Ukazał się pierwszy w Polsce „Leksykon polityki klimatycznej„, stanowiący kompleksowe źródło usystematyzowanej wiedzy na temat zmian klimatycznych. Publikacja, przygotowana przez interdyscyplinarny zespół 33 naukowców, skutecznie łączy rzetelną wiedzę naukową z przystępnym, popularnonaukowym sposobem jej prezentacji.
Leksykon zawiera 84 hasła uporządkowane w sześć bloków tematycznych obejmujących kluczowe aspekty polityki klimatycznej:
- Przedmiot polityki klimatycznej
- Instytucjonalny wymiar polityki klimatycznej
- Społeczny wymiar polityki klimatycznej
- Uwarunkowania przyrodnicze polityki klimatycznej
- Uwarunkowania ekonomiczne polityki klimatycznej
- Instrumenty realizacji polityki klimatycznej (w tym monitoring).

Wśród autorek reprezentujących Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy znalazły się dr Agnieszka Sobol, dr Paulina Legutko-Kobus, dr Agnieszka Rzeńca oraz dr Anna Dubel. Publikacja jest owocem współpracy naukowców działających w różnych organizacjach, w tym Sekcji Ochrony Klimatu Polskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych, Grupy Roboczej ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni przy Ministrze Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Komitetu ds. Kryzysu Klimatycznego Polskiej Akademii Nauk.
Leksykon stanowi istotny wkład w proces edukacji i budowania świadomości klimatycznej w Polsce. Będzie cennym narzędziem nie tylko w kształtowaniu polityki publicznej, ale również w procesie dydaktycznym na wielu kierunkach studiów – ekonomicznych, przyrodniczych, rolniczych i społeczno-humanistycznych.
Publikacja wypełnia istotną lukę w popularyzacji wiedzy o zmianach klimatu, oferując czytelnikom nie tylko podstawowe definicje, ale również przykłady, ciekawostki i źródła do dalszego pogłębiania zdobytych informacji.