PGE podpisała list intencyjny w sprawie zielonej  energii dla Rzeszowa  

List intencyjny, fot. Grupa PGE
List intencyjny, fot. Grupa PGE
Czas3 min

Prezesi PGE, PGE Energia Ciepła oraz PGE Obrót podpisali z miastem Rzeszów list intencyjny, dotyczący współpracy przy przygotowywaniu inwestycji. To kolejny krok do dekarbonizacji systemu ciepłowniczego oraz promocji odnawialnych źródeł energii w stolicy województwa  podkarpackiego. 

List intencyjny dotyczy szerokiej współpracy między miastem i podległymi mu instytucjami, a spółkami z Grupy PGE, działającymi na terenie Rzeszowa. Ma ułatwić planowanie inwestycji, by były one dobrane i dopasowane do potrzeb mieszkańców miasta i odbiorców instytucjonalnych. Spółki z kolei dzięki wymianie informacji i precyzyjnemu określeniu potrzeb będą mogły optymalizować koszty swoich inwestycji. Zgodnie z treścią listu powołany zostanie zespół roboczy, złożony z przedstawicieli miasta oraz spółek z Grupy PGE, który będzie się zajmować analizami strategicznymi w perspektywie krótko, średnio i  długoterminowej. Na podstawie podpisanego listu intencyjnego, strony szczegółowo będą określać kluczowe założenia oraz potencjalne rezultaty, wynikające z realizacji inwestycji. List intencyjny podpisali Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Dariusz Marzec, Prezes PGE Energia Ciepła Grzegorz  Krystek, Prezes PGE Obrót Sebastian Janda, a ze strony miasta Prezydent  Rzeszowa Konrad Fijołek. 

Przykładowo jedną z analizowanych przez PGE Energia Ciepła inwestycji jest  budowa wielkoskalowej pompy ciepła, której dolnym źródłem ciepła będą ścieki  oczyszczone z oczyszczalni MPWiK. Umowa na dzierżawę terenów pod zabudowę  pompy została uroczyście podpisana przez Prezesa Zarządu Miejskiego  Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie Marcina Lewandowskiego oraz dyrektora Elektrociepłowni w Rzeszowie Tadeusza Kępskiego. Jeśli projekt  przejdzie do fazy realizacji to planuje się jego zakończenie do października 2027 r.

Szacuje się, że moc uzyskana z tego źródła może dojść do 14 MWt. Szacowany koszt to ok. 76 milionów złotych. 

-Grupa PGE jest liderem transformacji w energetyce i ciepłownictwie systemowym.  Jako największy wytwórca ciepła sieciowego w Polsce, zapewniamy produkcję  ciepła dla około 2 mln osób w 15 miastach, w tym w Rzeszowie. Nasze działania nastawione są na realizację inwestycji dekarbonizacyjnych. Naszym celem jest, aby do 2030 roku 100 proc. wytwarzanego przez nas ciepła pochodziło ze źródeł  nisko i zeroemisyjnych – mówi Dariusz Marzec, Prezes Zarządu PGE Polskiej  Grupy Energetycznej.

-Co istotne, dodatkowym wymiarem inwestycji w pompę  ciepła będzie efekt ekologiczny. Dzięki odzyskowi ciepła ze ścieków, ścieki które  trafią do rzeki Wisłok będą miały niższą temperaturę, co pozytywnie wpłynie na  środowisko życia w wodzie – dodaje Prezes Dariusz Marzec. 

-Zmieniamy się po to, by mieszkańcy Rzeszowa mogli oddychać coraz czystszym  powietrzem. Planowana przez nas pompa ciepła to pierwszy taki projekt w grupie  PGE, ale znacznie szybciej, bo już za kilka tygodni oddamy do użytku w  Elektrociepłowni w Rzeszowie nowoczesną, niskoemisyjną kotłownię gazową o  łącznej mocy 186 MWt, co pozwoli na całkowite wyłączenie dwóch kotłów  węglowych WP-120. Dzięki temu emisja CO2 spadnie o blisko 56%, tj. o ok. 19  tysięcy ton rocznie – mówi Grzegorz Krystek, Prezes PGE Energia Ciepła. 

Kolejna kończąca się w Rzeszowie inwestycja to budowa drugiej linii  technologicznej Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE  Rzeszów). Dzięki temu jej wydajność wzrośnie do 180 tys. ton odpadów  komunalnych rocznie. Odzyskiwanie energii elektrycznej i ciepła z odpadów  poprawia efektywność lokalnego systemu gospodarowania odpadami i doskonale  wpisuje się w gospodarkę obiegu zamkniętego. Planowane oddanie do eksploatacji  II linii technologicznej ITPOE to I kwartał 2025 roku. Swoje działania na rzecz  miasta zadeklarowała również spółka PGE Obrót, która zamontuje instalacje  fotowoltaiczne wybranym rzeszowskim placówkom 

-Nasza działalność to nie tylko sprzedaż prądu. Ważne są dla nas inicjatywy  wspierające lokalną społeczność i zrównoważony rozwój. Promujemy ekologiczne  rozwiązania i chcemy umożliwiać korzystanie z odnawialnych źródeł energii  instytucjom, które swoją codzienną działalnością wspierają innych – mówi  Sebastian Janda, prezes PGE Obrót.  

PGE Obrót przeprowadzi fachową analizę technicznych możliwości montażu instalacji na wskazanych budynkach. Następnie dopasuje i zamontuje odpowiednie  zestawy instalacji fotowoltaicznych. Takie rozwiązanie pozwoli placówkom na korzystanie z własnej zielonej energii i będzie realnym wsparciem w zakresie  obniżenia kosztów utrzymania.  

Oprócz mikroinstalacji PGE Obrót zakupi również czujniki powietrza, które  umożliwią mieszkańcom Rzeszowa dokładne monitorowanie jakości powietrza w  mieście. 

-Rzeszów jest miastem, które bardzo szybko się rozwija. Starannie planujemy  inwestycje aby jak najlepiej mogli skorzystać z nich nasi mieszkańcy. A do tego  jesteśmy jednym z pięciu miast polskich, które pracują nad uzyskaniem  neutralności klimatycznej do 2030 roku. Dlatego taka współpraca jest dla nas  bardzo istotna. Niesie za sobą optymalizowanie kosztów, doradztwo i szybkie,  sprawne działanie – mówi Konrad Fijołek, prezydent Miasta Rzeszowa.  

Źródło: Grupa PGE