Rząd zapewni środki na część kapitałową projektu budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej

Elektrownia jądrowa, fot. Markus Distelrath, źródło: Pixabay
Elektrownia jądrowa, fot. Markus Distelrath, źródło: Pixabay
Czas2 min

Na wniosek Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wpisano dwa projekty ustaw o zmianie ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących oraz niektórych innych ustaw.

Pierwsza z rządowych inicjatyw legislacyjnych ma na celu zapewnienie finansowania projektu budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, realizowanego w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Zgodnie z projektowanymi przepisami:

– inwestor – spółka Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o., której wyłącznym udziałowcem jest Skarb Państwa – otrzyma w latach 2025-2030 ok. 60 mld zł wsparcia publicznego na realizację tej strategicznej inwestycji energetycznej;

– wsparcie zapewni część kapitałową inwestycji i będzie mogło zostać udzielone w formie wydatków z budżetu państwa albo w formie przekazania spółce skarbowych papierów wartościowych – decyzję w tym zakresie podejmie Minister Finansów, na wniosek Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej;

– Pełnomocnik wnioskując o udzielenie wsparcia uwzględni zasady określone w spodziewanej w 2025 r. decyzji Komisji Europejskiej o zgodności udzielanej spółce pomocy publicznej.

Transformacja energetyczna jest fundamentalnym wyzwaniem przed jakim stoi nasza gospodarka. Proces dekarbonizacji, zaprzepaszczony w ostatnich latach, możliwy jest przede wszystkim w oparciu o odnawialne źródła energii oraz rozwój energetyki jądrowej. Pakiet ustaw wpisanych dzisiaj do wykazu prac rządu jest elementem zapowiadanych priorytetowych działań, które systematycznie realizujemy – Andrzej Domański, Minister Finansów.

Druga z projektowanych ustaw poprawi efektywność procesu budowlanego obiektów jądrowych w Polsce, dzięki zwiększeniu możliwości etapowania inwestycji przy zapewnieniu wysokich standardów bezpieczeństwa jądrowego. Nowe przepisy znajdą zastosowanie już w odniesieniu do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Projekt ustawy zakłada m.in.:

– umożliwienie wydania pozwolenia na budowę inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej również na taką część zamierzenia budowlanego, która nie może samodzielnie funkcjonować oraz

– umożliwienie uzyskania przez inwestora pozwolenia na budowę w zakresie wstępnych robót budowlanych.

Ustawa o wstępnych robotach budowlanych znacząco usprawni proces budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Podejmujemy działania, by stabilna, bezemisyjna energia elektryczna była dostępna dla Polaków w zaplanowanym czasie przy zachowaniu wszelkich standardów bezpieczeństwa – Maciej Bando, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Zgodnie z treścią wpisów do wykazu prac legislacyjnych i programowych, przyjęcie obu projektów ustaw przez Radę Ministrów planowane jest w IV kwartale tego roku. Budowa pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej jest strategicznym projektem rządowym. Ma on na celu wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego poprzez stabilne dostawy czystej i przyjaznej dla środowiska energii elektrycznej dla polskich firm i gospodarstw domowych. Obecnie na terenie lokalizacji elektrowni jądrowej trwają prace geologiczne obejmujące obszar o powierzchni ok. 30 ha, które potrwają do końca roku. W ich ramach wykonanych zostanie ok. 220 punktów badawczych o głębokości od 20 do 210 metrów. Wyniki tych prac zostaną wykorzystane w trwającym procesie projektowania elektrowni przez konsorcjum amerykańskich spółek – Westinghouse i Bechtel.

Źródło: PAP MediaRoom