Ponad 300 tys. zł na cyfryzację, edukację młodzieży lub ekologię na trenach wiejskich

Projekt na terenie wiejskim, fot. UMWP
Projekt na terenie wiejskim, fot. UMWP
Czas2 min

Ponad 327 tys. zł przeznaczonych będzie na projekty na terenach wiejskich. W ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich finansowane będą działania związane z ekologią, wsparciem dobrych praktyk, wykorzystaniem technik cyfrowych w rolnictwie, edukacją dzieci i młodzieży, a także zarządzaniem odpadami. Dotyczy to także transformacji energetycznej.

Zacząć należy od wyjaśnienia czym jest KSOW?

– Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich to sieć wymiany informacji i współpracy pomiędzy różnymi organizacjami i podmiotami działającymi na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Mówiąc wprost chodzi o realizację projektów poprawiających jakość życia mieszkańców wsi i małych miast – wyjaśnia Justyna Durzyńska, dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Działania te realizowane są od 2007 roku w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

– Warto dodać, że w okresie 2014-2020 dzięki doskonałej współpracy udało nam się zrealizować 120 projektów. A były to bardzo zróżnicowane przedsięwzięcia, od promowania regionalnych specjałów kulinarny, wyjazdy studyjne dla rolników czy zajęcia aktywizujące dla mieszkańców – opisywał KSOW Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Działamy dla obszarów wiejskich

Konkursy zostały rozpisane w siedmiu obszarach szczególnie ważnych z perspektywy rozwoju obszarów wiejskich.

– Jednym z nich są zmiany klimatyczne. W tej sytuacji konieczne są choćby bardziej ekologiczne metody upraw i hodowli. Dlatego ważna jest m.in. edukacja w zakresie nowoczesnych rozwiązań czy cyfrowych technologii. To samo dotyczy kwestii związanych np. z marnowaniem żywności czy zdrowym trybem życia – podkreślał Marcin Skwierawski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Na realizację jakich projektów zostały podpisane dokumenty?

Jest 20 projektów

Podpisane 12 lipca 2024 r. umowy dotyczą 20 projektów, które będą realizowane na terenie całego województwa .Jednym z projektów realizowanych w ramach konkursu „Dobre praktyki w branży rolniczej” będzie promocja na targach turystycznych Szlaku Truskawki Kaszubskiej, który został stworzony przez producentów z gmin Chmielno, Sierakowice oraz Stężyca. Zorganizowane będą także wizyty studyjne na targi maszyn rolniczych. W konkursie „Usługi cyfrowe w rolnictwie” pozytywną ocenę dostał projekt Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, w ramach którego zostanie zorganizowane szkolenie z wykorzystania technologii cyfrowych oraz map aplikacyjnych w nawożeniu i zasiewie upraw. Najwięcej projektów będzie realizowanych w konkursie dotyczącym edukacji prozdrowotnej dzieci i młodzieży. Chodzi np. o promowanie zdrowego trybu życia, zbilansowanego odżywiania, a także aktywności fizycznej.

Kolejny konkurs dotyczy efektywnego zarządzania odpadami. To projekty realizujące tzw. podejście zero waste. Chodzi tu m.in. o edukację w zakresie kompostowania, zmniejszania stosowania chemii w pracach porządkowych czy tworzenia nieszkodliwych dla środowiska produktów kosmetycznych. Ostatni był skierowany bezpośrednio do pracowników i członków lokalnych grup działania z województwa pomorskiego, by poszerzyć ich wiedzę z zakresu tworzenia spółdzielni energetycznych oraz projektowania systemów bateryjnych w magazynach energii. Wszystko po to, by mogli oni prowadzić szkolenia z tego zakresu dla lokalnych społeczności.

Źródło: Samorząd Województwa Pomorskiego