odpowiadać na pytania zainteresowanych.

Zarejestruj swój udział w spotkaniu organizowanym w ramach dialogu technicznego.

Źródło: NCBR