W dniach 18-20 września 2024 roku, w urokliwym Hotelu Sheraton w Sopocie, odbędzie się kolejna, XI edycja Konferencji Środowiskowej Interzero. Wydarzenie to, które corocznie przyciąga ekspertów z dziedziny ochrony środowiska oraz przedstawicieli biznesu, tym razem skoncentruje się na aktualnych zmianach w przepisach prawa, nowościach legislacyjnych, problematyce dyrektywy SUP, systemie kaucyjnym oraz obowiązkach związanych z ESG. Portal ZielonyRozwoj.pl jest patronem medialnym wydarzenia.
Konferencja Środowiskowa 2024 – czego można się spodziewać?
Tegoroczna edycja Konferencji Środowiskowej skupi się wokół bieżących zmian prawnych oraz legislacyjnych nowinek, z którymi zmagają się nie tylko przedsiębiorcy, ale też cała branża ochrony środowiska. Będziemy więc rozmawiać o dyrektywie SUP, PPWR, systemie kaucyjnym i rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Zaproszeni goście opowiedzą o swojej perspektywie na wdrażanie polityk zrównoważonego rozwoju w firmach, projektowanie rozwiązań cyrkularnych oraz obowiązek raportowania ESG.
Udział w wydarzeniu potwierdziło już szerokie grono prelegentów, którzy na co dzień zajmują się doradztwem środowiskowym, tworzą usługi dla biznesu lub są podmiotami coraz to nowych obowiązków prawnych nakładanych na przedsiębiorców.
Spojrzenie na odzysk i recykling oczami ekspertów PIOIRO
Konrad Nowakowski z Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań (PIOIRO), przedstawi uczestnikom najnowsze informacje dotyczące wdrażania systemu kaucyjnego w Polsce oraz omówi ewolucję systemów recyklingu w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Sama Izba jest od dawna zaangażowana w prace nad polskim systemem kaucyjnym i zamierza utworzyć podmiot reprezentujący. Uczestnicy Konferencji mogą więc mieć pewność, że otrzymają wyłącznie najświeższe informacje z pierwszej ręki. Czy osiągnięcie minimalnych poziomów zbiórki jest możliwe bez systemu kaucyjnego? Tego dowiemy się już we wrześniu.
System kaucyjny jest ogromnym, ale nie jedynym wyzwaniem branży środowiskowej – systemy zbiórki i recyklingu różnych frakcji odpadów funkcjonują w naszym kraju od wielu lat, ciągle zmieniając się oraz dostosowując się do nowego stanu faktycznego i prawnego. Z okazji 10-lecia funkcjonowania systemów recyklingu i zbiórki opakowań wielomateriałowych w Polsce, na Konferencji Środowiskowej Interzero zaplanowano kolejny wykład eksperta PIOIRO, Konrada Nowakowskiego, który przybliży ich historyczną ewolucję nakreśli obecne wyzwania stojące przed branżą recyklingu.
Biznes w obliczu środowiskowej rewolucji
Konferencja Środowiskowa Interzero jest również okazją do spojrzenia na zagadnienia związane z ochroną środowiska oczami reprezentantów biznesu. Na scenie pojawią się m.in. przedstawiciele firm Ikea, LPP SA, i BMW Polska, którzy odpowiedzą na pytanie, czy ograniczanie ilości odpadów i wdrażanie rozwiązań cyrkularnych może iść w parze z dynamicznym rozwojem firmy.
Z punktu widzenia przedsiębiorców, „gorącymi” tematami są również obowiązki sprawozdawcze wynikające z CSRD oraz coraz bliższe widmo raportowania ESG. Tę tematykę poruszy Marta Szymborska z GS1, organizacji non-profit, która wyznacza standardy oznakowania produktów. Na jej wystąpienie o zrównoważonym rozwoju napędzanym danymi zapraszamy w drugim dniu Konferencji, czyli 19 września.
Dla uczestników zaangażowanych w tworzenie kampanii edukacyjnych i społecznych nie lada gratką będzie prelekcja Mateusza Jemioła z agencji Mova Film, który opowie o możliwościach oraz zaletach wykorzystania materiałów video w kampaniach świadomościowych i w działaniach z zakresu edukacji ekologicznej.
