Samorząd Województwa Dolnośląskiego odpowiedział na apel złożony w lipcu tego roku przez Radnych Rady Miejskiej w Świdnicy w sprawie przesunięcie zakazu użytkowania tzw. „kopciuchów”, czyli pieców pozaklasowych oraz niższych klas o trzy lata, a także o wprowadzenie wyjątku dla mieszkańców korzystających z kominków, jako alternatywnego źródła ogrzewania. Zmian w przepisach nie będzie. Pojawią się za to nowe dotacje dla osób, które wciąż nie wymieniły starych pieców na nowe.
Dolnośląska uchwała antysmogowa bez zmian.
Od 1 lipca 2024 roku obowiązują zapisy uchwały nr XLI/1407/17 Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z 30 listopada 2017 roku w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa dolnośląskiego, z wyłączeniem Gminy Wrocław i uzdrowisk, ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Zapisy te zakazują użytkowania instalacji oddanych do eksploatacji przed 1 lipca 2018 r., nie spełniających wymagań w zakresie minimalnych standardów emisyjnych odpowiadających klasie 3 pod względem granicznych wartości emisji pyłu wg normy PN-EN 303-5:2012. Niestety nie wszyscy mieszkańcy województwa zdecydowali się na wymianę obecnie eksploatowanych wysokoemisyjnych urządzeń grzewczych, aby dostosować się do nowych regulacji prawnych. W samej Świdnicy jest to blisko 2000 mieszkań. Stąd apel, który radni Rady Miejskiej w Świdnicy wystosowali do Marszałka Województwa Dolnośląskiego z prośbą o przesunięcie terminu zakazu użytkowania tzw. „kopciuchów” o trzy lata.
Przesłana pisemnie odpowiedź Samorządu Województwa Dolnośląskiego nie pozostawia złudzeń, zmiany terminu nie będzie. Jak tłumaczy marszałek, Paweł Gancarz – odsunięcie w czasie wymiany instalacji oddanych do eksploatacji przed 1 lipca 2018 r., stworzyłoby groźny precedens dla opóźnienia lub zaniechania realizacji działań koniecznych dla uzyskania poprawy jakości powietrza i podniesienia jakości życia mieszkańców Dolnego Śląska. Takie działania mogłoby także wywołać poczucie krzywdy wśród użytkowników instalacji grzewczych, którzy stosując się do obowiązujących przepisów, dokonali kosztownej wymiany pozaklasowych kotłów i pieców w terminach określonych we właściwych uchwałach antysmogowych.
Edukacja, nie kary.
Samorząd województwa dolnośląskiego monitoruje proces wymiany źródeł ogrzewania na terenie województwa i dostrzega wyzwania wynikające z wciąż dużej ilości eksploatowanych instalacji tego rodzaju. Dlatego też proponowane będą nowe formy wsparcia dla osób, które wciąż nie wymieniły przestarzałych źródeł ciepła. Współpraca w tym zakresie będzie realizowana z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, w celu dostosowania wymogów realizowanych programów do uwarunkowań i potrzeb osób najbardziej potrzebujących.
Warto pamiętać, że za niedostosowanie się do nowych wymogów grozi kara grzywny. Wciąż jednak będzie można liczyć w tym zakresie na pewną wyrozumiałość organów kontrolujących stan kotłów czy pieców.
– Intencją samorządu województwa nie jest nakłanianie do stosowania kar finansowych za brak wymiany w terminie przestarzałych kotłów i pieców, jako jedynego narzędzia dla skutecznego wdrażania uchwał antysmogowych. Równie istotna jest edukacja oraz informowanie społeczeństwa o zmianach w przepisach prawnych oraz możliwościach pozyskiwania środków finansowych na wymianę instalacji pozaklasowych – tłumaczy marszałek Paweł Gancarz.
Samorząd województwa od 2019 r. prowadzi kampanię informacyjno-edukacyjną pod nazwą „Czyste Zasady” w ramach której m.in. prowadzone są szkolenia dla przedstawicieli samorządów gmin, strażników miejskich i innych zainteresowanych osób, dotyczące wdrażania przepisów uchwał, prowadzenia kontroli paliw i urządzeń grzewczych, termomodernizacji budynków oraz możliwości finansowania działań antysmogowych.
Świdnica inwestuje w dobre powietrze.
Miasto Świdnica, mając na względzie jakość powietrza oraz zdrowie mieszkańców, prowadzi od kilku lat działania mające na celu zmianę wysokoemisyjnego ogrzewania na ogrzewanie ekologiczne w zasobach komunalnych oraz wsparcie właścicieli nieruchomości na terenie miasta w inwestycjach polegających na modernizacji wysokoemisyjnych źródeł ciepła.
Dotychczas w Świdnicy zrealizowano programy:
– KAWKA, w ramach którego zlikwidowano 762 źródła ciepła na paliwo stałe i podłączono 554 lokale do miejskiej sieci ciepłowniczej,
– dotacje z budżetu miasta, których udzielono 729 i zlikwidowano 1262 wysokoemisyjne źródła ciepła,
– projekt pn. „Zmiana sposobu ogrzewania w budynkach komunalnych w Świdnicy” w ramach którego w 51 lokalach zamontowano ekologiczne źródła ciepła lub podpięto lokale do miejskiej sieci ciepłowniczej,
– projekt pn. „Podłączenie budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej” w ramach którego podłączono do sieci 22 lokale i zlikwidowano 37 wysokoemisyjnych źródeł ciepła
– projekt pn. „Wymiana wysokoemisyjnych źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie wybranych gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej” w ramach którego udzielono 287 dotacji na wymianę ogrzewania wysokoemisyjnego i zlikwidowano 429 wysokoemisyjnych źródeł ciepła.
Ponadto Świdnica realizuje program „Ciepłe Mieszkanie”, zakładający dofinansowanie do wymiany ogrzewania w zabudowie wielorodzinnej, w ramach którego mieszkańcy złożyli dotychczas 135 wniosków oraz zrealizowali 40 inwestycji modernizacji wysokoemisyjnych źródeł ciepła. Gmina prowadzi również punkt informacyjny programu „Czyste Powietrze” w ramach którego właściciele budynków jednorodzinnych mogą wymienić wysokoemisyjne źródło ciepła na ekologiczne oraz przeprowadzić projekt termomodernizację budynku. Od początku działania punktu do chwili obecnej w Świdnicy złożono 218 wniosków o dofinansowanie i zrealizowano 98 inwestycji.
Źródło: PAP MediaRoom