NFOŚiGW dofinansuje zintegrowany system zbierania odpadów w gminach Zagłębia Miedziowego

Czas1 min

Projekt rozwoju systemu selektywnego zbierania odpadów komunalnych na terenie Związku Gmin Zagłębia Miedziowego – pilotaż zbiórki odpadów komunalnych „u źródła” na terenie gminy Radwanice, Kotla i Żukowice otrzyma ponad 1,3 mln zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Bezpośrednim efektem ekologicznym inwestycji będzie ograniczenie masy składowanych odpadów na obszarze objętym systemem o 1644 ton w ciągu roku.

Bezzwrotne dofinansowanie z NFOŚiGW będzie pochodzić z programu Racjonalna gospodarka odpadami. Część 1) Selektywne zbieranie i zapobieganie powstawania odpadów.

Zadanie, które w całości ma kosztować ponad 2,7 mln zł, zostanie zrealizowane do 1 lipca 2024 roku na terenie trzech gmin należących do Związku Gmin Zagłębia Miedziowego (ZGZM), to jest: Kotli, Radwanic i Żukowic, położonych w powiatach głogowskim i polkowickim na Dolnym Śląsku. Związek w ramach podjętego przedsięwzięcia planuje zorganizować pilotaż zbiórki odpadów komunalnych „u źródła”, czyli w miejscu ich powstawania, z wykorzystaniem pojemników o pojemności 120, 240 i 1100 litrów. Pilotaż przewiduje zakup 16 870 pojemników i kontenerów do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych i wyposażenie w nie wszystkich zamieszkanych nieruchomości oraz jednostek gminnych na terenie trzech wspomnianych gmin członkowskich ZGZM.

Obecnie w gminach Kotla i Żukowice funkcjonuje system workowy, co oznacza, że odpady odbierane są spod domów w workach zgodnych z kolorem danej frakcji. Celem wprowadzenia systemu odbioru odpadów z pojemników ustawionych przed posesjami jest zwiększenie masy odpadów odbieranych selektywnie.

W ramach zadania przeprowadzona zostanie również kampania edukacyjna, z uwzględnieniem różnorodnych działań umożliwiających dotarcie do wszystkich mieszkańców gmin członkowskich ZGZM biorących udział w pilotażu, tj. Kotli, Radwanic i Żukowic. Wśród aktywności przewidziano m.in. udostepnienie naklejek (17 000 sztuk) i magnesów na pojemniki (4000 sztuk) oraz broszur informacyjnych (2500 sztuk).

Umowa o dofinansowanie została podpisana przez przedstawicieli Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Związku Gmin Zagłębia Miedziowego.

Źródło: NFOŚiGW