Nowe rozporządzenie o drewnie energetycznym – optymalizacja wykorzystania surowca drzewnego

brown tree log
Photo by Pixabay on <a href="https://www.pexels.com/photo/brown-tree-log-355802/" rel="nofollow">Pexels.com</a>

Ministerstwo Klimatu i Środowiska finalizuje prace nad rozporządzeniem w sprawie szczegółowych cech jakościowo-wymiarowych drewna energetycznego. Nowe przepisy mają umożliwić optymalne wykorzystanie surowca drzewnego, eliminując zjawisko spalania w energetyce zawodowej drewna, które może zostać wykorzystane w przemyśle w sposób bardziej korzystny gospodarczo.

Podstawą prawną dla wprowadzenia rozporządzenia jest art. 119a ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii. Zgodnie z definicją, drewno energetyczne to surowiec drzewny nieprzydatny przemysłowo lub o ograniczonych możliwościach wykorzystania w sektorach innych niż energetyczny.

Nowe przepisy podzielą surowiec na dwie główne kategorie: drewno okrągłe oraz surowiec niestanowiący drewna okrągłego. Co istotne, rozporządzenie nie przewiduje możliwości przetworzenia drewna pełnowartościowego poprzez zmielenie, zrębkowanie czy inne mechaniczne lub chemiczne procesy w celu zaklasyfikowania go jako drewno energetyczne.

Warto podkreślić, że wbrew niektórym doniesieniom medialnym, nowe przepisy nie wprowadzają zakazu spalania drewna w indywidualnych gospodarstwach domowych czy kominkach. Rozporządzenie nie będzie również zawierało zakazu wykorzystania w energetyce zawodowej innego surowca niż drewno energetyczne.

Przepisy wejdą w życie po trzech miesiącach od dnia ogłoszenia, które nastąpi po zakończeniu trwającego procesu notyfikacji technicznej. Cały proces legislacyjny wraz z podsumowaniem konsultacji społecznych jest dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji.