Kolejne posiedzenie Rady Koordynacyjnej ds. rozwoju sektora fotowoltaiki

fot. MKiŚ
Czas1 min

Omówienie najważniejszych kierunków dalszego działania Rady Koordynacyjnej w ramach Porozumienia na rzecz rozwoju sektora PV oraz działania legislacyjne MKIŚ w zakresie odnawialnych źródeł energii to główne tematy posiedzenia Rady Koordynacyjnej ds. rozwoju sektora fotowoltaiki. Spotkanie z udziałem wiceministra klimatu i środowiska Miłosza Motyki odbyło się 15 października 2024 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

– Dotychczasowe zaangażowanie Stron Porozumienia pozwoliło kierunkowo określić, a następnie wprowadzić wiele zmian do przepisów ustaw m.in. dotyczące cable pooling, nowej definicji hybrydowej instalacji OZE czy w obszarze współpracy mikroinstalacji z magazynem energii. Propozycje w zakresie poprawy tzw. profilu PV są z kolei w takcie procedowania. Prace porozumienia stanowią nieoceniony wkład w tworzenie rozwiązań umożliwiających dalszy dynamiczny i zrównoważony rozwój sektora OZE, a tym samym całej gospodarki – powiedział wiceminister Motyka.

W trakcie posiedzenia członkowie Rady Koordynacyjnej omówili wyzwania stojące przed sektorem fotowoltaiki w Polsce w związku z realizacją procesu transformacji energetycznej.

– W obliczu obecnej sytuacji międzynarodowej i dynamicznych zmian w sektorze elektroenergetycznym powinniśmy stale dostosowywać działania podejmowane w ramach Porozumienie nie tylko do bieżącej sytuacji, ale również określić obszary, które będą kluczowe do dalszego rozwoju branży fotowoltaicznej – podkreśli wiceminister Motyka.

Efektem spotkania jest określenie nowych obszarów tematycznych i dalsza praca nad konkretnymi rozwiązaniami dla rozwoju OZE.

Porozumienie sektorowe

Porozumienie na rzecz współpracy na rzecz rozwoju sektora fotowoltaiki zostało podpisane przez przedstawicieli administracji rządowej oraz interesariuszy sektora fotowoltaicznego w Polsce 16 grudnia 2021 r. Celem Porozumienia jest wspieranie rozwoju branży, maksymalizacja rozwoju krajowego przemysłu urządzeń fotowoltaicznych oraz promocja eksportu towarów i usług przedsiębiorców uczestniczących w lokalnym łańcuchu dostaw.

Źródło: MKiŚ