Eksperci Interzero na Konferencji Środowiskowej
Jak co roku, na Konferencji Środowiskowej nie zabraknie również wystąpień ekspertów Interzero. Na scenie pojawi się m.in. Wiceprezes Interzero Polska, Paweł Lesiak, który opowie o ostatnich zmianach w biznesie oraz w środowisku.
Szczegółowo o nowych regulacji prawnych opowiedzą również Przemysław Kuna, Dyrektor Zarządzający w Interzero i Paweł Sosnowski Pełnomocnik Zarządu ds. Regulacji Środowiskowych, przedstawiając swoje spojrzenie na przepisy nowego rozporządzenia bateryjnego oraz omawiając zagrożenia płynące z wdrożenia systemu kaucyjnego w Polsce bez ROP.
Poznaj usługi Interzero dla producentów, dystrybutorów i podmiotów reprezentujących w systemie kaucyjnym[pc5] .
Interzero przedstawi również swoje autorskie rozwiązania i usługi, które pomagają przedsiębiorcom radzić sobie z dynamicznym i skomplikowanym otoczeniem prawnym. Dyrektor Operacyjny Interzero, Aleksandra Mikiel, opowie o Platformie Odpadowej Interzero[pc6] , która tylko do tej pory zrewolucjonizowała i znacząco uprościła gospodarkę odpadową w ponad 900 firmach. Karolina Przewłocka, Kierownik ds. Kluczowych Klientów w Interzero, przedstawi usługę Made4Loop, czyli system depozytowy opakowań wielokrotnego użytku w wydaniu Interzero , która jest odpowiedzią firmy na obowiązki wynikające z dyrektywy SUP. Goście Konferencji Środowiskowej będą też mieli okazję poznać perspektywę Head of Interzero Circular Solutions Europe, Anny Grom, która podzieli się swoimi doświadczeniami we wdrażaniu zintegrowanych usług środowiskowych zdobytymi na arenie międzynarodowej.
Wspólna dyskusja na temat kwestii środowiskowych
Odskocznią od prelekcji ekspertów i reprezentantów biznesu będzie debata środowiskowa, którą poprowadzi Monika Richardson. Do udziału w dyskusji zaproszono m.in. przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Konfederacji Lewiatan, firm GS1 oraz Unep/GRID Warszawa. Możemy więc spodziewać się ciekawej i wielowymiarowej dyskusji, w której nie zabraknie spojrzeń z różnych perspektyw: rządowej, samorządowej, biznesowej i pozarządowej.
Co jeszcze na Konferencji Środowiskowej Interzero w Sopocie?
Nowością, która prawdopodobnie na stałe zagości na wydarzeniach organizowanych przez Interzero, będzie transparentność co do śladu węglowego całego wydarzenia. Zostanie on dokładnie wyliczony z pomocą najnowszego narzędzia Interzero – Enviromental Sustainability Dashboar] . To intuicyjne, cyfrowe narzędzie jest częścią usługi doradczej ESD, która pomaga zidentyfikować i wyliczyć wskaźniki ESG firmy w obszarze środowiskowym oraz zredukować wpływ działalności przedsiębiorstwa na środowisko. Wzorem roku ubiegłego, w trakcie Konferencji będzie też możliwość przetestowania jednego z butelkomatów Sielaff, które są dostępne w stałej ofercie Interzero.
O Konferencji Środowiskowej
Konferencja Środowiskowa to coroczne wydarzenie, które od lat gromadzi ekspertów środowiskowych oraz przedstawicieli biznesu. Podczas 2-dniowych prelekcji i wykładów uczestnicy mają okazję poszerzyć wiedzę na temat aktualnych przepisów prawa i ich interpretacji, poznać nowinki z branży środowiskowej oraz nieoczywiste kwestie związane z ekologią i zrównoważonym rozwojem. Konferencja Środowiskowa Interzero to również szansa na nawiązanie nowych kontaktów z przedstawicielami branży oraz na wymianę doświadczeń z uczestnikami wydarzenia.