Politechnika Lubelska i Biłgoraj będą współpracować w obszarze energetyki

Czas1 min

Politechnika Lubelska dostarczy ekspertów, know-how oraz narzędzi, aby zwiększyć efektywność energetyczną w Gminie Miasto Biłgoraj. Umowę w tej sprawie podpisali 16 lutego 2024 r. w Lublinie rektor PL prof. Zbigniew Pater oraz burmistrz Miasta Biłgoraja Janusz Rosłan.

– Przed nami nowe wyzwania – powiedział Janusz Rosłan, burmistrz Miasta Biłgoraja. – Musimy myśleć o tym, żeby utrzymanie naszych miast było jak najtańsze, a życie w nich tanie i wygodne. Jako samorządowcy nie posiadamy specjalistycznej, naukowej wiedzy, aby od razu trafić w te najlepsze rozwiązania, stąd współpraca z Politechniką Lubelską.

Wsparcie Politechniki Lubelskiej otwiera przed Biłgorajem nowe perspektywy i możliwości w zakresie zrównoważonego rozwoju energetycznego.

– Dzięki wykorzystaniu najnowszych osiągnięć nauki i technologii możemy osiągnąć nasze cele szybciej i skuteczniej. Będziemy aktywnie działać w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych i poprawy efektywności energetycznej naszego miasta – podkreślił burmistrz.

Głównym celem współpracy jest stopniowe wprowadzanie rozwiązań służących osiągnięciu efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej oraz zwiększeniu udziału odnawialnych źródeł energii.

Jak zaznaczył rektor prof. Zbigniew Pater, wśród krajowych uczelni to na Politechnice Lubelskiej powstaje najwięcej rozwiązań, które chronione są co roku prawem patentowym. W ubiegłym roku uczelnia uzyskała aż 139 ochron na wynalazki.

Politechnika Lubelska dysponuje specjalistami, nowoczesną bazą laboratoryjną oraz instrumentami wsparcia innowacyjności i transferu technologii.

– Dzięki naszemu potencjałowi stanowimy dla lokalnych społeczności doskonałe zaplecze naukowe. Zarówno badania naukowe prowadzone na uczelni w zakresie energetyki rozproszonej i odnawialnej, jak również kierunki studiów, chociażby inżynieria odnawialnych źródeł energii, inżynieria środowiska czy też energetyka, doskonale wpisują się we wspólne działania uczelni i gminy – mówił rektor 

O zadaniach, które będą realizować lubelscy naukowcy, opowiedział prorektor ds. ogólnych i rozwoju prof. Dariusz Czerwiński.

– Będziemy wspierać gminę poprzez wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w obszarze produkcji i magazynowania energii, wykorzystania zielonych źródeł energii, jak i kształcenia kadry na potrzeby rozwoju gminy. Obszar energii elektrycznej nie jest jedynym. Współpraca będzie dotyczyć również inżynierii środowiska (nowoczesne oczyszczalnie ścieków, budynki pasywne) oraz transmisji i magazynowania energii cieplnej – poinformował prorektor.

I dodał: – Będziemy też wdrażać nasze koncepcje, które opracowujemy dla Starostwa Powiatowego
w Lublinie w ramach projektu Green Human Space, w obszarze racjonalnej gospodarki odpadami jako podstawy zdrowego społeczeństwa i zrównoważonego rozwoju.

Ponadto badacze Politechniki Lubelskiej będą prowadzić szkolenia z zakresu nowoczesnych technologii związanych z energią elektryczną, ciepłem czy też analityką danych, co jest niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu nowoczesnej gminy. 

Źródło: Politechnika Lubelska