Od węgla do atomu – warsztaty na Politechnice Śląskiej

Czas2 min

W ramach projektu DEsire prowadzonego na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki, którego celem jest opracowanie polskiego planu dekarbonizacji energetyki, w Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej odbyło się seminarium oraz warsztaty dotyczące zagadnień związanych ze ścieżką Coal-to-Nuclear.

W seminarium „Zagadnienia techniczne ścieżki dekarbonizacji Coal-to-Nuclear” wzięło udział ponad 90 ekspertów reprezentujących grupy energetyczne, dostawców technologii, przemysł, podmioty regulacyjne oraz stronę społeczną. Uczestnicy omówili krajową energetykę węglową, wskazując również na jej znaczenie w kontekście bezpieczeństwa energetycznego. Referaty poruszały tematykę analizy rynku pod względem zapotrzebowania na nowe inwestycje energetyczne oraz możliwości zastosowania istniejącej infrastruktury energetycznej w inwestycjach jądrowych. Kierownik projektu DEsire dr hab. inż. Łukasz Bartela, prof. PŚ przedstawił status jego realizacji, a Andrzej Sidło z Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska omówił także oczekiwania administracji rządowej wobec efektów projektu.

– Projekt DEsire jest w pewnym sensie drogowskazem, dzięki któremu możemy dość precyzyjnie odpowiadać na pytania: czy ta infrastruktura, która już dziś istnieje jest do wykorzystania w przyszłości, czy powinniśmy szukać nowych lokalizacji, tzw. greenfield dla tego typu przedsięwzięć infrastrukturalnych – mówił Janusz Kurpas, wiceprezes zarządu Energoprojektu Katowice SA, podkreślając ważną rolę projektu w procesie polskiej dekarbonizacji. – Po zakończeniu projektu będziemy mieli komplet informacji do wykorzystania przez grupy energetyczne, przez decydentów w naszym kraju. Wpiszemy się też w pewien trend międzynarodowy i część wniosków opracowanych w tym projekcie będzie do wykorzystania dużo szerzej na arenie międzynarodowej.

MINI_4
fot. Politechnika Śląska

Podczas sesji poruszano także tematykę dotyczącą regulacji prawnych i wyzwań legislacyjnych inwestycji Coal-to-Nuclear.

– Polski system prawny jest przygotowany na falę inwestycji, natomiast trzeba rozdzielić stanowienie prawa od jego stosowania – podkreśliła Magdalena Krawczyk z Centrum Badawczego Publicznego Prawa Konkurencji i Regulacji Sektorowych Uniwersytetu Śląskiego. – Z pewnością inwestor w branży nuklearnej jest w lepszej pozycji niż inwestor w każdej innej branży energetycznej, ponieważ jest wyposażony w całe instrumentarium regulacyjne, które wspiera i promuje jego inwestycje.

Seminarium zakończyło się panelem dyskusyjnym pt. „Od gospodarki węglowej do gospodarki jądrowej – szanse bariery, wyzwania”. W panelu wzięli udział między innymi: Thierry Deschaux, dyrektor w EDF SA Przedstawicielstwo w Polsce; Wacław Gudowski, doradca w ORLEN Synthos Green Energy; Janusz Kurpas, wiceprezes zarządu w Energoprojekt-Katowice SA; Dagmara Peret, dyrektor krajowy w GE Hitachi Nuclear Energy; Bogdan Pilch, dyrektor Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska oraz Stanisław Tokarski z Akademii Górniczo-Hutniczej, Centrum Energetyki w Krakowie i Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.

MINI_10
fot. Politechnika Śląska

Dyskutowano na temat oczekiwań dotyczących procesów transformacji, identyfikując główne bariery, jakie stoją na drodze ku jądrowej dekarbonizacji źródeł węglowych a także o mocnych i słabych stronach oraz szansach, jakie kierunek transformacji Coal-to-Nuclear otwiera w gospodarce, zarówno w ujęciu ogólnokrajowym, jak i lokalnym. Omówiono także krajowy potencjał dla współtworzenia łańcucha wartości dla krajowej energetyki jądrowej. Poruszono znaczenie dobrze zorientowanego kształcenia kadr oraz podkreślono wielką rolę, jaką w procesie transformacji odegrać mogą SMRy czyli małe reaktory modułowe.

Z kolei warsztaty zainaugurowały działalność Platformy Transformacji Energetyki, która ma usprawnić współpracę podmiotów działających na rzecz procesów dekarbonizacji polskiej energetyki, w tym uczelni i jednostek naukowych, badawczych oraz przedsiębiorców, wynalazców, jednostek otoczenia biznesu oraz jednostek Skarbu Państwa i innych osób lub instytucji. Spotkania były poświęcone identyfikacji grup interesariuszy inwestycji Coal-to-Nuclear oraz analizie SWOT tego typu inwestycji.

Źródło: Politechnika Śląska