Nie ma ESG bez OZE. Jakie zmiany już dziś powinni wdrażać przedsiębiorcy?

Czas3 min

Wykorzystywanie OZE do pokrywania energetycznych potrzeb przedsiębiorców nie zawsze zapewni im pełną realizację strategii ESG, jednak bez OZE pełna realizacja strategii ESG nie jest w ogóle możliwa – mówi wiceprezes zarządu Reo.pl Grzegorz Tomasik. Wiele przedsiębiorstw, które dziś korzysta z zielonej energii lub też ją wytwarza, nadal jest daleko od kompleksowego podejścia do ESG i pełnego zrozumienia istoty zmiany, jaka czeka cały biznes.

W implementację standardów ESG i transformację energetyczną w perspektywie najbliższych 2-5 lat będą włączeni przedsiębiorcy niezależnie od profilu działalności i skali biznesu. To ważne, by sektor MŚP nie widział w ESG regulacji skierowanych wyłącznie do największych korporacji bądź zmian, które nadejdą w bliżej nieokreślonej przyszłości.

Proces wdrażania strategii ESG należy traktować jako system naczyń połączonych – mówi Grzegorz Tomasik z Reo.pl. Oczywiście, na pierwszej linii są regulacje dotyczące największych graczy. Raporty za 2024 rok w roku kolejnym składać będą firmy zatrudniające ponad 500 pracowników i spółki giełdowe. W roku 2025 – firmy zatrudniające ponad 250 pracowników. Sektor MŚP – formalnie „dopiero” w 2027, ale naczynia połączone zadziałają znacznie wcześniej.

Czy to odległa przyszłość z perspektywy biznesowej? Zdecydowanie nie!

Prowadząc mały czy średni biznes, przedsiębiorca powinien mieć świadomość, że już za chwilę nie będziemy stawiać pytania: „Czy firma X chce ze mną współpracować?” tylko „Czy firma X może ze mną współpracować?” – podkreśla Grzegorz Tomasik. To wymaga zmiany myślenia o biznesie, jego wpływie na ekosystem i o tym, że nie tylko cena i „tradycyjne parametry biznesowe” się liczą. Teraz równie ważna pod kątem rozpatrywania atrakcyjności danego kontrahenta staje się jego efektywność energetyczna, korzystanie z zielonych źródeł energii, czy też inne inicjatywny podejmowane na rzecz zrównoważonego rozwoju.  

Zdaniem ekspertów Reo.pl, pierwszej w Polsce platformy handlu wyłącznie zieloną energią dla biznesu, zmiany związane z ESG to słuszny kierunek.

Jakie kroki (nawet jeśli są to small steps) może podjąć dziś przedsiębiorca z sektora MŚP, aby ta zmiana nie była zaskoczeniem?

  1. Przeprowadź niezależny audyt energetyczny wraz z oceną wpływu środowiskowego.
    1. Odpowiedz na pytanie, w których obszarach Twoja firma emituje najwięcej gazów cieplarnianych, gdzie następuje zużycie największych ilości wody, generowanie odpadów etc. Zdefiniuj problem i wyzwanie.
    1. Inwestuj w technologie i rozwiązania, które ograniczają emisję.
  2. Określ cele środowiskowe w swojej firmie.
    1. Co jest dla Was priorytetem? Redukcja emisji CO2, zwiększenie efektywności energetycznej, a może intensyfikacja praktyk zero waste w biurze?
  3. Opracuj politykę środowiskową.
    1. Projekt redukcji wpływu na środowisko i zobowiązania wobec dbałości o zrównoważony rozwój muszą stać się integralnym elementem strategii firmy.
  4. Zaangażuj w projekt pracowników – to oni tworzą każdy biznes!
  5. Inwestuj w OZE.
    1. To może być Twój projekt długoterminowy, ale włączenie energii z odnawialnych źródeł do bilansu firmy sprawia, że stajesz się częścią zielonej transformacji energetycznej. To kwintesencja wdrażania strategii ESG.
    1. Sprawdzaj, czy masz do czynienia w 100% z zieloną energią, a nie energią „pokolorowaną certyfikatami”.
  6. Uważnie dobieraj partnerów.
    1. Dbaj o reputację firmy działającej na rzecz zrównoważonego rozwoju.
    1. Nie wybieraj kontrahentów o odmiennym podejściu do kwestii środowiskowych.
  7. Raportuj.
    1. Small steps to m.in. tworzenie cząstkowych raportów z postępów wdrożeń.
    1. Dzięki nim trzymasz rękę na pulsie, a raportowanie niefinansowe przestaje mieć tajemnice.

Dzięki wdrożeniu m.in. tych zasad, przedsiębiorcy – szczególnie ci z sektora MŚP, mogą z większą pewnością i spokojem podejść do tematu ESG (rozpatrujemy w tym materiale obszar „E-environmental”). Zmiany nieuniknione, ale potrzebne, chroniące zasoby naturalne – to proces, który nie wydarzy się w miesiąc. Właśnie dlatego do tematu warto podejść z odpowiednim wyprzedzeniem i już teraz zadbać o swoje interesy tak, by zbudować przewagę konkurencyjną. Wdrożenie strategii ESG w najbliższych latach z pewnością będzie mieć na nią bardzo duży wpływ. 

***

Minimum formalności i 100% pewności? Są rozwiązania.

Na Reo.pl to Operator Platformy bierze na siebie wszelkie formalności związane z obrotem energią. Sprzedającym i kupującym pozostaje de facto wybór najkorzystniejszych dla siebie opcji dotyczących ilości energii, źródła jej pochodzenia i czasu trwania kontraktu. W myśl wskazań Urzędu Regulacji Energetyki, który zachęca do uważnego i świadomego wyboru zawsze przypominamy, że na naszej Platformie sprzedawana i kupowana energia pochodzi wyłącznie z certyfikowanych, w 100% zielonych źródeł. Jest to ważny punkt szczególnie dla firm, które budują swoją strategię ESG i w zakresie źródeł energii nie chcą iść na żadne kompromisy.

Wytwórcy zielonej energii na Reo.pl mogą sprzedać ją bezpośrednio po atrakcyjnych cenach rynkowych, a w pełni zautomatyzowany proces rozliczania transakcji za pośrednictwem platformy daje każdemu przedsiębiorcy oszczędność czasu, wygodę i pewność działania zgodnie z obowiązującymi procedurami.

Źródło: REO.pl